Първият смартфон с Tri-dual архитектура... звяр!
LG Optimus 3D, представен през февруари на Конгреса в Барселона, има двуядрен ARM Cortex-A9 процесор на 1GHz, подкрепен от графичен чип PowerVR SGX540, 512 МВ двуканална системна памет и 8 GB свободно пространство. С други думи този смартфон не си играе на дребно, а е събрал най-яктуалните хардуерни компоненти, за да предложи максимално добро 3D изживяване на потребителите. Действително тестовата бройка при мен не показа никакви признаци на несправяне със ситуацията, колкото и да се опитвах да я накарам да зацикли с всевъзможни приложения и 3D игри.
Записвай, гледай и споделяй в 3D
О, да! 3D войните при смартфоните вече започнаха, но докато чакаме и на българския пазар да се появи някаква сериозна конкуренция, можем доволно да разцъкаме някоя от вградените три-де игри в Optimus-а. Предварително са инсталирани Asphalt 6, Lets Golf 2 и Nova, а освен това има и 3D книжка, която може за няколко минути да приспи тригодишното ви дете. Споменах, че смартфонът записва в 3D. Това важи както за 5-мегапикселови снимки, така и за 720р HD видео. Възможен е и Full HD видеозапис, но само в 2D формат. Триизмерните клипове можете да качите директно в YouTube, където ви очаква специален 3D канал. В него ще намерите клипче с 3D разходка в космоса, полета на колибри на забавен каданс и купища още любителски записи.
3D снимките и видеата са чудна работа – любопитно е да ги видиш на 4.3-инчовия екран на телефона, макар че имаше и оплаквания от приятели, че ги заболяват очите след няколко минути разходки из галерията. Има нещо такова, но въпросът е да намериш точния ъгъл, под който да гледаш клиповете и да прелистваш снимките.
LG Optimus 3D позволява да го свържете с 3D телевизора си вкъщи и да играете Asphalt 6 на огромен триизмерен екран, което Димитър Вълев, мениджър Мобилни комуникации в LG Electronics България, показа при премиерата на смартфона у нас по-рано този месец.
Късен ъпдейт е по-добре от никакъв
Останалото около LG Optimus 3D е познато от много други хай-енд Android смартфони. Моделът губи няколко точки заради вече старата версия на операционната система, която е 2.2 Froyo. За щастие ъпдейтът до 2.3 Gingerbread официално се задава през октомври, като освен стандартните глезотии на новата ОС, ще донесе и подобрения по отношение на 3D ефектите. Така например ще бъде възможно конвертирането на 2D приложения и игри в триизмерен формат, което звучи обещаващо. Причината за забавянето на актуализацията е ясна – както с много други технологии и тук LG искаха да са първите на пазара, независимо от цената. Е, според мен компромисът си струваше.
VIVACOM вече продава LG Optimus 3D у нас, като цената му с договор варира между 699 и 839 лв. в зависимост от тарифния план.
3D or not 3D?
Под чертата мога да кажа, че LG Optimus 3D е сполучлив първи опит на южнокорейците в сферата на 3D смартфоните. Моделът предлага мощни хардуерни характеристики, поостарял софтуер (но с обещан ъпдейт) и три-де забавления, които все още са не само нещо нетипично за пазара, но и за зрителните възприятия на някои потребители. Ако все пак след пет минути в 3D света на новия Optimus не усещате умора, не ви се гади или ходи до тоалетна по спешност, смартфонът може да се окаже идеалната хай-тек играчка за вас.