Освежен дизайн
Xperia Z3 Compact е по-удобен за ползване с една ръка от Z3
Докато Xperia Z1 Compact беше почти идентичен като дизайн с по-големия Z1, при Xperia Z3 Compact производителят е разчупил схемата. Общото впечатление от новия умален флагман на Sony е близко с това от Z3, но има една основна разлика – рамката около корпуса не е метална, а пластмасова.
Пластмасата е с интересен ефект на преливащи се цветове и леко прозрачна, което всъщност за някои потребители, особено за дамите, може да се окаже плюс. Освен това новата рамка дава по-стабилен захват от метала и заедно с компактните размери на устройството го прави още по-удобно за ползване. В нея са скрити без следа и капачетата, покриващи портовете на телефона.
Като цяло ценна промяна в иначе характерния дизайн за Z серията на Sony и отличителен белег от 5.2-инчовия флагман.
Както подсказва и името – Xperia Z3 Compact е значително по-компактен от Xperia Z3 и тежи 129 грама. Профилът на малкия модел обаче е по-дебел – 8.6 спрямо 7.3 мм.
Също важна промяна спрямо Z1 Compact е, че задният панел при Z3 Compact е стъклен. Припомням ви, че при предходния модел Sony използва пластмаса, но тук имаме закалено стъкло, което пак може да се надраска, но по-трудно. Понякога събирам телефоните си в джоб с ключове и получавам дребни следи, така че имайте едно наум. Що се отнася до отпечатъците от пръсти – ако изберете черната версия, такива най-вероятно ще се задържат, но при всички други варианти това не е проблем.
Като акценти по корпуса няма никакви изненади. Всички портове са скрити под две големи капачета от лявата страна на телефона – под едното са microUSB и microSD отворите, а под другото nanoSIM слотът. Между тях е конекторът за магнитно зареждане, който е добър начин да избегнете постоянното отваряне на капачета за ползване на microUSB порта.
Отдолу е дупката за връзка за ръка и първият микрофон; отдясно са металните бутони за камерата, за контрол силата на звука и характерното копче за включване на Sony; отгоре е откритият 3.5 мм жак и вторият микрофон.
Задният стъклен панел е събрал 20.7 МР камера с LED светкавица, а отпред е най-ценната промяна спрямо Xperia Z1 Compact – под и над дисплея са разположени стерео високоговорители. Същите има и флагманът Xperia Z3. Над екрана е предната 2.2 МР камера, а бутоните са софтуерни и заемат част от 4.6-инчовия диагонал.
Защита от прах и вода
Традиционно за Z серията на Sony, новият Xperia Z3 Compact също е защитен от прах и вода. Смартфонът покрива по-високия стандарт IP65/IP68, с което в корпуса му не би трябвало да проникне нито прашинка или капка вода.
Можете да правите подводни снимки на до 1.5 метра дълбочина в продължение на 30 минути. Стандартът покрива потапяне в сладка вода, но мои експерименти показват, че няма проблем за няколко кадъра и в морето. Последното, разбира се, е на ваша отговорност.
Камера на флагман
И като стана дума за подводни снимки, нека директно продължа с камерата. Това е още едно от основните предимства на умалената версия на флагмана на Sony. Докато Samsung, HTC и LG пускат силно орязани мини издания на своите водещи модели, при Xperia Z3 Compact камерата е абсолютно същата с тази при Xperia Z3.
Говорим за 20.7 МР камера с 1/2.3” Exmor RS сензор, 25мм обектив G от Sony, Ultra HD видеозапис и добавката от тази година – нива на ISO до 12800.
Резултатите от двата модела Z3 са очаквано близки и дори идентични. Z3 Compact все още не се е отървал напълно от шума в някои кадри, което вероятно е по вина на обработващия изображенията софтуер, но като цяло се справя на много високо ниво. Повечето снимки, които направих с апарата, са подходящи не само за споделяне в социалните мрежи, но са и достоен заместител на фотоапаратите тип сапунерки.
Може би по-специално внимание тук заслужава видеозаписът. Наскоро споделих с вас видео, заснето с Xperia Z3 Compact при концертни условия. Предизвикателствата бяха силен звук, движение и ниска осветеност, но от коментарите под поста се оказа, че телефонът се е справил доста добре, дори получих въпроси дали съм използвал статив, а клипът беше правен от ръка.
Z3 Compact, както и Z3, няма оптична стабилизация на изображението, но поддържа цифров заместител с името SteadyShot, който има нов режим Intelligent active. Последният е създаден именно за снимане в движение и изглежда дава резултат.
Ценна добавка за камерата на Z3 Compact са Camera apps – различни добавки, достъпни в интерфейса, които разширяват фото- и видеовъзможностите му. Тук е всичко, познато от Z3, включително Multi Camera, Face in, Sound Photo, Timeshift video със слоумоушън ефект, 4k video, Background defocus, опции за излъчване на живо в YouTube и Facebook и т.н.
Детайли за всички тези екстри вижте в ревюто на Sony Xperia Z3.
Дисплей за работа с една ръка
Най-сериозната разлика между Xperia Z3 Compact и Xperia Z3 е дисплеят. Но не технологиите зад него и качеството на изображението, а размерът му.
Докато флагманът има 5.2” диагонал, умалената му версия е с 4.6” екран и с далеч по-удобни за ползване с една ръка размери. Нещо повече – въпреки черните ленти под и над дисплея, Z3 Compact е значително по-малък от iPhone 6, чийто диагонал е почти същият (4.7”).
Извън това Xperia Z3 Compact използва познатите технологии на Sony – Triluminos, X-Reality и Live Colour LED. Дисплеят е IPS и с HD резолюция, която при по-малкия диагонал води до над 300 ppi гъстота на пикселите. Може би една идея под детайлността на Xperia Z3 и неговия Full HD екран с над 420 ppi, но пак един от топ дисплеите в категорията.
Проучване на Sony показва, че Xperia Z3 Compact има най-яркия дисплей сред конкурентните му устройства
Важно подобрение е, че дисплеят на Xperia Z3 Compact остава видим и при пряка слънчева светлина, което беше проблем за предишното поколение флагмани на производителя.
Под чертата – дисплей с много качества, който не е толкова подходящ за гейминг и гледане на видео, колкото алтернативите с големи диагонали, но пък, ако четете това ревю, вероятно тъкмо 4.6” е перфектният размер за вас.
3 дни с едно зареждане
Ето я и черешката на тортата. Животът на батерията при Xperia Z3 Compact е водещо предимство за смартфона и с едно зареждане можете да изкарате до три денонощия умерена работа.
Това е с 24 часа повече от Xperia Z3, независимо че батерията тук е по-малка заради като цяло по-малкия корпус (2600 mAh). Уау!
Отначало мислех, че се е случило нещо с индикатора на батерията и не отчита коректно заряда, но след няколко седмици с Compact се убедих, че е истина. В края на втория ден от работата ми с Xperia Z3 Compact редовно оставах с 30 и повече % батерия, а понякога забравях къде съм оставил зарядното.
Основен спестовник на енергия със сигурност е познатият STAMINA Mode, който изключва интернет връзката в стендбай режим за всички или само за избрани приложения. С него всичко се обновява в момента, в който светнете дисплея, а това влияе драстично върху честотата на зареждане.
Изключителни резултати от Sony и ако търсите телефон, който да не ви ангажира с ежедневно зареждане и с който да не се притеснявате да излизате, дори с 20% оставащ заряд, това е вашият модел.
Хардуер
Малкото тяло на Xperia Z3 Compact е събрало почти идентичен хардуер с този от Xperia Z3. Тук е използван същият мощен чипсет Snapdragon 801 с четириядрен процесор на 2.5 GHz и графичен чип Adreno 330, вградената памет отново е 16 GB, има microSD слот за до 128 GB карти, а оперативната памет е единствената разлика – 2 вместо 3 GB RAM.
Има ли разлика в работата с Xperia Z3 и Xperia Z3 Compact? Абсолютно никаква, поне не и такава, която да усетите реално. Нито имаше засечки при игри и приложения, нито пък из менютата и преминаването от екран в екран.
Нещо повече – при снимане на Ultra HD видео с малкия модел не получих предупреждения за прегряване, каквито имаше на моменти с Xperia Z3.
Стерео звук
Както стана дума по-горе, Xperia Z3 Compact е първият модел от серията мини флагмани на Sony, който въвежда стерео високоговорители. Въпросните са разположени от двете страни на дисплея и звукът е насочен винаги към вас, докато ползвате телефона, без да има опасност да ги заглушите с пръст или длан.
Силата от въпросните говорители не е особено голяма, дори моно звукът от Galaxy Alpha може да си съперничи с нея, но като качество Z3 Compact е няколко крачки по-напред. Музиката звучи по-плътно и по-богато, докато при Alpha например са изразени повече само високите тонове.
Така че и с този апарат системата BoomSound на HTC не беше детронирана от първото място, но стерео звукът е отлична добавка от Sony, която прави по-приятно не само слушането на музика, а и геймингът и гледането на видео в YouTube.
Освен това Xperia Z3 Compact не отстъпва на по-големия модел по останалите аудио преференции. Апаратът предлага технологията за цифрова изолация на шума, технологията DSEE HX за повишаване качеството на песните, а също и познатите подобрители Clear Audio+ и xLoud на Sony.
Sony Xperia Z3 Compact накратко
Най-добрият компактен флагман с Android на пазара
Xperia Z3 Compact е добра новина за всички, които искат удобно за ползване с една ръка устройства и са уморени от огромните екрани, заливащи пазара в последните години. Xperia Z3 Compact е един от малкото флагмани в компактни опаковки, което означава, че не му липсва нищо, характерно за над 5-инчовите модели.
Акцентът тук са солидната изработка и приятен дизайн, способната камера с куп добавки и най-вече – невероятната батерия, от която трябва да се поучат всички производители.
Освен дребните драскотини по задния панел, получили се от невнимание, нямам забележки към Xperia Z3 Compact. Това е минито, което трябва да излезе първо в ума ви, ако избирате компактен дроид тази есен.
Цената на Sony Xperia Z3 Compact е около 950 лв. без договор или от 650 лв. с подписване.