Познат дизайн в мини размери
Съпоставката между външния вид на Samsung Galaxy S III mini и оригиналния Galaxy S III бързо ще разкрие, че двата модела са почти идентични. С изключитение на дребни детайли като разположението на предната камера, светкавицата и говорителя на задния панел и формата на бутона за заключване – S III mini действително изглежда като умалена версия на флагмана.
Под батерията на Galaxy S III mini е скрит и слот за microSD карти
Единствените хардуерни бутони по корпуса на малкия смартфон са предният Home бутон, този за заключване отдясно и за контрол на звука от лявата страна. Отгоре е разположен 3.5 мм жак за слушалки, отдолу е microUSB портът и микрофонът, а върху задния капак е основната 5 МР камера, LED светкавицата и високоговорителят. Отпред има VGA камера за видеоразговори и разбира се 4-инчовият дисплей.
Видео с оглед на дизайна и акцентите в Samsung Galaxy S III mini
Материалите на изработка също са идентични с тези при Galaxy S III – пластмасата е преобладаваща. И въпреки че бих предпочел метално тяло или поликарбонат стотици пъти пред евтината пластмаса тук, корпусът на Galaxy S III mini всъщност е стегнат и не създава съвсем неприятно усещане, дори лежи удобно в ръката. Освен това за модел от среден клас е нормално да очакваме подобна изработка, която не би трябвало да е свойствена за хай-енд моделите.
Под чертата относно дизайна на малкия Galaxy S III можем да заключим, че е унаследил всички характерни външни белези за по-големия си събрат, превръщайки се в по-компактно негово копие. Ако 4.8“ са твърде много за вашата длан и предпочитате по-лесните за прибиране в джоба телефони, S III mini ще ви пасне идеално.
По-малък дисплей + по-ниска резолюция
Очаквано с намаляване диагонала на дисплея при Samsung Galaxy S III mini смартфонът е загубил и впечатляващата HD резолюция, позната от 4.8-инчовия Galaxy S III. С това малкият модел предлага много по-ниска гъстота на пикселите (233 ppi спрямо 306 ppi) и не е трудно точките да бъдат отличени.
Като размер и резолюция дисплеят всъщност е сходен с този при HTC Desire X, но докато при последния говорим за Super LCD панел с RGB подредба на пикселите, при Galaxy S III mini имаме Super AMOLED с познатата PenTile матрица. Това до някаква степен е в ущърб на модела от Samsung и ако сте с чувствително на тема пиксели око, вероятно зрението ви ще бъде подразнено. Но истината е, че ако няма да гледате екрана под микроскоп и няма да го съпоставяте с други – проблемът е никакъв.
Плюс за Galaxy S III mini е, че цветовете са особено ярки и черното много дълбоко, с което екранът, макар и сравнително малък, е подходящ за гледане на видео. Разбира се, имайте предвид, че нюансите са по традиция подсилени и нереалистични, както при всеки AMOLED панел.
Въпрос на вкус е дали ще предпочетете дисплея на Samsung Galaxy S III mini или този на HTC Desire X, или друг конкурентен модел от този клас.
Хардуерът също е дал своите жерви
Samsung Galaxy S III mini е mini не само заради по-малкия си екран, но и заради поопростените си характеристики. Процесорът например е далеч от мощния Exynos 4412 и четирите му ядра на 1.4 GHz на големия Galaxy S III. Тук Samsung са се доверили на двуядрен чип NovaThor от ST-Ericsson на 1 GHz, но пък оперативната памет все така е 1 GB.
С тази конфигурация Galaxy S III mini все пак е прилично пъргав модел и се справя с всички приложения, макар че ако ползвате модел от висок клас и разцъкате този ще усетите съвсем, съвсем леко забавяне. Такова има например и при излизане от приложения с хоум бутона и малко по-осезаемо при влизане в галерията – налага се да се изчакат няколко секунди, за да заредят албумите със снимки.
Върпеки това S III mini позволява да ползвате всякакви приложения и игри от Angry Birds до Dead Trigger, въпреки че последната не е първото нещо, което бихте искали да разцъкате на сравнително малкият 4“ екран.
Актуален софтуер с много бонуси
По отношение на хардуера Samsung Galaxy S III mini е опростен вариант на Galaxy S III и това личи по дисплея, камерата, процесора... Става ли дума за софтуер обаче, mini изобщо не е точната дума, за да опишем смартфона.
Със Samsung Galaxy S III южнокорейците показаха сериозна амбиция да направят крачка напред в софтуерно отношение и оборудваха водещия си смартфон за 2012 г. с куп приложения и дребни глезотии, които липсват при конкурентите. Добрата новина е, че Galaxy S III mini не е лишен от всички тези бонуси.
Можете да гледате видео в малко прозорче, докато същевременно пишете SMS
Сред най-полезните софтуерни екстри в S III mini е Smart Stay – функцията, която следи погледа ви и не позволява на дисплея да угасне, докато го гледате. Възможността за осъществяване на обаждане при плъзване с пръст през телефонния номер или просто при поставяне на телефона до ухото също присъства.
Налице са още приложенията S Planner за организиране на срещи и събития, както и S Voice – гласовият асистент, който е далеч от Siri, но става за проверка прогнозата за времето или бързо търсене в Google. S Voice не поддържа български, така че ще трябва да си общувате с него на английски, немски, италиански или някой от останалите общо десетина езика.
Нещо повече – Samsung Galaxy S III mini идва с най-актуалния Android 4.1 Jelly Bean. ОК, наскоро излезе 4.2, но с този телефон ще сте част от съвсем малък процент, ползващи Jelly Bean (6.7% към декември 2012 г.). С тази версия получавате Google Now, по-бърза работа спрямо Ice Cream Sandwich и усещането да не сте с морално остарял телефон още с покупката.
Камерата смъква пикселите
Снимките на Samsung Galaxy S III mini също са показател за по-ниския му клас спрямо S III. Камерата тук е 5 МР и записва 720p HD видео, докато флагманът е способен на 8 MP кадри и Full HD видеозаписи.
Резултатите със S III mini не са впечатляващи, но едва ли и някой е очаквал обратното. При перфектните условия камерата има своите моменти, но като цяло не е нещо, с което ще постигате фотошедьоври и като цяло нищо повезе от възможност за улавяне и споделяне на момента.
Примерно HD видео, заснето след залез със Samsung Galaxy S III mini
Иначе снимките стават със софтуерния бутон, тъй като няма хардуерен, а в интерфейса на камерата ще откриете приличен набор настройки – баланс на бялото, сцени, както и режимите Continuous и Buddy photo share. При предпоследния заснемате 8 поредни снимки, от които телефонът може автоматично да избере най-сполучливата, а останалите да изтрие. При Buddy photo share пък се разпознават лицата на хората в кадъра и можете да отбележите кои са приятелите ви, споделяйки снимката с тях.
Батерия и звук
Батерията на Samsung Galaxy S III беше добра, а тази на S III mini може да е по-малка, но също осигурява отличен живот. Ползвам смартфона от 15-ина дни и при умерено ползване може лесно да изкарате до денонощие и половина – две с едно зареждане. Разбира се, хубаво е да намалите яркостта на дисплея, за да спестите от батерията. Неприятно тук е, че няма автоматична регулация на яркостта, което означава, че ще трябва ръчно да променяте настройките при нужда.
Що се отнася до звука – през слушалки качеството е прилично, а през високоговорителя също не се усеща някакво сериозно влошаване и изкривяване, но музиката е доста тиха и не е удобен начин да слушате песни така.
Интересно е, че щом включите слушалки в S III mini в падащата лента с нотификациите ще се появят иконки на приложения, свързани с музиката, което е страхотна софтуерна добавка от Samsung. Има и еквалайзер, но с изненада установих, че например режимът Bass boost не може да се активира при слушане през говорителя, а само при ползване на слушалки.
Обобщено за новото mini
При първата среща със Samsung Galaxy S III mini веднага ще си кажете, да, това е умален вариант на S III. Дизайнът е почти идентичен, интерфейсът и софтуерните глезотии също, но това всъщност не е просто по-малката версия на S III.
Galaxy S III mini се е лишил от качествената камера и бързия процесор, за да предложи на потребителите с по-ограничен бюджет заместител на големия флагман. Заблудата обаче е видима веднага и сравнение между двете устройства не е уместно – те принадлежат на съвсем различни класове.
Все пак Galaxy S III mini може би заслужава вниманието ви, ако си търсите дроид с актуален софтуер, издръжлива батерия и приятен набор екстри, включително няколко софтуерни бонуса. Цената му е на модел от горните редици на средния клас и тук може сделката да пропадне, защото конкуренти като HTC Desire X и Sony Xperia sola са една идея по-достъпни.
Samsung Galaxy S III mini се предлага в България от трите мобилни оператора, като цената му без договор е между 600 и 700 лв., а с подписване може да падне към 400 лв.