Dual Recording
Започвам с камерата, която на първо четене е много близка с тази на предходния модел, като залага на конфигурация от 12 МР основен сензор с OIS и широка бленда f/1.8, 12 MP с ултраширок обхват от 123 градуса и 8 МР телефотокамера, която осигурява 3-кратен оптичен и 30-кратен цифров зуум. Камерата се представя отлично и това можете да видите в детайлното ревю на Galaxy S21 FE. И въпреки че изглежда, че малко неща са се променили, имайте предвид, че тук е използван нов чипсет с вече троен ISP под името Qualcomm Spectra 580. Той е отговорен за обработката на сигнала от камерите и е много по-способен от предходното поколение. Един от плюсовете например се усеща при по-плавния зуум по време на видеозапис, тъй като с този ISP и трите камери могат да вървят на заден фон, докато снимате с една и решите да превключите към някоя от другите.
Като конкретна нова функция в камерата (спрямо предходния Galaxy S20 FE) ще отбележа Dual Recording - режим за видеозапис едновременно с предната 32 МР камера и с основната. Можете да изберете двата образа да разделят екрана наполовина или единият да е в малко прозорче. Този начин на снимане става все по-популярен в последната година, като предполагам, че би бил ценен за влогъри и въобще в ситуациите, в които искате да покажете едновременно случващото се пред вас и вашата реакция или коментар.
Object eraser
Също свързана с камерата, но с последващата обработка на вече заснетите снимки, е функцията Object eraser. С нейна помощ можете за няколко секунди да премахнете нежелан обект в кадъра си, което е изключително полезно в ситуациите с неволно уловен преминаващ човек например. Или с всякакъв друг елемент, който не искате да бъде част от снимката ви.
Object eraser е достъпна в менюто за редакция на изображенията в галерията и за да го използвате, трябва просто да очертаете с пръст нежелания обект и да натиснете Erase. И готово! Между другото - кратка видео демонстрация на тази функция можете да видите в профила ми в Instagram, в секция Reels.
Устойчив корпус
Третата ключова екстра за Galaxy S21 FE е свързана с високата защита на корпуса му и това колко устойчив е той. Тук за мен от водещо значение е сертификатът IP68, който означава, че апаратът може да оцелее след пълно потапяне в сладка вода на метър и половина дълбочина за до половин час. И дори да не сте от смелчаците, които планират да се гмуркат с телефона си в басейна, за да правят странни снимки на приятелите си, високата защита от прах и вода генерално дава сигурност. Не само в случаите, в които можете неволно да залеете с течност или изпуснете устройството в такава, но и позволява да го измиете под чешмата, ако например го омажете с мазни пръсти.
Понеже говорим за новости, а защитата от вода вече стана доста популярна и стандартна за повечето модели на Samsung от висок и дори от среден клас, тук ще отбележа и стъклото върху екрана. То е най-новото и актуално Gorilla Glass Victus на Corning, което видяхме за първи път преди около година и половина при Galaxy Note 20 Ultra и все още е най-високият клас защита на американската компания.
Рамката е солидна алуминиева, а гърбът е пластмасов, което знам, че за някои може да е минус, но всъщност за много потребители това е по-добрият вариант, защото е по-малко вероятно да го счупите отколкото стъклото.
Актуален софтуер с дълга поддръжка
Следващата ценна екстра на Galaxy S21 FE е, че идва с актуалния Android 12 и нещо повече - това е първият смартфон на Samsung, който излиза директно с обновения потребителски интерфейс One UI 4.0. По-важно от това обаче е, че производителят обещава дълга софтуерна поддръжка за този модел, което се изразява в ъпдейти версията на Android за 3 години напред и 4 години актуализации по сигурността. Това е изключителна рядкост за пазара на смартфони с тази операционна система и със сигурност ще бъде ценно за много потребители, които ще могат да разчитат да получават обновления чак до Android 15 включително.
За сравнение серията Galaxy S21 ще бъде обновена до Android 14, просто защото излезе по-рано с предходната версия на платформата.
Snapdragon 888 5G
Ето това е може би една от най-приятните изненади с новия Galaxy S21 FE - чипсетът. За разлика от останалите модели в тази серия, Fan Edition идва с платформата Snapdragon 888 5G на Qualcomm. Това е необичаен ход за Samsung, които иначе традиционно пускат в Европа флагман смартфоните си със своя Exynos. Дори предходният Galaxy S20 FE се продаваше у нас с чипсет от тази серия и беше само 4G версия.
Snapdragon 888 5G в Galaxy S21 FE обаче със сигурност ще бъде добра новина за феновете, които предпочитат чиповете на Qualcomm. Той е произведен по 5-нанометров процес, идва с 8-ядрен процесор на до 2.84 GHz, графичен чип Adreno 660 и има вграден 5G модем, разбира се.