Фотоваканция с 13 МР камерафон
Понеже споменах Дюселдорф, нека направо започна с това пътуване. Този път не беше по работа, а просто разходка и разглеждане на града, като интересното е, че не взех никакъв друг фотоапарат в багажа си. Е, бях само с ръчен и това до голяма степен се оказа определящата причина, но пък се получи чудесен експеримент. Може ли да се пътува само с камерафон, пък бил той и с 13 МР камера?
Оказа се, че може. Въпреки че (или тъкмо защото?) слънцето беше чуждо на Германия за седмицата, в която бях там, снимките се получиха с много добър контраст и са детайлни, дори разглеждани на пълно приближение. Обектите на по-голямо разстояние по традиция придобиват неприятен шум, но това е в реда на нещата и при цифровите фотоапарати. Пък дори и така гледката от 170-метровата кула на Рейн изглежда впечатляващо и сградите са ясно различими.
Кадрите са правени на автоматичен режим (Scene Recognition), който показваше как е разпознал сцената и винаги се справяше отлично с тази задача – панорама, макро, портрет – нямаше грешка с преценката. Резолюцията не е максималната 13 МР, защото при нея снимката е със съотношение на страните 4:3, а лично не харесвам подобни кадри. Затова слязох едно ниво надолу до 10 МР и 16:9.
Правенето на снимка може да стане с виртуалния бутон на дисплея или хардуерния, с какъвто за щастие Xperia T разполага. Още по-хубаво е, че въпросният е удобен за натискане, лесно се намира с пръст в движение и усещате потъването му и момента на фокусиране. Фокусът е отличен, макар че можеше да е една идея по-бърз.
Освен за качеството, камерата на Sony Xperia T получава точки и заради удобството, с което се управлява тя. Интерфейсът е изключително опростен, Sony наистина са обърнали внимание на това и са си дали сметка, че хората не могат да отделят по 5 минути за настройки при всеки кадър, а искат всичко да е бързо достъпно и ориентацията сред екстрите да не отнема повече от секунда. Възможностите обаче съвсем не са орязани и има куп опции както при снимки, така и при видеозапис.
Под чертата камерата на Sony Xperia T получава положителна оценка и без да претендира за революция в мобилната фотография, се справя много над средното ниво за повечето смартфони и е достоен заместник на цифровия фотоапарат. А предимствата са, че е навсякъде с нас и се побира във всеки джоб. Нещо, което успях да оценя при последното си пътуване.
Разопаковане, оглед на дизайна и основните функции в Sony Xperia T
Агент 007 този път не е в смокинг
Дизайнът на Sony Xperia T най-после е глътка въздух и се отличава по-сериозно от моделите Xperia, представени от началото на годината до днес. Прозрачната светеща лента в основата на корпуса остава в миналото и слава Богу – как би прилягала тя на новия личен асистент на Джеймс Бонд?
Xperia T действително има много приятен дизайн с лека извивка на задния панел, но цялото излъчване на телефона е по-скоро като на типично мъжки модел. Разбира се, че много дами също ще се влюбят в тази визия, но има едно по-грубовато и здравеняшко усещане, което смятам, че пасва повече в мъжка ръка. А и правейки връзката с филма Skyfall внушението сякаш още повече се засилва.
Корпусът на Sony Xperia T е пластмасов, но не с лъскава пластмаса, а има познатото от много телефони гумирано покритие. Нещо повече – металните бутони за камерата, силата на звука и включване/изключване, разположени от дясната страна, са страхотни малки детайли. Интересно е решението всички те да бъдат струпани в долната половина на корпуса, но всъщност е удобно – всички са лесно достъпни само с палец.
Единствената забележка към външния вид на Xperia T всъщност се отнася до въпросното гумирано покритие, което при моята бройка леко се обели в долния ъгъл. Подозирам, че това се дължи на тесния джоб на дънките, в който държах телефона. Доста неприятно, но се надявам да не е масов проблем, а причината да е била в мен. Все пак е добре да се внимава къде държим мобилния си.
Дисплеят търси баланса
Като смартфон от най-висок клас Xperia T има задачата да се конкурира с машини от ранга на HTC One X и Samsung Galaxy S III, като дисплеят е един от основните параметри, по които ги сравняваме. Смартфонът на Sony е пораснал спрямо предшественика си Xperia S и екранът от 4.3“ вече е 4.55“.
Трите основни бутона заемат част от дисплея, но изчезват, когато не са необходими.
Това може да се окаже или плюс, или минус за Xperia T, защото много хора искат мощен телефон, но все пак в по-компактни размери. От друга страна Sony остава на крачка под водещите предложения на конкурентите и за хардкор потребителите на смартфони дори 4.55“ може да е недостатъчно голям диагонал. Още повече, че трите бутона на Android са част от този дисплей, а не са отделни капацитивни.
Във всеки случай разликата между 4.55“ и 4.8“ не е фрапираща, така че ако останалите характеристики на Xperia T ви пасват, не бива да се спирате само заради няколко милиметра по-малък екран.
Иначе резолюцията на дисплея е отново 1280х720 пиксела или HD, като част от тях се заемат от въпросните навигационни бутони. Sony и тук не са забравили своя Mobile BRAVIA Engine, който прави цветопредаването и контраста отлични, а това се забелязва най-вече при гледане на видео. Въпреки това, ако сте свикнали с AMOLED дисплей, тук ще забележите малко по-слабо наситени нюанси и не толкова дълбоко черно.
Под чертата Sony Xperia T има екран с отличен размер, резолюция и реално предаване на цветовете. Благодарение на по-малкия диагонал и бутоните, които са част от дисплея, смартфонът лежи отлично в ръката и позволява да достигнете всеки ъгъл само с палеца.
Софтуерът и стилният интерфейс
Sony Xperia T идва с Android 4.0.4 Ice Cream Sandwich, което с излизането на Jelly Bean вече не е най-актуалната версия на платформата, но японците вече обещаха ъпдейт. За него ще трябва да почакаме още три-четири месеца, така че имайте го предвид.
Въпреки че това е телефонът на Джеймс Бонд, в него няма никакво съдържание от филма.
И въпреки че Android 4.1 Jelly Bean обещава някои нови възможности и осезаемо по-бърза работа, смартфонът на Sony и сега се справя добре. Няма никакви сериозни забавяния или засечки при игрите и плейбека на HD видео, приложенията се стартират адекватно и въобще чипсетът MSM8260-A на Qualcomm изглежда си върши отлично работата.
Върху Android компанията е положила своя интерфейс, който е проникнал почти навсякъде в операционната система. И както и при предишните смартфони Xperia, при Xperia T промените на Sony отново са съвсем намясто. Интерфейсът е лек и приятен, уиджетите и модифицираният вид на иконките са стилни и красиви, а има и няколко добавки.
Ако сте записали геотагове към снимките, те могат да бъдат нахвърляни по картата, за да видите коя къде е заснета.
Sony са включили своя плейър Walkman, който изглежда приятно, а и дава възможност да получите допълнителна информация към песните, които слушате или да видите клиповете към тях в YouTube. Освен това различен е албумът със снимки в Xperia T, при който кадрите могат да бъдат преглеждани в малки квадратчета, а с помощта на мултитъч изгледът лесно се променя и регулирате сами размера им. Наистина приятна дребна екстра, която Sony въведоха с последния ъпдейт на Ice Cream Sandwich.
Мини уиджети
Интересно за Sony Xperia T са още малките уиджети, които могат да бъдат пуснати и поставени върху екрана, над всичко останало. Те са достъпни с натискането на бутона за мултитаскинг и в момента са едва 4-5, но има линк за инсталиране на още такива, макар и за момента да не води никъде. Все пак са някои основни неща, които биха могли наистина да ви бъдат от полза – например малък калкулатор, който да изскочи върху дисплея, бележник за запис на телефонен номер или някоя идея и т.н.
Тези уиджети можете да отнесете до някой край на екрана и те ще се приберат в малко квадратче там, оставайки почти незабележими, докато правите нещо друго на телефона си. Нищо кой знае колко революционно, но все пак е приятно, че Sony са обърнали внимание на подобни детайли в своя интерфейс, а не са предложили просто по-шарен и претрупан вид на Android.
Батерия и звук на средно ниво
Звукът на Xperia T излиза през един високоговорител в основата на задния панел, като силата му е около средното ниво. Няма проблем да чуете входящите обаждания, дори напротив – мелодиите на звънене могат да ви проглушат, но ако слушате МР3 или видео от YouTube, нещата не са много вълнуващи. Просто звукът е сравнително тих, макар че качествен и без изкривявания.
Ако все пак държите да ползвате телефона за музикален плейър, подсигурете се с качествени слушалки. Тези в комплекта също не са съвсем лоши.
При батерията за съжаление положението също не се различава от умиращите за ден смартфони. Xperia T може да издържи цял работен ден и да се предаде едва след като се приберете, но дори тогава, ако ползвате интензивно телефона, ще трябва да направите някои настройки, за да не останете без заряд още през деня.
Тук например можете да пускате яркостта на дисплея да се регулира автоматично или да я намалите до минимум, когато сте в затворени помещения.
Бърз поглед към хардуера
По-горе в ревюто вече споменах, че Sony Xperia T ползва двуядрен процесор Krait на 1.5 GHz от Qualcomm, който е подкрепен от 1 GB RAM. Комбинацията се справя отлично, макар че вече любопитствам как ще върви смартфонът с Android 4.1 Jelly Bean.
Иначе Xperia T има 16 GB вградена памет и удобно разположен microSD слот за още до 32 GB, а при възможностите за комуникация не му липсва нищо – HSPA+ скорости в мрежата на оператора, Wi-Fi, Bluetooth, GPS, microUSB порт с MHL поддръжка и дори NFC. Последната екстра позволява да споделяте съдържание с други съвместими смартфони, а също и да ползвате NFC аксесоари като високоговорителя Sony SRS-BTV5 например.
Обща оценка за мисията на агент Xperia T
Sony Xperia T е смартфон от висок клас и въпреки че за пореден път не е върхът на сладоледа при хардуера (а и при софтуера), устройството е едно от добрите предложения на пазара. Сред основните предимства на модела са качественият дисплей, отличната камера, а ако щете и нетрадиционният дизайн. Макар и малко грубоват, външният вид на Xperia T със сигурност ще намери много почитатели и Даниел Крейг е само един от тях.
Ако обмисляте покупка на Xperia T, обърнете внимание на графика за ъпдейта – Jelly Bean ще излезе едва през Q1 на 2013-а, а дотогава не само на пазара ще са пристигнали много нови модели с най-актуалния софтуер, но ще предлагат и много по-мощни характеристики. Само след няколко месеца смартфонът на Sony ще трябва да се изправи срещу устройства с новия чипсет Snapdragon S4 Pro, което също не е в негова услуга.
Ако обаче цената от 1000 лв. за телефона на Бонд ви се струва разумна, давайте смело, едва ли ще имате повод да съжалявате.