Още по-красив
Външният вид със стъкления корпус на Xperia Z беше впечатляващ, но Sony са подготвили ново “уау” с ъпгрейднатия дизайн на Z1. Новият смартфон запазва задния панел от стъкло, но вече е заключен в солидна метална рамка, която подсилва усещането за още по-качествен продукт, но добавя и около 20 грама към теглото.
Xperia Z1 е обвит в рамка от цяло парче алуминий
Sony Xperia Z1 не е телефон за всяка ръка и джоб – тежи 170 грама и има корпус със сериозни размери. Усеща се, че апаратът е пораснал спрямо Z. Ако обаче сте фенове на големите дисплеи, тези физически дадености няма да ви отблъснат. Нещо повече – и тук е приложен дизайнът OmniBalance на Sony, за който компанията обяснява, че прави телефона да изглежда еднакво добре, погледнат от всяка страна. Малкият метален бутон за включване пък напомня такъв в ръчен часовник и допринася за стилното излъчване на Z1.
Под чертата за дизайна и изработката на Xperia Z1: Това е един от най-качествените корпуси на смартфон, който можете да си купите в момента. Единственото колебание пред вас може да бъде дали ще се чувствате комфортно с 5-инчов апарат в ръка.
Иначе ключова характеристика за корпуса на Xperia Z1 е водоустойчивостта му, която вече е със степен на защита IP55/IP58. Това означава, че телефонът е защитен от потапяне в сладка вода на до 1.5 метра дълбочина за до 30 минути.
За целта microSD, microUSB и microSIM слотовете на Z1 са покрити с капачета, но ще забележите, че жакът за слушалки и портът за магнитно зарядно са оставени открити. Това обаче не е проблем и водата няма да повреди апарата през тези входове, а идеята да са отворени е да не се налага потребителят да отваря и затваря тапите при всяко зареждане или слушане на музика.
Замислете се: защо му е на Z1 навигация с жестове, ако можете да го докоснете дори с мръсни ръце, а след това просто да го изплакнете под чешмата?
Sony изрично отбелязва, че Z1 е водоустойчив само в сладководни басейни, но опитът ми от миналото лясто с Xperia Z показа, че няма никакъв проблем да поплувате с него в морето и да се снимате с приятели. Разбира се, това не е препоръчително, а и имайте предвид, че солеността в Черно море е по-ниска от средната.
Подобреният дисплей все още има какво да учи
Дисплеят на Sony Xperia Z1 е 5-инчов и с 1080p Full HD резолюция, точно какъвто предлага и Xperia Z, но приликите свършват тук. Новият апарат използва технологията Triluminos, която му позволява да представя 20% по-богата палитра от цветове и с това да визуализира по-точно всякакви изображения.
Екранът е подкрепен и от още една, позната от телевизорите BRAVIA технология – X-Reality енджинът. Въпросният оптимизира картината и я прави максимално естествена, независимо дали става въпрос за видео и снимки, заснети с камерата, видео от YouTube или други изображения.
Технологиите от телевизорите Sony за първи път пристигат толкова бързо в телефоните Xperia
В резултат цветовете върху екрана на Xperia Z1 са по-богати, по-топли са спрямо Xperia Z, а дисплеят е по-жив и бистър. Това се забелязва и когато го погледнете под ъгъл – докато при Z картината се губеше напълно, при новия модел съдържанието остава по-ясно четимо.
Дисплеят на Xperia Z1 е най-добрият в смартфон на Sony досега - отстъпва единствено на фаблета Z Ultra. Въпреки това японците все още имат един-два трика, които да научат например от HTC и техния One.
Умерена намеса в софтуера
В свободния от граници свят на Android е много лесно производителите да прекалят и да направят интерфейса на устройството си неприятен за окото. Затова опитът за модификация у смартфоните Xperia е един от предпочитаните за мен, тъй като промените са скромни и деликатни – не твърде встрани от чистия вид на Android.
Всъщност Xperia Z1 продължава познатата от Xperia Z визия, като беглата намеса на Sony се вижда например в лентата с известия и двуредовия списък с бързи настройки там; в мини уиджетите, достъпни чрез бутона за мултитаскинг; в допълнителните опции за организация на иконките в менюто.
Като добавени приложения Sony са заредили само няколко, повечето от които полезни апликейшъни. Плейърът Walkman, организаторите за снимки и видео Album и Movies, TrackID за разпознаване на музика, както и няколко познати от Xperia Z Ultra добавки. Става дума за бележника Notes, скицникa за колажи Sketch и Pixlr Express – приложение за сериозна обработка на снимки, достоен мобилен конкурент на Photoshop.
Под чертата за софтуера и интерфейса в Xperia Z1 – нещата много се доближават до ситуацията на HTC. Компаниите не прекаляват със заигравката по софтуерната част, което за едни потребители може да е добре дошло, а за други – минус. Ако например искате да се ползвате от купища софтуерни добавки и глезотии по интерфейса, харесвате менюта с настройки, в които можете да се изгубите след часове ровичкане – устройствата на Samsung и LG предоставят много по-богат набор инструменти.
Иначе Sony Xperia Z1 пристига с версия 4.2.2 Jelly Bean на Android и би трябвало да получи 4.3 в близките седмици, а да се надяваме и 4.4 KitKat след това.
Амбициозна камера с отлични резултати
Камерата – най-ценното, най-атрактивното и най-впечатляващото (ОК, след външния му вид) в Sony Xperia Z1. Не просто игра на мегапиксели, а идея за по-качествени снимки и повече възможности – това са заложили Sony в големия 20.7 МР сензор.
Три са ключовите предимства в камерата на Z1 – G Lens обектив, познат от цифровите фотоапарати на компанията, BIONS процесор за обработка на изображенията и Exmor RS сензор.
Резултатът от всичко това са кадри с високо качество, които по подразбиране се заснемат в резолюция 8 МР (има избор от 20 МР, 8 МР 4:3, 8 МР 16:9, 3 МР и 2 МР). При максимално приближение, ще забележите, че нищо не е съвършено, но истината е, че Xperia Z1 е един от най-добрите смартфони за снимки в момента, а софтуерът към камерата му прави нещата още по-интересни.
Интерфейсът на камерата е изключително семпъл, но влизайки в бутона с режимите, ще откриете съвсем нов свят. Там е познатият автоматичен режим Superior Auto, както и ръчният Manual, при който можете да се заиграете с по-фини настройки по кадъра. Picture effect е нещо като ексцентрична версия на Instagram, Sweep Panorama е познатият начин за събиране на целия хоризонт в една снимка, а с AR effect добавяте разширена реалност към кадрите си. Info-eye сканира предмети и дава допълнителна информация за тях – например ще ви каже какво е подходящо да сервирате с бутилката червено вино, която току-що сте купили, или подробности за забележителности, когато просто ги снимате.
Най-интересният за мен режим тук се нарича Social Live. При него сниманото в момента видео се излъчва в реално време във Facebook профила ви, като приятелите ви могат да лайкват и коментират. Надявам се в бъдещ софтуерен ъпдейт това ограничение от 10 минути излъчване на един запис да бъде премахнато и да можем например да предаваме “Първо по Дарик” Live в социалната мрежа.
Добавка към екстрите на камерата е 3-кратният Clear image zoom - приближение, при което спадът в качеството е по-слабо доловим спрямо стандартния цифров зуум.
Видеозаписът е с максимална резолюция 1080р Full HD при 30 к/с, което е стандартно и тук няма нищо екстра - нито 4k видеозапис, нито опция за slow-motion видео при повече кадри в секунда. Най-сериозен минус тук обаче е липсата на оптична стабилизация на изображението. Това не е популярна екстра в съвременните камерафони, но започва да навлиза все повече и догодина вероятно ще бъде стандарт във високия клас.
Производителност без забележки
Смартфоните от втората половина на 2013 г. са привилегировани от възможността да се възползват от Snapdragon 800. Най-добрият чипсет на Qualcomm тиктака и в стъкления корпус на Xperia Z1, осигурявайки висока производителност с четириядрен процесор на 2.2 GHz и графичен чип Adreno 330.
На хартия Z1 е един от най-мощните смартфони на пазара. На практика – също. Работата с апарата е съпроводена от бързи реакции, мигновен старт на приложенията и безпроблемно зареждане дори на преливаща от снимки галерия в Album. Графиката на играта Riptide 2 GP също не затрудни Z1 и с този дисплей и мощен процесор спокойно може да преглътнете, че така и не се решихте да си купите PS Vita.
Оперативната памет и тук, както и при Z, е 2 GB, което е стъпка зад Galaxy Note III, но пък се оказаха достатъчно. Вероятно заради по-олекотения интерфейс и липсата на екстра софтуер към стилуса + тежък мултитаскинг, какъвто предлага моделът на Samsung. Вградената памет е 16 GB, от които около 11-12 GB свободни при старт, а има и microSD слот за още до 64 GB карти памет.
Смартфонът поддържа HSPA+ скорости в мрежата на оператора, Wi-Fi 802.11 ac, Wi-Fi Direct и NFC, чиято антена е обозначена със символ на гърба на устройството. Маркировката не се маха. За разлика от флагманите на HTC, LG и Samsung – Sony все още не смятат инфрачервения порт за наложителна екстра в смартфоните си и лично аз съм за това решение.
Батерия
Батерията на Xperia Z1 не може да се сменя от потребителя
Xperia Z1 разчита на значително по-голяма батерия от Xperia Z – вече с капацитет 3000 mAh спрямо 2330 mAh в предишния модел.
И този апарат предлага софтуерната добавка от Sony, която удължава значително живота на батерията. Става въпрос за STAMINA Mode, с който можете да изключите преноса на данни и куп други функции когато Z1 е в стендбай режим. Ако все пак имейлът и социалните мрежи са по-важни от пестенето на батерия – може просто да ги добавите към разрешените приложения, които STAMINA няма да прекъсва.
Портът за магнитното зарядно е позната екстра от Xperia Z Ultra и за мен е едно от най-ценните неща в един мобилен телефон. За съжаление в комплекта на Z1 не влиза зарядна докинг станция, но такава може да се купи допълнително за около 50 лв.
От седмиците, в които съм с Xperia Z1 като основен телефон, успях да изкарам максимум денонощие и половина с едно зареждане. При по-интензивна работа един работен ден не е предизвикателство, дори без включен STAMINA, който така или иначе е ефективен в стендбай режим.
“Най-доброто от Sony” срещу конкуренцията
Sony Xperia Z1 е един от топ телефоните на пазара в момента и в личната ми класация е в челната тройка, а като дизайн и изработка успя да измести дори HTC One.
Основните преимущества на апарата са отличната камера с G обектив на Sony, супермощният хардуер и изключително стилното и качествено тяло, съчетало метал и стъкло в красив, защитен от прах и вода корпус.
Слаба страна за Z1 на фона на конкуренцията е по-ниският контраст на цветовете от дисплея, които все още леко изсветляват под ъгъл. Да, Triluminos и X-Reality правят гледането на видео изключително приятно, но при пряко сравнение с други модели пред Sony все още има едно предизвикателство.
Под чертата това е най-доброто от Sony и един от най-добрите смартфони от пазара изобщо. Феновете на марката не трябва да пропускат този модел, особено ако са подминали Xperia Z.
Цената на Sony Xperia Z1 без договор е около 1200-1300 лв., а с договор пада към 800 лв.