Строг дизайн с бизнес излъчване
Оказва се, че Sony Xperia P има алуминиев корпус, каквото беше първоначалното ми впечатление. След това обаче изглежда съм се заблудил, че Sony са използвали пластмаса и към тази мисъл ме отведе зоната около изрязаните портове, както и усещането при почукване върху капака на телефона.
Така или иначе Xperia P има приятен корпус и усещането наистина е за солидна машинка, а това е най-важно - независимо дали е ползван алуминий, поликарбонат или обикновена пластмаса. Винтчетата от двете страни на апарата също са в услуга на стилната визия.
Всъщност Sony казват, че са използвали рециклирана пластмаса и бои на водна основа за корпуса на Xperia P, а също и за Xperia U и Xperia sola, така че пластмасови елементи по тялото на телефона не липсват. Разбира се, идеята е устройствата им да са по-еко и да продължат инициативата Green Heart, започната още от Sony Ericsson.
Елементите по корпуса на телефона са доста. На някого могат дори да му дойдат в повече, но на мен ми допадат – всичко това показва вниманието на Sony към детайлите, защото всеки от тях изглежда изпипан. От бутоните за камерата и контрола на звука, през решетката на високоговорителя до малките винтчета, за които споменах – стилно изпълнение.
Под чертата бих казал, че Sony Xperia P няма най-якия корпус на смартфон, но изработката, сглобката и малките стилни елементи правят цялостното усещане от апарата отлично за класа му. Всъщност „бизнес стил“ е добро определение за дизайна на апарата.
Колкото до батерията и задния капак – не, тя не е достъпна за потребителя и не може да се сменя. Е, освен ако не успеете да развъртите винтчетата. Няма и microSD слот, а microSIM слотът е изнесен от лявата страна и се покрива от подвижно капаче. Интересно е, че моята карта заседна в слота и беше истинско предизвикателство да я извадя. Но подозирам, че бройката ми е частен случай. Ако все пак някой ден се окажете в моята ситуация – имайте едни пинсети подръка.
Тънка прозрачната линия
Прозрачната линия под дисплея е интересен елемент, който придава уникален характер на Xperia S, P и U. Тя или ви харесва много, или силно я ненавиждате.
Критиците лесно могат да определят прозрачната линия като кич, но всъщност е интересен детайл.
Да, тя присъства както във флагмана, така и тук, но в случая интересното е, че трите капацитивни бутона са именно върху нея. При Xperia S, а и при Xperia U, за да изберете Back, Home или Options бутон, трябваше да докоснете областта над прозрачния елемент. Странното е, че въпреки това над тази линия все още има доста пространство, което няма никаква функционалност.
За съжаление (или напротив?) прозрачната лента при Xperia P свети само в бяло, докато при по-евтиния Xperia U цветът ѝ зависи от избраната тема (може да е син, розов, жълт и т.н.). Нещо много интересно при Xperia U е и променящият се нюанс спрямо отвореното изображение – ако например разглеждате снимки от излета в гората, лентата ще светне в зелено, ако сте се снимали на плажа – ще прелее в жълто. Това напомня на задната подсветка при някои телевизори на Philips.
При Xperia P няма подобна опция и цветът не се променя, но това е въпрос на софтуер и нищо чудно в бъдеще Sony да реши да разчупи и този модел.
Все още с Gingerbread?
ОК, при анонса на Xperia P в края на февруари реших, че Sony са бързали да приключат с първите бройки на модела и не са успели да го представят с Ice Cream Sandwich. Оказва се, че ъпдейтът до Android 4.0 обаче все още не е наличен, а смартфонът вече е на пазара. И е месец юни, почти краят. Да, японците обещаха актуализация веднага след Xperia S – някъде през юли, но в момента почти няма конкурентен модел, който да не се предлага с най-новия софтуер и това може да разколебае много потенциални купувачи.
Учудваща е стратегията на Sony да започнат самостоятелното си портфолио смартфони с вече остарялата версия Android 2.3 Gingerbread.
И все пак не бих казал, че липсата на Ice Cream Sandwich е толкова осезаема или фатална за Xperia P. Но със сигурност в седмиците до ъпдейта ще ви липсва например новият изглед на мултитаскинга, а най-силно се надявам, че с ICS Sony ще добави и повече екстри в падащата лента с известията. Въпросната в момента е гола като пушка, ако нямате имейл или пропуснато обаждане да речем и е напълно нефункционална. Изключително недомислено нещо и смятам, че поглед към Samsung Galaxy S III няма да навреди. За съжаление HTC също прецакаха нещата с шорткътите в това поле, като ги премахнаха в новия Sense 4.0, а при 3.0 ги имаше.
Иначе интерфейсът на смартфоните Sony ми е изключително приятен, харесвам дори стила на уиджетите им и ги ползвам с удоволствие за разлика от тези на всички други производители.
Инсталираните приложения
Никога не съм харесвал Timescape – приложението на Sony, което обединява акаунтите от социалните ви мрежи в едно и ви позволява бърз преглед на случващото се там под формата на 3D прелистване. Всъщност не харесвам никое подобно на останалите производители. Но ако на вас нещо такова ще ви е удобно, Xperia P ще ви предложи и уиджет за хоумскрийна.
Освен това смартфонът идва с предварително инсталиран скенер за QR кодове, TrackID за разпознаване на музика (алтернативно на Shazam и SoundHound), както и достъп до музикалната услуга Music Unlimited на Sony. За съжаление последната не е достъпна в България, но присъствието на иконката в Xperia P не ме изненадва – Samsung Galaxy S III също беше пълен с различни приложения и услуги на компанията за други пазари, но не и нашия.
Бялата магия на дисплея е забележителна
Sony Xperia P е смартфонът с най-ярко изображение в портфолиото на Sony, а и като цяло един от най-впечатляващите на пазара. За съжаление резолюцията не е HD, но и 4-инчовият диагонал не крещи за нея. По-интересното обаче е, че дори сравнен един до друг с флагмана Xperia S, по-малкият P представя образа с многократно по-ярки и свежи цветове. Всъщност с включването на апарата пред вас ще грейне едно малко слънце и веднага ще потърсите как да намалите яркостта, ако е късно вечерта и няма друго осветление в помещението – гледката е ослепителна.
През деня образът ще остане идеален и без никаква загуба във видимостта, дори да сте на плажа и слънцето да пече право в дисплея.
Всичко това са качества на Sony Xperia P, които му отрежда новата технология WhiteMagic на производителя. Въпросната добавя четвърти бял подпиксел към останалите и превръща всяко изображение в глезотия за окото. WhiteMagic до момента е приложена единствено в този модел, така че с него ще имате нещо уникално от Sony. Да се надяваме все пак, че скоро компанията ще ни покаже и нови устройства с технологията.
Освен това дисплеят на Sony Xperia P използва Sony Mobile BRAVIA Engine, който би трябвало софтуерно да подобрява качеството на изображенията, особено при гледане на видео. Да, клиповете и филмите изглеждат страхотно върху 4-инчовия qHD дисплей, така че мога да кажа, че Sony са си свършили работата.
Под капака няма огнедишащ дракон
След всички зверове HTC One X, One S и Samsung Galaxy S III, този симпатяга тук никак не им е от категорията. Sony Xperia P има двуядрен процесор на 1 GHz и 1 GB RAM, които може да не носят фактора “уау“, но Sony показа, че не търси такъв дори с флагмана си Xperia S.
И въпреки че Snapdragon S4 звучи, а и се представя на бенчмарковете далеч по-впечатляващо, дори тежки игри като NOVA 3 успяха да стартират без проблеми на Xperia P. Разбира се, на по-мощните платформи геймплеят е осезаемо по-плавен, а и 4“ дисплей не е перфектният размер за игра, но все пак не изхвърляйте Xperia P съвсем от списъка с геймърски телефони.
Иначе смартфонът предлага пълен списък с възможности за връзка, сърфирах в мрежата с HSPA скорости, а освен всички очаквани екстри има NFC за ползване на Xperia SmartTags. Вградената памет пък е 16 GB.
Отличен за камерата!
На гърба на Xperia P е позиционирана 8-мегапикселовата камера заедно с нейната помощна светодиодна светкавица. Качеството на снимките? Отлично! При това не говорим за смартфон от най-висок клас, не говорим за напудрени функции и претенциозна оптика. Sony Xperia P просто осигурява бърз и лесен процес на снимане, а резултатите са на ниво.
Снимките с камерата на Xperia P са детайлни, с реалистични цветове и отличен фокус.
Смартфонът има хардуерен бутон, с който заключването на фокуса е елементарно, интерфейсът е простичък с не много, но всички необходими екстри, а преминаването от фото към видеорежим е бързо.
Всъщност при моите кадри използвах автоматичното разпознаване на сцените и не пипах никакви настройки, което мисля, че е случаят при повечето ни снимки в ежедневието. Постигнах няколко страхотни кадъра и много рядко имаше невъзможност за правилно цветопредаване – най-вече при виолетово и червено, но тези нюанси са трудни за всяка камера.
Батерията няма да ви остави насред работния ден
Как ви звучи батерия с капацитет 1305 mAh? Плашещо, нали? Дори HTC One S използва по-голяма - 1650 mAh. Да, но докато последният издържа непълен работен ден, Xperia P няма да ви остави от сутринта до вечерта, а 24 часа живот също ми се случиха няколко пъти.
Впечатляващо. Разбира се, за да изкарате денонощие с един заряд, ще трябва да се лишите от прелестното сияние на WhiteMagic като намалите яркостта, а ако ограничите актуализациите на прогнозата за времето и имейла, ще останете още по-приятно изненадани.
Накратко за Sony Xperia P
След няколко прекарани дни с Xperia P като основен телефон в ежедневието ми, мога да кажа, че машинката ми допада. Има повече плюсове отколкото минуси и както често се случва с устройствата на Sony (Ericsson) – накрая е постигнат добър баланс.
Sony Xperia P балансира отлично цена, възможности и изпълнение.
Sony Xperia P обаче ме разочарова със старата версия на Android. Просто не е приемливо нов телефон да излиза на пазара с 2.3 Gingerbread през месец юни 2012 г. Ъпдейт до Ice Cream Sandwich ще има и да се надяваме скоро, но инженерите на Sony трябваше да се постараят той да бъде готов преди телефонът да излезе на пазара.
Смартфонът губи точки и по отношение на хардуерна мощ, но в работата ми с него ми показа, че и без четириядрен процесор успява да се справи добре с тежки игри и приложения, плейване на HD видео и всичко останало.
Бих ли го препоръчал? Да, определено. Защото смартфонът предлага отличен дисплей с технологията WhiteMagic, стилен дизайн, блестяща камера и като цяло e идеален баланс между възможности, представяне и цена.
Sony Xperia P се продава в България на цена от около 700 лв. без договор, а с обвързване може да падне с до 200 лв., което звучи като много добра оферта.
Всички снимки на Sony Xperia P вижте във Facebook страницата на блога >>