Apple проучва възможността да добави 5G модем в MacBook

Apple за първи път проучва сериозно възможността да добави клетъчна свързаност към компютрите си Mac, съобщава Марк Гърман от Bloomberg. Това може да стане благодарение на плановете на компанията да създаде собствен 5G модем, който ще дебютира в първите устройства догодина. Те обаче не са компютри. 

Слуховете, че Apple усилено разработва собствен 5G модем, за да намали зависимостта си от Qualcomm, витаят отдавна. И всъщност вече далеч не са просто спекулации, защото надеждни източници са категорични, че още напролет ще видим първото устройство на американската компания със собствения ѝ чип за клетъчна свързаност. Това ще бъде iPhone SE (4), а след него базовият iPad, както и тънкият iPhone 17 Air. 

Гърман твърди, че през 2026 г. Apple ще бъде достатъчно уверена в новия път, по който е поела, че ще пусне подобрена версия на модема с по-високи скорости и тя ще бъде част от премиум моделите iPhone 18 Pro. 

MacBook с 5G модем

Компанията обаче за първи път е започнала да обмисля вариант да добави 5G свързаност и към своите компютри Mac, предполага се най-вече лаптопите MacBook, които биха могли да се възползват от възможността за постоянна интернет връзка, дори да не са в обхвата на Wi-Fi хотспот. Модемът може да влезе в модел от категорията Mac най-рано през 2026 г.

Компанията обсъжда опция за клетъчна свързаност и в своите очила за смесена реалност, наследници на Vision Pro. 

Линкът е копиран