Meta премахва проверката на факти от платформите си, ще разчита на потребителски бележки
Марк Зукърбърг обяви, че Facebook ще се "завърне към корените си" и така Meta ще върне свободата на словото в своите платформи. Първата стъпка към тази нова ера за корпорацията ще бъде премахването на проверката на факти от трети страни. Тази функционалност ще бъде заменена с въвеждането на потребителски бележки, чието съдържание да сигнализира дали дадена публикация е с достоверна или фалшива фактология.
Meta обяви драстична промяна в посоката за контрола на съдържанието в своите платформи. В специално видеообръщение основателят на Facebook Марк Зукърбърг обяви, че е време компанията да се завърне към корените си и да даде свободата на словото отново в ръцете на своите потребители.
Един от начините, по които това ще се случи, ще бъде премахването на проверката на факти на публикациите от трети страни. Тази система ще бъде заменена с такава за потребителски бележки, подобна на тази в социалната мрежа X. Там всеки потребител може да оставя бележки относно дадена публикация и достоверността на нейното съдържание.
Модераторските екипи на компанията в САЩ също ще претърпят промени, като се очаква те да бъдат преместени от Калифорния, който е силно либерален щат, в Тексас, където преобладават консервативните политически настроения и републиканската партия има доминираща позиция.
Този ход засега няма да засегне държавите от европейския съюз, където регулациите за истинността на съдържанието, публикувано в интернет, са много по-строги. Meta обаче планира редица промени, които да въведе и в страните от ЕС.
Изненадващи новини идват около две седмици преди встъпването в длъжност на новоизбрания американски президент Доналд Тръпм. Освен Марк Зукърбърг, редица други големи технологични фигури като Тим Кук (Apple), Джеф Безос (Amazon) и Илон Мъск (Tesla, X) също са имали среща с бъдещия президент, като голяма част от тях са сред най-големите дарители за церемонията по неговата инагурация.