Ярък дисплей
Започвам с дисплея, който е с 6.67" диагонал, AMOLED панел и Full HD+ резолюция за гъстота на пикселите от 395 ppi, както и със 120 Hz опресняване. Голямата промяна касае яркостта и при Redmi Note 13 можете да разчитате на наистина ярък и ясно четим на слънчева светлина екран. Пиковата яркост при този модел е 1800 нита, което е изключителен показател за този клас и голям скок спрямо 1200 нита при Redmi Note 12.
Друга новост е преместването на скенера за пръстови отпечатъци от страничния бутон под дисплея, като той работи доста адекватно, макар и да не е най-бързият, който съм използвал.
За мен беше приятна изненада да видя и още по-тънки рамки около дисплея. Да, те бяха такива и при предходния модел, но тук вече е сериозно намалена и брадичката, а това прави Redmi Note 13 да изглежда като по-актуално и по-скъпо устройство.
Нова основна камера
Другият ключов ъпгрейд е при тройната задна камера. Само един от трите сензора е нов, като Xiaomi са заменили 50 МР основна камера със 108 МР (1/1.67" размер на сензора, 0.64μm размер на пикселите, бленда на обектива f/1.75). Разбира се, повече мегапиксели не означават автоматично по-добри снимки, но плюсът тук е, че компанията използва технология за обединяване на повече пиксели в един (9 в 1 с размер 1.92μm) с цел по-качествени кадри, особено нощем. Освен това значително по-големият сензор позволява да се използва 3х приближение чрез зуум в сензора.
Втората и третата камера са запазени съответно 8 МР за ултрашироки снимки и 2 МР за макро, а промяна има при селфи камерата, която вече е 16 МР (13 МР преди).
Видеозаписът е все така Full HD при 30 к/с, което е очаквано за модел от този клас.
В настройките ще откриете още нощен режим, портрет, документи, панорама, 108 МР, ръчен, таймлапс, кратко видео и забавен кадър.
4G конфигурация с повече памет
При конфигурацията интересното е, че Xiaomi запазва предходния чипсет Snapdragon 685, който е произведен по 6-нанометров процес и има 4G модем, но не и 5G свързаност. Към него обаче вече има по-щедра памет - 6 или 8 GB LPDDR4X RAM + 128 или 256 GB UFS 2.2 вградена памет и microSD слот. Освен вградената, може да увеличите и оперативната памет - с 4 GB, 6 GB или 8 GB.
Батерията е запазена 5000 mAh, което е достатъчно за един ден пълноценно ползване, а дори повече, ако сте по-пестеливи със социалните мрежи и игрите. Зареждането е 33 W и може да я запълни догоре за час и десетина минути. Добрата новина е, че зарядното идва в кутията, а в нея има и тъмносив силиконов протектор. Върху дисплея пък има фабрично залепено фолио.
Стерео звук
Тук ще допълня, че Xiaomi вече предлагат стерео говорители към модела - нещо, което липсваше при миналогодишния Redmi Note 12. Звукът не е като при премиум моделите на компанията, но все пак е осезаемо подобрение.
Поддържа се Dolby Atmos звук, а има и 3.5 мм жак за жични слушалки.
Под чертата
И така това беше всичко най-важно, което мога да ви разкажа за Redmi Note 13 - един от най-достъпните модели на Xiaomi за годината, който наистина предлага осезаем ъпгрейд спрямо предшественика си, пък макар и да е запазил някои ключови компоненти като например чипсета от Qualcomm. Ако търсите сравнително достъпно 4G устройство и не искате да се лишавате от екстри в камерата, да се задоволявате с нискокачествен дисплей и малко памет - Redmi Note 13 е чудесен избор.