По-голям дисплей
Започвам с дисплея на Galaxy A55, който сякаш продължава да търси оптималния си размер и отново е с променен диагонал. Новият модел има 6.6" екран спрямо 6.4 инча при миналогодишния A54. С това габаритите на самия телефон също са една идея по-сериозни и като цяло това е устройсвто, което вече категорично бих поставил в категорията на смартфоните с голям дисплей.
Иначе екранът има познатите характеристики, като Super AMOLED панел с Full HD+ резолюция, 120 Hz опресняване и 1000 нита пикова яркост, както и рамки, които биха могли да са една идея по-фини, но не бих казал, че развалят преживяването при гледане на видео или ежедневно ползване. Под чертата - това продължава да е един от по-добрите дисплеи извън премиум сегмента, а важният въпрос е дали размерът му отговаря на нуждите ви.
Дизайн с прави линии
Galaxy A55 до голяма степен повтаря визията на своя предшественик, но въвежда и някои ключови промени, които правят впечатление, щом устройството е в ръката ви. Смартфоните в серията и досега имаха плосък гръб и плоско покривно стъкло на дисплея, но тук вече и рамките са без никакви извивки. Това за мен създава по-актуален вид за A55, а освен това дава по-стабилен захват. Харесва ми и новият детайл с издадената част при рамката отдясно при бутоните за звука и включване.
Важно подобрение за мен е, че за този модел Samsung вече използва алуминиева рамка, придаваща по-качествено усещане спрямо пластмасата в предходните версии. Освен това стъклото и за предния, и за задния панел вече е по-устойчивото Gorilla Glass Victus+ - ъпгрейд спрямо Gorilla Glass 5 преди. А, запазена е и високата защита от прах и вода IP67.
Exynos 1480
Да, има сериозна полемика по въпроса дали Samsung трябва да използва Snapdragon или Exynos чипове за смартфоните си, но тази година новият Exynos 1480 в Galaxy A55 се представя страхотно. Това е чипсет, произведен по 4-нанометров процес, включващ процесор на по-висока честота и нова графика Xclipse 530, която е съвместно разработена с AMD и има над 50% по-висока производителност спрямо графичния чип Mali в предходния Exynos 1380.
Апаратът се представя чудесно, при това не само на бенчмарк приложенията, а и в ежедневната работа. Конфигурацията се допълва от 8 GB RAM + 256 GB вградена памет, а освен това има и microSD слот.Като цяло много добра хардуерна база, като се надявам телефонът да запази бързодействието си и занапред.
Колкото до батерията - тук няма промяна и тя все така е с капацитет 5000 mAh и има 25 W зареждане, което я запълва до малко над половината за 30 минути, а догоре - за около час.
50 МР камера
Камерата на Galaxy A55 идва с познатия хардуерен ансамбъл от три сензора. Налице е 50 МР основна камера с OIS, 12 МР ултраширока камера и 5 МР камера за макро снимки. Резултатите с нея са все така добри и при дневна светлина, и след залез, когато нощният режим доста освежава кадрите. Също като при дисплея бих казал, че и при снимките това е един от по-способните модели в средния клас, независимо че въпросната макро камера за мен е напълно излишна, но знам, че някои потребители използват такава.
Освен това Galaxy A55 идва с чудесен видеозапис в 4K резолюция при 30 к/с - както с основната, така и с предната 32 МР селфи камера.
Дълга софтуерна поддръжка
Samsung лансира модела с Android 14, покрит от най-новата версия на техния интерфейс One UI 6.1. Добрата новина е, че компанията продължава с обещанието за продължителна софтуерна поддръжка и Galaxy A55 може да разчита на ъпдейт до 4 следващи версии на Android и 5 години ъдпдейти по сигурността.
Това е вероятно най-добре обезпеченият смартфон извън високия клас, така че, ако планирате да използвате устройството за дълго време и актуалната версия на Android е важна за вас - моделът е добър избор.