Както много пъти е ставало дума - умният град е този, който постоянно получава данни за случващото се в него и успява да реагира и да се променя спрямо тази информация. В услуга на гражданите, разбира се.
Вече малко повече от година във Враца работи система за видеонаблюдение, която на този етап включва 32 камери и план за добавяне на още. Системата е в помощ на полицията и общината, като служителите в РПУ-то разказаха, че откакто видеонаблюдението работи умишлени престъпления на тези места в града вече не се извършват.
Незаконните гонки по булевардите, проследяването и залавянето на престъпници са били сред основните мотиви за инвестицията, но полицаите споделиха, че с течение на времето постоянно откриват нови ползи от тази система и приложението й се разширява.
И понеже изкуственият интелект е гореща тема в света на технологиите - въпросната система за видеонаблюдение разполага с аналитичен софтуер, базиран тъкмо на изкуствен интелект. Тези аналитични функции могат автоматично да засичат изоставен багаж, изчезнал предмет, припаднал човек и номера на автомобили например. Въпросните аналитични функции с изкуствен интелект не елиминират изцяло човешкия фактор, обясниха от VIVACOM. При тези случаи системата сигнализира чрез изскачащ прозорец на монитора и целта е дежурният да предприеме действия - да изпрати екип на мястото и т.н.
Интересно ми беше да науча повече подробности за използваните камери. Основните са три типа - насочени с фиксиран обхват, т.нар. Pan-Tilt-Zoom или PTZ с 360-градусов обхват, възможност за промяна на гледната точка и сериозен зуум и фишай, които позволяват да се "гмурнеш" в случващото се наоколо. Всеки тип е подходящ за инсталиране на конкретно място в града, като за улиците и булевардите има и още един вид камери с инфрачервено "зрение", които имат задача да заснемат единствено номерата на преминаващите автомобили.
Цялата тази информация се предава в гарантирана преносна среда и оторизираните служби имат достъп в реално време до фийда от камерите. Записите се пазят по 60 дни. Интересно е, че системата може да бъде следена и управлявана и през мобилно устройство. Ето ви например плажът в Албена през екрана на Xperia XZ2 за малко лятно настроение...
Подобни проекти с видеонаблюдение VIVACOM вече изгражда и в други градове, като най-пресните примери са от Черноморието - в Поморие, а скоро и в българския пример за smart city - Бургас. Решението се ползва от всякакви клиенти и не само от общини, но се надявам все повече градове да успеят да реализират такъв проект, защото очевидно има полза и тя е изцяло за хората, които живеят в тях. Данни на официално изследване сочат, че при инсталиране на система за видеонаблюдение престъпността спада с 30 до 50%. Враца потвърждава това.
Приключвам със своите специални благодарности за служителите на РПУ Враца. Благодаря за отделеното време и съвестния труд.