Още по темата
Въпреки изключително противоречивото си решение да премахне проверката на информация от специализирани служители в платформите си и да я замени с потребителски бележки, Meta не оперира на равни начала из целия свят. Европейските регулации, поне на този етап, изглежда не позволяват на Марк Зукърбърг и компания да прокарат изненадващите си нововъведения в ЕС и благодарение на това сайтът Factcheck.bg е подновил партньорството си с американците.
Само за последните 12 месеца от българска страна са чрез Factcheck.bg публикувани 122 статии, свързани с дезинформация из платформите на Meta, като част от твърденията, които се е наложило да проверяват, са били свързани със здравеопазване, измамни схеми, както и злонамерена информация и пропаганда относно Олимпийските игри, климата, енергетиката и войната в Украйна.
Важно уточнение е, че проверителите на факти нито забраняват, нито трият съдържание. Вместо това те добавят контекст и яснота в океана от информация и дезинформация, в който се намираме всички ние, потребителите.
Новото споразумение между двете комапнии влиза в сила от 1 февруари и ще бъде за срок от 12 месеца, основавайки се на действащия Акт за цифрови услуги в рамките на ЕС. Другият партньор за България в тази инициатива на Meta е Агенция „Франс прес“.
А дали от Meta ще се опитат да се "върнат към корените си" и тук, предстои да разберем.