НачалоНовиниЕдна седмица с компактния флагман Samsung Galaxy S23

Една седмица с компактния флагман Samsung Galaxy S23

4988
Написана от  nixanbal 26 април 2023
Една седмица с компактния флагман Samsung Galaxy S23

През последните седем дни си направих малък експеримент и оставих личния си смартфон, за да проверя как ще се справя с най-малкия флагман в актуалната серия на Samsung. Разбира се, става въпрос за Galaxy S23, който е значително по-компактен и лек от моя Galaxy S23 Ultra, но предлага голяма част от екстрите на премиум модела. В този материал, част от поредицата ни #withGalaxy със Samsung, ще си поговорим не само за спецификации, но и за основните промени в ежедневната работа с апарата, когато преминеш от 6.8- към 6.1-инчов модел.

Размери и усещане в ръката

Започвам с първата и най-очевидна промяна, която усетих с преминаването към Galaxy S23. Това е изключително компактно и леко устройство, с което малко флагмани биха могли да си съперничат. Тялото е тънко едва 7.6 мм, а теглото е под 170 грама, с което S23 се сгушва приятно дори в неголяма ръка като моята и е непретенциозен към захвата, защото е просто удобен. Прибирането в тесни джобове вече не беше притеснение, но на няколко пъти се стрясках, че телефона ми го няма, защото просто не се усещаше в дънките.

Samsung Galaxy S23 @ nixanbal.com

Излизайки от темата за теглото и размерите - любимата ми характеристика от външния вид на Galaxy S23 е плоският му дисплей и плосък гръб. Това със сигурност ще се хареса на много потребители, които започнаха да се завръщат от извитите екрани или просто никога не са били твърде изкушени от тях. Добрата новина за тези хора е, че Samsung тази година предложи и Galaxy S23 Ultra с доста по-фини извивки на дисплея, а и с по-широка рамка, което дава по-добър захват и по-голяма използваема площ.

Дисплей

По-компактният дисплей е една от ключовите разлики с модела Galaxy S23 Ultra

С удобните размери идва и по-малкият дисплей. Galaxy S23 има 6.1" екран, който по характеристики почти не отстъпва от този на премиум модела Ultra - все така се използва Dynamic AMOLED 2X панел, опресняването е до 120 Hz, гъстотата на пикселите е цели 425 ppi, а пиковата яркост е същата - 1750 нита. Различното е, че дисплеят е физически по-малък и за гледащите цели филми или сериали на телефона си, а също и за геймърите - това може да е определящ фактор.

За мен по-важно беше, че на по-голям екран мога да виждам повече текст при четене на новини или при писане на имейли, но пък под чертата - с това се свиква. Хареса ми, че клавиатурата предлага достатъчно големи бутони и въвеждането на текст през нея не е пострадало. Нещо повече - заради по-малката ширина можех удобно да пиша с палеца на едната си ръка, без да се налага да напасвам захвата си при някоя по-далечна буква.

Камера

Камерата е едно от най-важните неща за най-широк кръг потребители, когато се избира смартфон. Samsung използва 50 MP основен сензор с OIS и бленда f/1.8 на обектива + 10 MP телефото камера за 3х оптичен зуум (пак с OIS) + 12 МР с ултраширок обхват от 120 градуса.

Samsung Galaxy S23 @ nixanbal.com

Конфигурацията се различава от тази на премиум модела Ultra най-вече с по-ниската резолюция на главния сензор и с липсата на четвърта камера за 10х оптичен зуум. Не бих казал, че 200 МР сензор на Galaxy S23 Ultra ми липсваше с Galaxy S23. Снимките с основната камера на малкия модел всъщност са на супер високо ниво, включително нощем. Имат ясни детайли и много сходно, за да не кажа идентично цветопредаване с това на Ultra. Ще си призная обаче, че най-любимото за мен нещо в Galaxy S23 Ultra е неговата перископна камера за 10х оптичен зуум. Използвам я постоянно и при възможност дори я предпочитам пред основната, тъй като все така предлага добро качество на изображенията, а фокусното разстояние създава чудесен ефект. В много ситуации снимките могат да се объркат с такива, заснети с цифров фотоапарат, като пресен пример е серията ми с пролетните цветове и обикалящите ги пчели, които наскоро споделих в Instagram.

Samsung Galaxy S23 @ nixanbal.com

Под чертата по въпроса с камерите - ако наистина смятате, че зуумът е нещо ценно за вас и ще го използвате активно като мен - Galaxy S23 Ultra ще бъде по-правилният избор. В противен случай с Galaxy S23 оставате с камерата за 3х оптично приближение, което между другото не се предлага в много алтернативни модели от тази категория.

Производителност

В графа производителност нямах никакви забележки към Galaxy S23. Малкият флагман на Samsung е оборудван със същия премиум чипсет Snapdragon 8 Gen 2 for Galaxy и същата UFS 4.0 бърза вградена памет. Е, ако търсите 1 TB пространство за съхранение на файлове - изборът е само Galaxy S23 Ultra, но аз бих се задоволил и с 256 или 512 GB, така че това за мен не беше фактор. Няма никаква осезаема разлика в представянето на апарата и за мен беше супер ценно, че Samsung използват същия процесор от Qualcomm, а не по-евтина алтернатива на MediaTek да речем.

Samsung Galaxy S23 @ nixanbal.com

Galaxy S23 обаче ми припомни, че наистина харесвам и използвам стилуса S Pen, който идва с моя Galaxy S23 Ultra. Тази уникална за премиум модела характеристика има своите фенове още от серията Galaxy Note и може лесно да спечели нови, стига те да имат нужда от удобен инструмент за съставяне на списъци, подписване на документи, водене на бележки или дистанционно за камерата. А! И за създаване на мемета! Стилусът има и редица други приложения, но това са основните неща, за които аз го използвам в ежедневието си.

Батерия и зареждане

По отношение живота на батерията Galaxy S23 има по-голяма с 200 mAh батерия спрямо своя предшественик. Той успя да изкара при мен средно по около едно денонощие. Общо взето го зареждах всеки ден, като идеята беше да го използвам без никакви ограничения, а не да проверя колко максимум би могъл да живее далеч от зарядното. Чипсетът Snapdragon 8 Gen 2 е доста енергоефективен и това се доказа и с моята Ultra, която обаче има по-солидна батерия и понякога я зареждам на два дни. Така че - ако търсите максимално дълъг период на автономност - разбира се, премиум моделът ще бъде най-добрият избор. Другият вариант е позиционираният по средата Galaxy S23+, който има 4700 mAh батерия - отново с 200 mAh повече спрямо своя предшественик.

Samsung Galaxy S23 @ nixanbal.com

Зареждането е 25 W и не звучи особено впечатляващо, но запълва въпросните 3900 mAh наполовина за 30 минути или догоре за около час и 25 минути. Galaxy S23 все така поддържа безжично и обърнато безжично зареждане.

Под чертата

Под чертата експериментът премина успешно. Преходът от големия и напомпан Galaxy S23 Ultra към компактния и лек Galaxy S23 беше съпроводен най-вече от възхищението (и завистта) ми към тези удобни размери, плосък дисплей и изключително улеснение при писането и работата с една ръка.

Качествата на дисплея, камерата и производителността на процесора са балансирани в цялата серия, така че това не изискваше от мен никакви промени в навиците.

От друга страна усетих липсата на предпочитаната от мен камера за 10х оптичен зуум и писалката S Pen, която в последните месеци е мой помощник в някои дребни, но важни ежедневни задачи.

С всичко, изписано дотук, искам да кажа, че Galaxy S23 (и Galaxy S23+) е равноправен представител на семейството флагмани на Samsung и съм сигурен, че за много хора би бил най-точният избор, при това и на по-достъпна цена.

Huawei представи в Дубай смарт часовниците Watch 4 Pro Space Edition, Watch Fit 3 и още нови устройства

Huawei представи днес в Дубай новите си смарт часовници Watch 4 Pro Space Edition и Watch Fit 3, а също…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer