1. Персонализация
Започвам с това, че този 3.4" дисплей предлага разнообразни възможности за персонализация на началния екран. Можете да изберете различни уолпейпъри, собствена снимка и дори видео.
Промяната става през основния екран в Настройки - Екран на калъфа. Тук можете да избирате между различните визии, като една от любимите ми е ето тази, в която има възможност да използвате видео от галерията си. Може да му бъде поставена рамка в произволен цвят, да се смени видът и шрифтът на часовника, да бъде добавен процента на батерията, представянето на известията и нещо интересно - да се избере какъв да бъде шорткътът е долния десен ъгъл. Понеже камерата се стартира много лесно и с двойно натискане на бутона за включване, тук аз бих избрал някаква друга функция. Например фенерче.
2. Навигация с Google Maps
Втората супер ценна за мен екстра на външния екран е навигацията. Да, Galaxy Z Flip5 позволява да използвате Google Maps без изобщо да го разгъвате, при това не става въпрос за някакъв орязан уиджет, а за пълнофункционалното приложение за навигация на Google.
За да получите достъп до него, трябва да влезете в Настройки - Разширени функции - Лаборатория и да поставите отметката на Разрешени приложения на предния дисплей. Тук ще видите всички приложения, които можете да използвате през външния екран, като трябва да активирате тези, от които ще имате нужда.
Навигацията на Google Maps работи както и стандартното приложение на основния екран. Можете да търсите желана дестинация и да започнете навигация до нея с автомобил, пеша или с градски транспорт.
По същия начин можете да използвате и други приложения, включително YouTube и Netflix.
3. Пълна QWERTY клавиатура
Една от ценните новости при по-големия външен дисплей на Galaxy Z Flip5 тази година е пълноценната QWERTY клавиатура, която е достъпна през него. С нея можете да пишете SMS-и, но също така да водите комуникация в WhatsApp и да отговаряне на съобщения в Messenger. Клавиатурата също така влиза в действие, когато търсите адрес в Google Maps или видео в YouTube.
Да, на 3.4" QWERTY клавиатурата е доста компактна и ще трябва време за свикване с нея, тъй като всяка буква е по-малка, отколкото на основния дисплей. Добрата новина обаче е, че можете да въвеждате текст и по метода на провлачване на пръста, който работи и с български език.
4. Управление на камерата
Идва ред и на камерата, която за много хора вероятно ще бъде най-често използваната екстра на външния дисплей на Galaxy Z Flip5. Това не става през специален уиджет за нея, а с директното ѝ активиране от шорткът на началния екран или с двойно натискане на бутона за включване.
Снимки се правят с бутоните за звука, с докосване на екрана или с вдигане на ръка, която ще активира 3-секунден таймер. Последното е доста удобно, особено ако сте оставили Flip5 в полуразгънат режим - т.нар. Flex Mode - и правите снимка от разстояние. От външния дисплей можете да преминавате между стандартен режим на снимане, портретен и видеозапис, като има и някои настройки, включително пропорции на кадрите и резолюция на клиповете.
5. Контрол на музиката
За финал оставих едно от любимите ми приложения - Spotify. То все още няма собствен ап за ползване през външния дисплей на Galaxy Z Flip5, но това не означава, че това е невъзможно. Напротив. Ако през основния екран си пуснете музика от Spotify, или друг музикален плейър между другото, затваряйки телефона на Cover Screen-a ще получите чудесен уиджет за контрол на песните.
Можете да преминавате напред и назад през парчето, да превъртате към следващото или предишното, да спирате на пауза, да го добавяте в списъка с любими и да активирате функцията shuffle.