Нова основна камера
Започвам директно с камерата, защото за мен това е едно от най-важните неща в телефона в джоба ми и със сигурност е определящ избора фактор за много потребители. С Galaxy Z Flip6 компанията направи доста сериозна крачка напред по отношение на фотовъзможностите, като скочи от 12-мегапикселова към 50 МР камера.
Става въпрос за 50 MP сензор ISOCELL GN3 с размер 1/1.57", който има оптична стабилизация и широка бленда f/1.8. Кадрите детайлни и с живи цветове както денем, така и нощем. Опцията за двукратно приближение осигурява по-ясни изображения спрямо Galaxy Z Flip5, което се дължи на по-големия сензор. Втората камера продължава да бъде добре познатата 12 МР ултраширока, а в дисплея има изрязан обектив за 10 МР предна камера. Последната обаче за мен не е толкова важна, защото бих препоръчал за селфита да използвате основната при затворен телефон, оглеждайки се във външния дисплей.
И като сме на темата със снимките – много полезна е функцията Quick Share за споделяне на файлове: представете си, че сте на пътуване с приятели и вие правите общи кадри с телефона си. След това с няколко клика снимките се озовават на мобилното устройство на приятелите ви.
Повече мощ, повече RAM
Galaxy Z Flip6 може да не прилича на стандартен флагман, но конфигурацията му е точно на такъв. Сгъваемият модел на Samsung е оборудван с премиум чипсета Snapdragon 8 Gen 3, който е сериозен ъпгрейд над предходния Gen 2, но още по-интересното тук е, че моделът идва за първи път с 12 GB RAM, вместо досегашните 8 GB RAM. Освен че това позволява по-спокойно ползване на по-тежки приложения или просто да отворите повече апове наведнъж, допълнителната оперативна памет е добре дошла и за всички базирани на изкуствен интелект функции, които Galaxy Z Flip6 предлага.
Смартфонът идва с пълен пакет екстри Galaxy AI, включително Circle to Search with Google, с която можете да откриете информация за всичко, което виждате на екрана на телефона си, независимо дали то е в браузъра, в някое приложение или дори през обектива на камерата. Примерно детайли за непознат плод, включен в рецепта за здравословно смути.
Система за охлаждане
Третото ключово подобрение за модела спрямо неговия предшественик и всеки друг Flip на Samsung е въвеждането на истинска система за охлаждане. Galaxy Z Flip6 за първи път в серията разполага с охлаждаща камера, която помага за разсейването на топлината и така осигурява по-висока производителност, дори при дълго натоварване. Излишно е да казвам, че на това устройство, предвид конфигурацията и подобрената система за охлаждане, бихте могли да разцъкате всички игри от Google Play.
По-ярък дисплей
Важни промени има и в характеристиките на дисплея, независимо че на първо четене той изглежда е останал непроменен. Да, все така Galaxy Z Flip6 има 6.7" сгъваем LTPO AMOLED 2X дисплей с до 120 Hz опресняване и Full HD+ резолюция, но пиковата яркост е увеличена на цели 2600 нита, което е сериозен скок спрямо 1750 нита при предходния модел. Това позволява по-ясен образ, дори под пряка слънчева светлина и въпреки че в мрачните дни напоследък това не звучи особено вълнуващо, щом дойде пролетта и лятото, ще оцените високо този ъпгрейд, лежейки си на плажа в Гърция. Външният екран е 4" AMOLED със защитно стъкло Gorilla Glass Victus 2 и 1600 нита пикова яркост.
По-голяма батерия
Приключвам селекцията от 5 най-важни подобрения в Galaxy Z Flip6 с още един ценен ъпгрейд. Батерията. Тя е с увеличен капацитет от 3700 mAh на 4000 mAh, което ще позволи още някой и друг час време на ползване и като цяло ще ви помогне да изкарате цял ден без презареждане - нещо, което беше трудно постижимо с първите издания на серията Flip. Иначе зареждането е 25 W и запълва батерията до 50% за около половин час, а за мен ценно е, че се поддържа безжично и обърнато безжично зареждане, каквотото присъства при водещите модели на Samsung и в серията Galaxy S.
И за финал, макар и извън основната тема на този материал - още нещо важно - софтуерните ъпдейти. Galaxy Z Flip6 излиза с Android 14 и потребителския интерфейс One UI 6.1.1, като за модела Samsung обещава цели 7 години софтуерни актуализации до следващи версии на Android и също толкова ъпдейти по сигурността.