НачалоРевютаSamsungРевю на Samsung Galaxy Note 10.1

Ревю на Samsung Galaxy Note 10.1

Бележникът с писалка в осъвременен вариант

17911
Написана от  nixanbal
Ревю на Samsung Galaxy Note 10.1

Таблетите с Android прекараха няколко години в безуспешна борба с iPad и Apple все още държи огромна преднина с около 60% пазарен дял в света. От известно време насам обаче предложенията на различните производители в сегмента стават все по-интересни и сякаш най-после се усетиха, че тези устройства трябва да предлагат нещо повече, някаква добавена стойност, която да привлече потребителя или точно определена група хора. След като преди няколко седмици ви запознах отблизо с Asus Transformer Pad Infinity, сега дойде ред на друг интересен модел с Android – Galaxy Note 10.1 на Samsung. Таблетът разчита да впечатли публиката със стилуса и инсталираните приложения за работа с него. Дали тези му свойства са достатъчни, за да го отличат от масата такива устройства – определено. Струва ли си обаче да го предпочетете заради тях и какви са останалите предимства и недостатъци на 10-инчовия Note, моля, четете в ревюто нататък...

Дизайн и изработка

Samsung имат дългогодишни традиции с пластмасовите корпуси за устройствата си и за добро или лошо тук положението не е по-различно. Galaxy Note 10.1 има изцяло пластмасово тяло, въпреки че сребристите елементи напомнят метал и се опитват да придадат една идея по-изискан вид на машината.

Като цяло усещането при работа с таблета не е за изключително качествени материали, но би могло да бъде и по-зле. Всъщност разликата с 10-инчовия Galaxy Tab от 2011-а не е голяма. Добрата новина е, че няма скърцащи елементи, въпреки че при моята бройка единият говорител излиза леко от корпуса, а натискайки капака отзад се получава странно потъване. Но съм почти сигурен, че поне това с говорителя се дължи на факта, че е бройка за тест и не беше търговска единица.

P9200240

Иначе двете страни на корпуса са изчистени, отдолу има единствено конектора на Samsung за зарядното и USB кабела + микрофона, а отгоре са бутонът за включване/изключване, контролът силата на звука, microSD слотът, инфрачервен порт, 3.5 мм жак за слушалки и слотът за SIM карта – пълноразмерна. Лицевата част е заета от 10.1-инчовия дисплей, говорителите от двете му страни и предната 1.9 МР камера. Гърбът на Galaxy Note 10.1 е събрал единствено основната 5 МР камера с нейната LED светкавица, а в долната му лява част е гнездото за стилуса и самият той.

Пластмасовият корпус отнема точки от класата на Samsung Galaxy Note 10.1 и е на няколко нива под Asus Transformer Pad Infinity, който въпреки металното си тяло има същото тегло от около 600 грама. Южнокорейците обаче така са спестили на потребителите някой лев, който трябваше да платят отгоре за по-качествения корпус.

Дисплеят отстъпва пред конкуренцията

Дисплеят на Samsung Galaxy Note 10.1 е с диагонал 10.1 инча и резолюция от 1280х800 пиксела, което означава гъстота на пикселите от около 149 ppi. Това за съжаление е много по-слабо изпълнение от iPad 3 и неговия Retina дисплей, а дори конкуренти с Android OS, като Infinity на Asus и Nexus 7 предлагат по-впечатляваща картина.

P9200414

Ако не се вглеждаме в пикселите, Galaxy Note 10.1 има дисплей с голям ъгъл на видимост, контрастни цветове и сериозни нива на яркостта, което в крайна сметка поставя екрана някъде в средния клас.

Имайки предвид обаче, че говорим за устройство, което производителят би искал да промотира пред дизайнери и хора, които всъщност се вглеждат в пикселите, такъв компромис тук не е уместен.

Най-мощният таблет на Samsung, но не с най-бързия софтуер от Google

Samsung Galaxy Note 10.1 безспорно е най-мощната машина с голям екран на южнокорейците и това е ясно след бърз поглед през спецификациите ѝ. Таблетът използва четириядрен процесор на 1.4 GHz и графичен чип Mali-400MP, а напомпаните до 2 GB RAM памет са достатъчни, за да си позволите и по-жесток тормоз.

Galaxy Note 10.1 пристига с 16 GB вградена памет и има microSD слот за карти с капацитет до 64 GB.

Въпреки че са поработили върху хардуера, Samsung не успяха да доставят Galaxy Note 10.1 с Android 4.1 Jelly Bean още с премиерата му на пазара. А Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich и потребителският интерфейс TouchWiz, които използва таблетът днес, сякаш не са съвсем адекватни на мощта от чиповете.

P9200318

Като цяло работата с Galaxy Note 10.1 е пъргава, а най-впечатляващо е, че машината понася какви ли не струпвания на приложения и мултитаскингът за нея сякаш е материал от първи клас. С Note 10.1 можете не просто да отворите куп апликейшъни, но и буквално да ги нахвърляте един върху друг.

Става въпрос за допълнителното меню, което се показва отдолу на началния екран и ви предлага достъп до няколко уиджета от типа на калкулатор, световен часовник, имейл, телефонна функция, S Note и други.Общо взето все леки приложения, но пък избирайки ги те застават като малки помощници най-отгоре на екрана и можете да ги оставите там, докато в същото време например четете блога или гледате видео.

Screenshot 2012-09-20-18-51-06

За допълнителен тормоз, подобно на смартфона Galaxy S III, тук също присъства възможността да минимизирате течащото видео и да го гледате в малко прозорче в някой ъгъл, докато успоредно рисувате в Adobe Ideas да речем.

C Galaxy Note 10.1 можете да отворите куп приложения и сериозно да затрупате таблета със задачи, а той геройски се справя с тях.

Машината обаче не е безгрешна и е далеч от перфекционизма. На няколко пъти ми се случва Galaxy Note 10.1 да изведе съобщение „Unfortunately, TouchWiz home has stoppedнапример когато искам да отворя някое приложение. Леки забавяния и провлачвания при изпълнението на различни действия също се забелязват.

Под чертата бих казал, че Samsung Galaxy Note 10.1 е впечатляващ с хардуера си, но на този етап не предлага потребителското изживяване, което например се усеща при Windows Phone и Windows 8 (на таблет). Надявам се, че всичко това ще се промени с ъпдейта до Android 4.1 Jelly Bean, тъй като за тази версия Google обещава сериозни промени в посока бързодействие. А Samsung вече са обещали актуализация за модела, но кога ще дойде тя – предстои да разберем.

P9200300

TouchWiz UI и още малко за софтуера

Софтуерът и специалните приложения са акцент за подобен таблет със стилус, така че отварям още един абзац на тази тема. По-горе споменах, че Galaxy Note 10.1 използва познатия потребителски интерфейс TouchWiz на Samsung, който придава приятна опаковка на Android, въпреки че съм сигурен, че мнозина от вас биха предпочели чистата визия на операционната система.

Промените в интерфейса обаче се преглъщат лесно за разлика от купищата уиджети и приложения, които идват с него. Game Hub, Music Hub, Video Hub, S Suggest и други подобни са гигантски уиджети, които заемат огромно място от хоумскрийна, тромави са, а вероятно никога няма да ги ползвате.

Galaxy Note 10.1 идва с българска клавиатура, но не фонетика, а ръкописът изобщо не изглежда да разпознава български.

Към хубавата част от темата за софтуера обаче ще отбележа възможността за разделяне на екрана на две части и ползване на две приложения едно до друго. Действително е приятно да си пуснете епизод от любимия сериал върху едната половина, докато на другата съставяте презентация или скицирате нещо на S Note.

Screenshot 2012-09-20-21-42-00

Лошата новина тук е, че приложенията, които работят в този двоен режим са точно пет – S Note, Polaris Office, видео плейърът, галерията, браузърът и имейл клиентът. Още по-глупаво е, че имейлът не е предпочитаният Gmail, а модифициран негов заместител от Samsung, който лично аз не ползвам. Така че се надявам този списък да нарасне значително или ограничението въобще да отпадне, така че потребителите да могат сами да решават кои приложения да ползват едно до друго.

S-Pen и приложенията за него

Стилусът в Samsung Galaxy Note 10.1 е приятно прибран в долния десен ъгъл – намира се и се вади лесно от гнездото му. Малко по-малък и много по-лек от химикал, но свикването с него е бързо, а писането по 10-инчовия дисплей приятно занимание.

S-Pen разпознава 1024 нива на натиск и е достоен заместник на конвенционалните средства за писане.

Имайки предвид, че S-Pen всъщност е акцентът във възможностите на този таблет, а и точно той определя името му да бъде Note, нормално е очакванията към дигиталната писалка да са завишени. Идва въпросът къде и кога можете да ползвате S-Pen с таблета?

До голяма степен Samsung оправдава очакванията към Galaxy Note 10.1, като таблетът идва на пазара с няколко предварително инсталирани приложения, специално разработени за работа със стилуса.

P9200407

S Note

S Note е основният софтуер, който придружава S-Pen и като такъв предлага разнообразни възможности за водене на бележки. Приложението предлага цял куп готови шаблони и указания, които да ви помогнат по-лесно да се ориентирате и да ви дадат идеи, за какво да ползвате таблета и писалката му. Водене на бележки, създаване на колажи, схеми, графици и т.н. – можете да създавате какви ли не файлове, в които да включвате снимки или да изписвате математически формули, които приложението разпознава благодарение на специален режим.

Поддържа се и разпознаване на ръкописен текст, което важи и за цялата система, но със сигурност не бихте се впуснали в приключението да разчитате на него, за да си въведете паролата за Facebook например. В повечето случаи системата познава какво искате да напишете, но често се случваше и да сгреши. По-лошото е, че не тя към вас, а вие трябва да се напаснете към нея и да усетите коя буква как трябва да бъде изписана, за да бъде „разчетена“.

P9200405

S Planner

Приложението S Planner всъщност е самият календар в таблета, в който можете да преглеждате събитията за деня, седмицата, месеца и т.н., да добавяте нови срещи и задачи и други елементи от организацията на работния ден.

Adobe Ideas

Adobe Ideas се превърна в любимото ми приложение в Galaxy Note 10.1 в момента, в който го стартирах и прокарах върха на стилуса по екрана. Този симпатичен апликейшън от Adobe Systems представлява нещо като скицник, а стилусът се превръща в послушен молив и сякаш съдейства, за да нарисувате най-сполучливите си творения.

ОК, всъщност историята е, че преди години обичах да рисувам и се справях доста прилично, така че Adobe Ideas ме върна доста назад във времето и нямаше как да не харесам приложението. Един молив, безкрайна палитра цветове и гумичка за всеки случай – това е то и е просто брилянтно, ако питате мен.

Имайте предвид, че Adobe Ideas, както и следващото приложение, PhotoShop Touch, ще ви струват общо 30 лв., ако решите да си ги купите от Google Play. С Galaxy Note 10.1 обаче те идват предварително инсталирани и са безплатни – отлична идея.

Adobe PhotoShop Touch

PhotoShop. Това всъщност е най-интересното приложение, което може да осмисли съществуването на стилуса. Разбира се, PhotoShop Touch е далеч от пълнофункционалния PhotoShop, който вероятно сте ползвали на компютъра си, но софтуерът предлага прилични възможности и действително може да ви послужи за нещо смислено.

Можете да правите колажи, да редактирате снимки или просто да си изгубите няколко минути от времето, докато чакате подранили за среща. Всъщност последното е най-вероятната причина да стартирате PhotoShop Touch, тъй като предвид ограничените екстри, не е логично да го ползвате за нещо по-сериозно и например да разчитате на него в работата си.

P9200334

Под чертата бих казал, че Galaxy Note 10.1 излиза на пазара с достатъчно предварително инсталирани приложения, с които потребителят да се запознае по-отблизо със стилуса. Ако Samsung обаче държи на имиджа на това устройство и иска действително да го разграничи от обикновените таблети от серията Galaxy Tab, разработката и предлагането на нов софтуер в бъдеще е задължителна. Защото един бележник и орязана версия на PhotoShop не могат да са сериозна заявка за превръщането на този таблет в нещо уникално и ценно за професионални задачи. Не и в дългосрочен план.

Камера и звук

Таблетите и камерите продължават да имат проблемна връзка и тази тема вече сме я обсъждали в предишни постове. Наскоро правих видеоразопаковане на Asus Transformer Pad Infinity и тогава казах, че таблетите с тази марка са едни от малкото (или единствените?), които предлагат качествени камери, докато при останалите модели въпросната екстра е просто за разкош. Е, за съжаление Samsung Galaxy Note 10.1 доказва това за пореден път.

P9200416

Въпреки че южнокорейците имат сполучливи камери в смартфоните си (Galaxy S III е най-пресният пример), таблетите са съвсем друга история. Galaxy Note 10.1 разполага с 5 МР основна камера и 1.9 МР отпред. И докато фронталната е напълно достатъчна за приличен видеоразговор по Skype, тази на гърба предлага посредствено качество на снимките и нищо повече от материал за споделяне във Facebook и Twitter.

Посредствена камера, но говорителите получават отличен!

Звукът обаче е съвсем друга история с Galaxy Note 10.1. Отличен е! Всъщност всичко започва с отличната позиция на високоговорителите – от двете страни на дисплея, насочени към потребителя. Освен това са изнесени по-нагоре, което не позволява да ги закриете с длани, дори да държите таблета с две ръце.

Звукът е силен и качествен, не е необходимо говорителите да са насочени към вас, за да чувате достатъчно добре. Можете просто да пуснете любимия си албум и да оставите таблета на бюрото, а той ще озвучи щедро цялата стая.

P9200347

Готов да замести и комуникацията със смартфона

Освен че е таблет, Galaxy Note 10.1 може лесно да се превърне и в смартфон или средство за провеждане на телефонни разговори. Така че картата в слота може да не е само за пренос на данни, а стандартна SIM, с която да осъществявате и приемате повиквания, а и да пишете SMS-и. Разговорите могат да се провеждат както пред високоговорителя – удачно, когато сте у дома, или с хендсфри.

Таблетът има 3G модул и поддържа HSPA скорости в мрежата на оператора, а като алтернатива винаги можете да ползвате Wi-Fi за достъп до интернет.

Като всяко съвременно устройство с Android Galaxy Note 10.1 може да се превърне в хотспот, поддържа се Bluetooth 4.0 и Wi-Fi Direct, но липсва NFC функционалност, което е странно. Странно е най-вече защото говорим за водещия таблет в портфолиото на Samsung, който е лишен от една от най-промотираните екстри в смартфона Galaxy S III. А ако сте фен на марката, е възможно да си купите и двете устройства и да искате да можете да се възползвате от съвременните технологии за връзка помежду им.

P9200399

Затова пък за мое учудване Galaxy Note 10.1 пристига с инфрачервен порт, който според Samsung бихте ползвате за контрол на различни устройства вкъщи. А според мен никога няма и да си помислите да активирате.  

Батерията е традиционно блестяща

Батериите конкретно в таблетите на Samsung винаги са били с отличен живот. Ползвал съм дълго време Galaxy Tab, Galaxy Tab 10.1, сега разцъквам този от известно време и при всички впечатлението е положително.

Galaxy Note 10.1 разполага с батерия с капацитет 7000 mAh, което е доста сериозно, така че не е чудно на какво се дължи отличната му продължителност на живота. Ако ползвате таблета по около половин-един час дневно, ще се наложи да го зареждате през няколко дни, а ако го вземете някъде при пътуване и цял ден се занимавате с него, със сигурност ще издържи геройски всякакви предизвикателства.

За уикенд с Galaxy Note 10.1 извън града например можете спокойно да оставите зарядното вкъщи.

P9200397

Под чертата за бележника и неговата писалка

Samsung Galaxy Note 10.1 е мощен таблет, с приятен дизайн и мощна батерия, който има и едно уникално качество. Въпросният стилус S-Pen всъщност е ключв елемент от характеристиките на устройството и производителят разчита най-вече на него, за да ви накара да изберете Note 10.1 пред конкуренцията.

Стилусът служи по-скоро за забавление и едва ли ще ви помогне в работата.

Таблетът действително е зареден с няколко екстра приложения, позволяващи на потребителте да усетят възможностите на писалката. Ако обаче Samsung иска да приемем тази нова категория устройства насериозно, необходими са сериозни усилия тепърва в посока разнообразен софтуер и допълнителна функционалност за S-Pen.

Към слабите страни на Galaxy Note 10.1 мога да отбележа бедните материали на изработка и дисплеят, който не е слаб, но е посредствен и под нивото, което конкуренцията покрива. А имайки предвид, че този таблет удря горната граница на ценовата си категория и е позициониран като топ модел, компромисът е недопустим.

Така че, ако държите да опитате нещо ново, склонните да преглътнете по-горните недостатъци и подкрепяте идеята на Samsung да върне стилусите на мода – давайте. Galaxy Note 10.1 струва 1200 лв. без договор, а с подписване се предлага за от 780 до 930 лв.

7.4
Едно от най-мощните устройства с Android OS на пазара, което предлага четириядрен процесор и 2 GB RAM, за да се справя с всякакви задачи. Батерията също има отличен живот, а стилусът S-Pen идва подплатен с няколко полезни приложения.
  • Дизайн и изработка 6
  • Дисплей 7
  • Батерия 8
  • Камера 7
  • Производителност 9

Xiaomi Watch S3 има издръжлива батерия и сменяеми рамки на дисплея

Xiaomi е един от производителите с най-богато портфолио носими технологии, което включва и дълъг списък със смарт часовници и смарт…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer