Преди да започна обаче, искам да обърна внимание на това, че Galaxy Z Flip4 е от Android смартфоните с най-дълга софтуерна поддръжка не само в каталога на Samsung, а изобщо на пазара. Устройството излезе с Android 12 и фирмения интерфейс One UI 4.1.1, като в близките седмици се очаква да получи Android 13 и обновения One UI 5.0, а общо производителят обещава актуализация до 4 големи версии на платформата на Google и цели 5 години ъпдейти по сигурността. Това генерално дава предимство на модела, особено за хората, които държат на продължителната софтуерна поддръжка или планират да използват устройството по-дълго. От друга страна е чудесно, че Samsung не са застанали зад фасадата на "този смартфон е с фокус върху дизайна" и не са си позволили да го отпишат от програмата си за ъпдейти.
Да започваме...
#1 Нова камера за по-добри (нощни) снимки
Започвам с това, което интересува най-много хора у един телефон - камерата. Въпреки че Samsung акцентира най-много на фотовъзможностите при серията Galaxy S, сгъваемият Galaxy Z Flip4 също получава ценен ъпгрейд и се представя още по-добре със снимките. Апаратът използва чисто нов 12 МР сензор с размер 1/1.76" (1.8 µm на отделните пиксели), който е значително по-голям от 1/2.5" сензор (1.4 µm) на Flip3. Това означава по-добри изображения при ниска осветеност, които Samsung обединява под името Nightography, или Нощография, както се шегувам аз. По-доброто представяне след залез важи и за видеозаписа, който разчита на оптична и електронна стабилизация, както и на функцията Super Night Solution. Тя намалява шума в нощните клипове, които са доста сериозно предизвикателство за много съвременни телефони.
Втората камера е запазена непроменена - тя е с 12 МР сензор с ултраширок обхват от 123 градуса и размер на пикселите 1.12 μm.
#2 По-солидна батерия и по-бързо зареждане
Следващото ключово подобрение при компактния сгъваем модел на корейците за мен е по отношение на батерията и зареждането. Samsung са оборудвали Galaxy Z Flip4 с батерия с капацитет 3700 mAh, което е стъпка нагоре от 3300 mAh на Galaxy Z Flip3. От времето, което прекарах с телефона, установих, че, поне при моя начин на ползване, по-голямата батерия се усеща и може да изкара 24 часа. Разбира се, с по-интензивно натоварване, може да се наложи да презаредите по-рано, но имайки предвид супер компактната форма на Galaxy Z Flip4 - това е очаквано. Добрата новина е, че апаратът вече предлага по-бързо зареждане - 25 W спрямо 15 W миналата година. С 25 W или по-бързо зарядно батерията се запълва до 50% за половин час. Все така се поддържа безжично зареждане, което вече е 15 W и е съвсем адекватна алтернатива на кабелите. Има и функция за обърнато безжично зареждане, с което можете да зареждате от Galaxy Z Flip4 слушалките си например, като просто ги поставите върху гърба му.
#3 Най-мощният чипсет на Qualcomm
Сгъваемите смартфони на Samsung тази година са оборудвани с най-актуалния и най-мощен чипсет в каталога на Qualcomm. Платформата Snapdragon 8+ Gen 1 се произвежда по 4-нанометров процес и включва процесор с ядра на до 3.19 GHz. Имайте предвид, че при Galaxy Z Flip4 няма версия с чипсет Exynos и всички бройки се предлагат с решението на Qualcomm, което за много потребители ще бъде добра новина. Конфигурацията включва още 8 GB LPDDR5 RAM + 128, 256 или 512 GB бърза UFS 3.1 вградена памет.
#4 По-функционален външен дисплей
Външният дисплей, или т.нар. Cover Screen на Galaxy Z Flip4 също носи някои подобрения, които може да не променят живота ви, но ще внесат някои улеснения в него. Преди всичко - този 1.9" екран вероятно ще се използва често за селфита, защото чрез него можете да разчитате на далеч по-добрата основна камера за автопортрети, вместо на 10 МР вътрешна. Новото е, че през външния дисплей на Galaxy Z Flip4 вече можете да правите снимки и клипове със стандартни пропорции, което не беше така с предходния модел. Друга новост е, че от него можете да превключвате не само между видео и снимки (слайд наляво или надясно), а и към портретен режим.
Другите добавени екстри към Cover Screen-а са възможност за обаждане директно от него, за което е налице нов уиджет с 3 избрани контакта, както и възможност за отговаряне на съобщения от различни приложения. Това не става с помощта на клавиатура, тъй като няма място за такава, а чрез предварително зададени фрази, емотикони или с превръщането на глас към текст (на английски).
Има и още няколко нови бързи настройки през външния екран, както и доста възможности за персонализация, като например да избирате кратко клипче за негов тапет.
#5 По-прецизен дизайн
Galaxy Z Flip4 е смартфон, който преди всичко впечатлява с външния си вид и възможността да се сгъне в супер компактна форма. На пръв поглед визията на апарата не е променена спрямо миналата година, но тук всъщност има доста важни новини. Пантата на сгъваемия екран е изцяло преработена и разчита на съвсем нов механизъм. Това от една страна е с цел тя да бъде по-устойчива, а от друга - дебелината ѝ е по-малка и се вписва по-елегантно в корпуса.
А тялото на Galaxy Z Flip4 е защитено вече с Gorilla Glass Victus+, рамка от Armor Aluminum и висока устойчивост на вода IPX8 - единственият сгъваем модел (заедно с Galaxy Z Fold4 и миналогодишните Galaxy Z Flip3/Fold3) в България, който може да издържи на 1.5 метра под сладка вода за до половин час.
Последната новост са цветовете - Samsung предлага смартфона в Bora лилаво, което вече е емблематично за серията, както и в графитено, розово злато и моето любимо небесносиньо.