5G не е просто по-доброто 4G, както 4G беше по-доброто 3G, обяви Желязков, акцентирайки върху значението на новото поколение мрежи и влиянието, което те ще окажат в най-различни области от живота ни.
Министърът обеща държавата да намали тарифите за радиочестотния спектър, така че цената на 5G услугата да бъде адекватна за крайните клиенти, а не за да увеличи печалбата на операторите. Освен това беше дадена заявка да бъде облекчена административната тежест за разполагане на нови 5G, а и каквито и да било, базови станции, което е друг ключов проблем пред въвеждането на 5G у нас.
На опасенията от влиянието на новите мрежи върху човешкото здраве Желязков отговори, че "една базова станция има по-малко електромагнитно лъчение от един сешоар".
На сцената след това излезе и Иван Димитров, председател на КРС, който спомена, че очаква операторите да имат постоянен лиценз за ползване на честоти за 5G до края на първото полугодие на 2020 г.
Така VIVACOM ще може да започне да предлага 5G услуги за крайни клиенти още следващата година, заяви Атанас Добрев, главен изпълнителен директор на телекома.
На събитието бяха направени и няколко демонстрации на 5G, като главният технически директор, Радослав Златков, поясни, че те се случват чрез 5G оборудване, инсталирано в реалната мрежа на VIVACOM.
Може би най-интересно беше включването на музиканти от две точки на София, които изпълниха обща песен, излъчена на живо на мястото на събитието. Това беше възможно не толкова заради по-големия капацитет и скорости на 5G, колкото заради минималното времезакъснение на тези мрежи.
За любителите на спийдтестовете - VIVACOM се похвали с достигане на скорост 2 104 Mbps в тестовата си 5G мрежа, пояснявайки, че това е било възможно в лабораторни условия.