Като две капки алуминий + повече пластмаса
HTC One е един от най-красивите и сглобени от най-качествени материали смартфони, които съм ползвал. Затова новината, че HTC One mini ще е почти идентичен като дизайн донесе надежда, че усещането за премиум клас ще се запази и тук.
И действително mini-то на тайванците се усеща страхотно в ръката заради изцяло алуминиевия си заден панел и солидното тегло от 122 грама за апарат с 4.3” дисплей. Разлики с флагмана обаче има и те започват с пластмасовата рамка, която опасва корпуса на One mini и която придава една идея по-евтин вид от One. При флагмана също имаше поликарбонат от всички страни, но предната и задна част го прикриваха отлично. Освен това фронталните решетки на говорителите тук също са пластмасови, макар и добре замаскирани в сребристо сиво, напомнящо алуминий.
Иначе предната част на HTC One mini е заета от 4.3-инчовия му екран, а под и над него са познатите стерео говорители BoomSound, които HTC въведе с One и които са един от акцентите и тук. Над долната решетка, непосредствено под дисплея са капацитивните бутони Назад и Начало, а помежду им е логото на производителя. Да, само два бутона, както и при One. Под горната решетка има светлинен индикатор, премигващ в различни цветове при пропуснато обаждане, SMS, имейл или при зареждане на батерията. Над екрана е и предната 1.6 МР камера.
По-тясната и издължена форма на One mini бегло напомня iPhone 5
Отляво е microSIM слотът, чието гнездо се вади по познатия начин с игла или малката играчка в комплекта на телефона. Отдясло са металните бутони за контрол силата на звука, отгоре е този за включване + 3.5 мм жак, а отдолу е microUSB портът и основният микрофон.
Върху металния заден панел ще видите втория микрофон, служещ за изолиране околния шум, основната 4 МР UltraPixel камера, нейната LED светкавица и логата на HTC и beats audio.
Под чертата бих казал, че корпусът на HTC One mini е запазил до голяма степен не само визията, но и усещането от One за качествено направено устройство. Апаратът е изключително приятен като изработка и сглобката е едно цяло, без скърцания или луфтове.
Истината е, че корпусът на One mini не е кой знае колко по-малък от флагмана, но все пак има осезаема разлика, която ще бъде оценена от феновете на по-компактните устройства. Поставен до Samsung Galaxy S4 mini, който също има 4.3” дисплей, моделът на HTC е видимо по-голям, най-вече по-висок. Това се дължи на системата стерео говорители, която липсва при модела на корейците.
Един от топ дисплеите в този клас
One mini има 4.3-инчов дисплей, който е малко по-малък от 4.7-инчовия при флагмана, а резолюцията е намалена от 1920х1080 (Full HD) до 1280х720 пиксела (HD). Така гъстотата на пикселите при новото mini все пак се запазва изключително висока – 342 ppi, което е значително повече от конкурентните модели и означава супердетайлна картина в средния клас.
Освен това HTC са използвали Super LCD2 панел, който се характеризира с естествени цветове, добри нива на яркост и страхотен ъгъл на видимост. Независимо как ще погледнете на екрана на One mini, ще можете да видите колко е часът, дори от ъгъла на сеседната маса.
За сравнение Samsung Galaxy S4 mini има qHD резолюция при същия диагонал, което означава 256 към 342 ppi в полза на HTC One mini и неговата HD резолюция
Дисплеят на HTC One обра точките на системата за оценяване в ревютата на nixanbal.com, а One mini май няма да остане по-назад, съотнасяйки екрана му към конкурентните в неговия клас модели. Една от най-добрите гледки, които могат да ви предложат съвременните мобилни телефони, ще ви посрещне именно от дисплея на това mini.
Отгоре има подсилено стъкло Gorilla Glass 3, но по-добре да не стигате до тестове ще издържи ли на среща с ключове и монети в джоба.
Свежият Sense 5.0
Sense 5.0 е най-новата версия на интерфейса от HTC, който видяхме за първи път при HTC One. Тук имаме по-опростен и стегнат вид на менютата, което е в контраст с моделите на Samsung и LG например.
BlinkFeed е друга отличителна характеристика на новия интерфейс. Това е допълнителен начален екран, който ви предлага новини от избрани сайтове, социални мрежи (Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram, Flickr) и някои приложения (календар, галерия), поднесени във вид на поток от плочки. BlinkFeed е страхотен начин да следите актуалното от темите, които ви интересуват, но за съжаление не можете да добавите например български сайтове, а трябва да изберете от предварително зададените световни медии. За мен това до голяма степен обезмисля нещата, но все пак има богат избор от англоезични сайтове.
Иначе Sense 5.0 се характеризира с по-изчистен вид на менюто, където можете да изберете дали да виждате иконките в решетка с 3х4 или 4х5 приложения, а има и папки, обединяващи различни групи – Google, Tools, Media, Productivity.
Намирам за много полезно, че HTC най-после върна бързите настройки в лентата с известия, където можете да регулирате яркостта на екрана, да включите и изключите Wi-Fi/Bluetooth/Самолетен режим и преноса на данни и т.н. Опциите са достъпни от иконка в лентата с известия или директно се разкриват, когато свалите “щората” с два пръста – точно както при чистия Android 4.2 Jelly Bean.
HTC One mini идва с версия Android 4.2.2 Jelly Bean, което е почти най-актуалното от Android, имайки предвид, че 4.3 бе представен съвсем наскоро и все още само шепа модели са с него.
Телефонът се държи добре и работи пъргаво. Опростяването на Sense изглежда е довело до по-плавна работа и докато при предишната версия на потребителския интерфейс можеха да се случат лагове заради тежките анимации, тук нещата вървят гладко, а и изглеждат в пъти по-добре. Според личните ми предпочитания за изгледа на менюто в смартфон с Android Sense 5.0 се нарежда на едно от челните места.
Познатата UltraPixel камера, но без OIS
Камерата е друг основен елемент от характеристиките на флагмана HTC One, който е запазен и при One mini. Тя отново прави снимки с максимална резолюция от 4 МР, но използва по-големи пиксели, способни да улавят в пъти повече светлина от съвременните камерафони, което води до по-качествени кадри при ниска осветеност. Да, това е т.нар. UltraPixel камера на HTC, която се използва от One, от One mini, а очакванията са и новият One max да я има.
Също като при флагмана и тук има опцията Zoe, купища ефекти и режими на снимане, а видеозаписът е 1080р при 30 к/с. Налице е 1.6 МР предна камера, която може да се ползва за HD видеоразговори или автопортрети.
Като резултат мога да кажа същото, каквото и за One – UltraPixel е интересна алтернатива на масовите камери в телефоните днес. Снимките при слаба осветеност стават в пъти по-добри и това беше видимо още при първите тестове. На дневна светлина One mini обаче не е сред топ камерафоните – има сполучливи кадри, но има и такива със студени цветове и слаб контраст. Все пак детайлите почти винаги са налице.
Примерни снимки с HTC One mini
Истината е, че след 41 MP PureView камера на Nokia пазарът на камерафони не е същият и всичко друго до момента е просто ОК на нейния фон. С HTC One mini също ще имате приличен телефон за снимки, отличен спътник в нощните заведения, но не и инструмент за фотошедьоври.
Примерни видеозаписи с HTC One mini
Въпреки че на пръв поглед камерата при One mini е идентична с тази при One, всъщност има една малка подробност – тук няма оптична стабилизация на изображението. Последната екстра HTC въведе при тазгодишния си флагман и засега изглежда не иска да “изнася” към други модели, за да я остави ексклузивна за него.
Звук за отличен
One mini си прилича с One и по наличието на предни стерео високоговорители. Системата BoomSound, която HTC въведе с флагмана си по-рано тази година, е едно от ключовите предимства на смартфона и ще се хареса не само на меломаните.
Дори да нямате навика да слушате музика през говорителите, когато например сте в компания, BoomSound ще влезе неусетно в употреба. При всяко пуснато видео в YouTube или клип на телефона ще усетите разликата с алтернативните устройства, които най-често предлагат моно звук.
Силата на звука, както и при One, няма да ви смае, но качеството е коренно различно.
Освен това HTC One mini поддържа аудиотехнологията beats audio и тя се включва и при ползване на говорителите, не само докато слушате със слушалки. А beats audio, знаете, повдига една идея силата на звука и подсилва басите.
Батерия на средно ниво. Купихте ли си външна?
HTC One mini има още по-малка батерия от HTC One и тя е с капцитет 1800 mAh (спрямо 2300 mAh). Телефонът успява да издържи ден ползване с едно зареждане, а ако не прекалявате с качването на Zoe-та в социалните мрежи – дори денонощие-денонощие и половина.
Батерията на апарата и тук не е достъпна за потребителя – това остана характеристика предимно за моделите на Samsung. Така че нямате възможност да си купите резервна батерия и да я смените в движение, когато останете без заряд. Тук Samsung Galaxy S4 mini има преимущество, в случай, че смятате тази хитрина за удачен вариант да удължите живота на телефона си. Във всеки случай винаги можете да си купите и ползвате с One mini външна батерия тип зарядно, каквато имам аз.
Хардуер и комуникации
One mini отстъпва на конкурента от Samsung с липсата на NFC и microSD слот, макар че моделът на HTC има двойно повече вградена памет от S4 mini (16 GB спрямо 8 GB). При първото включване достъпни са малко над 10 GB.
Иначе смартфонът на HTC използва чипсета Snapdragon 400 с двуядрен процесор с ядра Krait 200 на 1.4 GHz, графичен чип Adreno 305 и 1 GB RAM. Тук всъщност е най-видимата разлика с флагмана и това, което производителят е отнел на mini-то – мощта. HTC One използва далеч по-високопроизводителния Snapdragon 600 с четириядрен процесор с ядра Krait 300 на 1.7 GHz, графика Adreno 320 и по-щедрите 2 GB оперативна памет.
Всичко това всъщност е логична стъпка надолу, имайки предвид, че One mini не е просто по-малък флагман за тайванците, а позициониран в средния клас модел с около 200-300 лв. по-ниска цена.
Истината е, че въпреки по-немощния хардуер, HTC One mini не предлага по-лошо изживяване от One и надали ще усетите разлика, ако не сравнявате телефоните по точки на бенчмарк тестове. HTC обеща същата безупречна работа при умалената версия, каквато предлага флагманът, и за дните, в които бях с този апарат, успях да се уверя в това.
Иначе смартфонът поддържа високи скорости в мрежата на оператора c HSPA+, а можете да го ползвате и като хотспот, за да споделяте интернета от microSIM картата си към таблет, лаптоп или друго устройство. Още една липса тук е инфрачервеният порт, който HTC реши да възроди с One и да си прибере от One mini, но аз и никога не съм разбирал какво му има на конвенционалното дистанционно управление за телевизора.
Видеоревю на HTC One mini и сравнение със Samsung Galaxy S4 mini
HTC One mini или просто One?
Когато разглеждате HTC One mini, точно както и Galaxy S4 mini на Samsung, имайте предвид, че независимо от името това е не само умален, но и опростен модел на флагмана. Не само размерите са по-компактни, но и конските сили са обуздани, а целта е постигането на по-приемлива цена.
Ако размерите не са проблем, по-добре скочете директно с HTC One
HTC One mini няма мощния процесор на HTC One, не предлага NFC и оптична стабилизация на изображението. Но тайванците са успели да запазят ключови характеристики като металното тяло, BoomSound говорители, иновативна (и несъвършена) UltraPixel камера и най-ценното лично за мен – дисплей на супервисоко ниво.
Струва ли си да изберете mini-то пред 4.7-инчовия One? Ако няма да понесете по-големите размери и смятате, че 20 грама по-малко, ще се усещат приятно в джоба ви – вземете One mini. Във всички други случай обърнете внимание на флагмана, защото разликата в цената не е толкова съществена, че да слезете от най-висок на среден клас, пък ако ще и с модел с близко премиум усещане.
HTC One mini се очаква на българския пазар тази есен, а цената предстои да бъде определена.