Особености на мини интерфейса
Какво не ми харесваше в първия Sony Ericsson Xperia X10 mini pro? Остарялата операционна система, с която беше пуснат телефонът на пазара, а също и всички останали модели от тогавашното Android портфолио на компанията. Тази година обаче Sony Ericsson показа, че слуша потребителите и всички представители на серията Xperia са с най-актуалната версия Gingerbread. При новия Xperia mini pro въпросната е покрита от познатия фирмен интерфейс, като хоумскрийнът предлага шорткъти към полезни екстри в четирите ъгъла на екрана – супер удобно предвид малкия диагонал. Малка изненада в случая – четирите ъгъла могат да поберат до четири приложения, което ги превръща в нещо като папки, отварящи се с приятна анимация. Отделно на всеки от петте начални екрана можете да създавате папки, като обединявате например сходни приложения и игри. За целта просто задържате иконката и я пускате върху друга, с която искате да я съберете на едно място.
Приложения за сигурност и социализация
И докато сме на темата за софтуера и приложенията – Sony Ericsson Xperia mini pro идва с няколко предварително инсталирани апликейшъна, сред които интересно попълнение е антивирусната McAfee. Освен да пази телефона от вируси при сърфиране в мрежата и имейл кореспонденция, софтуерът гарантира сигурността на данните ви с опции като дистанционно заключване и изтриване на информация, следене местонахождението и други. Когато разцъквах mini pro преди време и извадихме SIM картата на собственика, телефончето автоматично изпрати SMS на предварително зададен номер – полезно при кражба.
Други приложения са Xperia Hot Shots, TrackID, UEFA.com, OfficeSuite и Friends’music & videos, което е нещо страхотно за феновете на Facebook. Въпросният апликейшън събира на едно място всички песни и клипове, споделени от приятелите ви в социалната мрежа – показва кой го е шернал, всички коментари и лайкове и дава опция вие да ги харесате или да добавите мнение.
Накрая щях да изпусна да спомена функцията Type and Send – въпросната можете да добавите като уиджет на хоумскрийна и представлява поле за писане. Въвеждате произволен текст в него, натискаше share бутона и избирате дали да го публикувате на секундата във Facebook, в Twitter, да го изпратите като SMS, имейл или др.
С размери на визитка
Преминавайки към външния вид на Sony Ericsson Xperia mini pro, трябва да отбележа, че телефонът е „наддал“ с около 15 грама спрямо предшественика си, но това се дължи на по-големия дисплей – 3“ сравнено с 2.55“ при X10 mini pro. Иначе усещането в ръката е за солидна машинка, макар и слайд механизмът да не е здрав като при Nokia E7 и леко да помръдва, ако стиснете апарата. Радващо е наличието на отделен бутон за камерата, жакът за слушалките е там, където трябва да бъде – отгоре, а предният физически хоум бутон ми е любимата част от дизайна на mini pro.
Добре де, любимата след QWERTY клавиатурата. А тя е четириредова и въпреки че бутончетата са мънички, има разстояние помежду им и нямам проблем с писането. С допълнително приложение можете да кирилизирате клавиатурата – както виртуалната, така и физическата, макар че при последната не открих някои букви. Смартфонът ми стана още по-симпатичен и заради цвета на допълнителните символи върху хардуерните бутони - същото синьозелено като на блога. :)
Сериозен ъпгрейд спрямо предшественика
По отношение на пъргавината Sony Ericsson са се справили отлично – машинката работи с процесор на 1 GHz, има отделен графичен чип и половин гигабайт системна памет, което е печеливша комбинация в случая. Всичко това е и сериозен ъпгрейд спрямо предишния модел. Вградената достъпна памет на Xperia mini pro е около 266 МВ, а в комплекта влиза и 2 GB microSD карта. Можете да използвате до 32 GB флаш памет, но и наличната ще ви е достатъчна за съхранението на цял куп HD клипове и снимки с 5-мегапикселовата камера. Малкият дроид предлага GPS, HSPA и Wi-Fi свързаност, поддържа DLNA и може да се превърне в хотспот за споделяне на мобилен интернет с други устройства. Добра новина е, че дисплеят освен по-голям е и с по-висока резолюция – 320х480 пиксела. Освен това използва познатия от Xperia arc Mobile BRAVIA Engine на Sony, ползата от който обаче за мен все още е мистерия.
Защо да си купите Sony Ericsson Xperia mini pro? Заради пъргавата работа, заради пълния списък с екстри, заради компактните размери и удобната QWERTY клавиатура. Заради това, че сте фен на Android, ползвате социални мрежи и пишете мейли.
Защо да не си го купите? Защото 3-инчов екран е прекалено тесен за вашите нужди, защото имате твърде големи пръсти, защото iPhone е вашата религия и един е Стив Джобс.
Цената на Sony Ericsson Xperia mini pro все още не е известна, тъй като телефонът не е пуснат в търговската мрежа, но скоро се надявам да мога да ви информирам и за нея. Предполагам, че ще бъде около тази на HTC ChaCha, който е и най-сериозната конкуренция на минито.