Започвам с темата за инчовете, които, оказва се, стават все повече и потребителите вече предпочитат значително по-големи екрани отпреди. Затова и флагман моделът Samsung Q9FN например се предлага във вариант с диагонал от 55, 65 или 75 инча и нищо по-надолу.
Истината е, че повечето от нас вероятно вече сме имали онова усещане, че колкото и голям телевизор да си вземем, скоро след това вече сме свикнали с него и си казваме - можеше да е малко по-голям.
И това вече не е свързано задължително с просторни жилища, защото високата 4k резолюция отдавна е решила този проблем, а различните варианти за поставяне на телевизора дават опция за всеки случаи. В стаята, в която снимах телевизорите, единият беше до стената, а другият на дизайнерска стойка с потенциал да бъде поставен дори така, че да се вижда и задната му част. Това няма да е проблем, обясниха от Samsung, тъй като при новите модели се залага на т.нар. 360-градусов дизайн, който не изисква прикриване на гърба.
А на гърба между другото няма да видите безкраен ред портове и кабели, защото корейците продължават идеята си за един кабел. Т.е. от телевизорите на Samsung излиза само един оптичен кабел който се включва в т.нар. OneConnect. Черна кутия, от която вече можете да изведете най-различни устройства чрез допълнителни връзки. Така получавате по-изчистен дизайн, а кабелите не излизат от екрана като пипала на октопод. Вместо това можете просто да приберете OneConnect в тв шкафа и всичко да остане скрито там.
Споменах за дистанционното, което има само няколко бутона, а позволява лесен контрол на всички приложения. Това е свързано и с изчистения потребителски интерфейс на платформата Tizen, на която се базират телевизорите на Samsung. Целта е всичко да е на няколко клика разстояние - източниците на сигнал, услугите като Netflix и HBO Go, Spotify и всички други приложения.
В бързото меню е и новият от тази година Ambient mode - режим, който превръща телевизионния екран в дигитална картина, когато той не се използва за гледане на друго съдържание. Можете да намалите яркостта му или да я пуснете на автоматичен режим, така че да се регулира сама спрямо осветеността в помещението през целия ден. Когато слънцето грее по-силно в стаята - екранът ще подсили яркостта и обратно. Според Samsung този режим изразходва около ⅕ електроенергия спрямо стандартно ползване. Идеята на Ambient Mode е не само да оползотвори телевизора, дори когато реално не го ползвате, а и да го направи още по-ненатрапчив за интериора. За целта показваното в този режим изображение може да имитира стената отзад, а всичко това е придружено от приятни звуци - например песни на птички.
Яркостта при топмодела между другото може да достигне 2000 нита, което звучи обещаващо, особено ако планирате да го поставите в по-силно осветено помещение.
Тук се връщам на онова, с което започнах - свързаността между различните уреди у дома. Да, телевизорът е новият контролен хъб вкъщи. Вече не е електрониката, която обединява семейството във всекидневната, а център за получаване на информация и управление на всичко, което се случва с останалите уреди - от осветлението през пералнята до климатичната система.
Това е възможно чрез платформата SmartThings на Samsung, която обединява различни категории потребителска електроника и чиято цел е до 2020 г. да направи всички устройства на компанията готови за ерата на IoT (Интернет не нещата).
Така телевизорът може да е свързан с всички уреди у дома и да ви дава известия какво се случва с тях. Малък надпис "прането е готово" например може да изскача в горния десен край на екрана, когато пералнята е приключила работа. И обратно - през телевизора можете да управлявате всичко останало.
Това беше само началото! Много скоро ще ви разкажа за следващата история от света на Internet of Things и екосистемата на Samsung, която е реален сценарий да превърнете дома си в умен още днес.