Samsung Galaxy S21 е най-достъпният, а и най-компактният от трите модела. Апаратът използва 6.2" плосък дисплей с по-ниска от миналата година Full HD+ резолюция (2400х1080 пиксела, 421 ppi), Dynamic AMOLED 2X панел и до 120 Hz опреснителна честота. S21 използва адаптивен режим за опресняването на дисплея, който варира между 48 и 120 Hz според съдържанието, така че, ако няма нужда от максимума, по-ниската честота влиза в действие и помага за пестене на батерията. Освен това екранът предлага новата функция Eye Comfort Shield, която регулира синята светлина спрямо часа от денонощието, съдържанието и времето, в което си лягате и ставате. Целта е да се намали умората на очите.
Galaxy S21+ има абсолютно същите характеристики на екрана, но диагоналът му е доста по-сериозните 6.7", което води до една идея по-ниска гъстота на пикселите от 394 ppi. Покривното стъкло и тук е плоско.
Колкото до Galaxy S21 Ultra - той залага на най-сериозния 6.8" дисплей и е единственият с WQHD+ резолюция, което води до гъстота на пикселите от 515 ppi. Нещо повече - при него адаптивната честота от 120 Hz може да падне до по-малко (11 Hz), което би следвало да означава повече щадене за батерията. Този дисплей има извивки, макар и съвсем леки.
Корпусът на Galaxy S21 е с дебелина 7.9 мм и тегло 172 грама. Смартфонът има метална рамка и защита на дисплея с най-новото стъкло Gorilla Glass Victus на Corning, което видяхме през 2020 г. за първи път при Galaxy Note 20 Ultra. Обърнете внимание, че задният панел на този модел е от подсилен поликарбонат, докато при Galaxy S21+ (7.8 мм, 202 грама) и Galaxy S21 Ultra (8.9 мм, 228 грама) и гърбът е със защита от Gorilla Glass Victus.
Дизайнът, както обикновено, е сходен за серията Galaxy S21, като при всички плочката с камерите прелива към страничната рамка и това със сигурност е доста смел и доста различен подход от всички досегашни смартфони на Samsung, а и изобщо за пазара. За този дизайн корейците казват, че ще бъде новият стандарт при мобилните им устройства, така че изглежда ще го виждаме и при други продукти.
Камерата на Galaxy S21 и на Galaxy S21+ е тройна и включва 12 МР основен сензор с бленда f/1.8 и оптична стабилизация, 12 МР с ултраширок обхват от 120 градуса и 64 МР с телеобектив и оптична стабилизация. Селфи камерата е изрязан в дисплея кръг и използва 10 МР сензор с Dual Pixel AF, обхват от 80°, бленда f/2.2 и размер на пикселите 1.22 µm.
Като цяло подобренията са по-скоро по отношение на софтуера и новите възможности. Въвежда се например функцията Vlogger View, с която записвате видео едновременно с основната и с предната камера, както и Director's View, която позволява при видеозапис да следите гледната точка от трите камери и да преминавате между различните. Портретният режим и Single Take също получава някои обновления, включително т.нар. Dynamic Slow-motion видео.
Колкото до зуума - при S21 и S21+ той е 3 пъти хибриден оптичен и до 30 пъти Space Zoom. Когато приближавате 30 пъти, има опция да заключите кадъра със Zoom Lock, така че лекото треперене да не развали снимката.
Galaxy S21 Ultra се отличава значително с камерите си от другите два модела. Не само защото плочката му е много по-голяма, но и защото тя събира цели 4 сензора + лазерен автофокус.
Основният сензор при S21 Ultra е 108 МР с бленда f/1.8 и оптична стабилизация, към него има 12 МР с ултраширок обхват, както и две 10 МР камери, пак с OIS, на които се разчита за 3х и 10х оптично приближение. Запазен е и популярният 100х Space Zoom. Смартфонът поддържа 4K видеозапис при 60 к/с с всички камери, което пък позволява да преминаване между тях с плавен зуум по време на записа. Запазена е и опцията за 8K видеозапис при 24 к/с.
Селфитата при S21 Ultra са с 40 MP изрязана в дисплея камера с обхват 80° и бленда f/2.2.
Нощният режим е с ключови подобрения при Galaxy S21 Ultra, като има възможност за по-дълга експозиция - между 5 и 30 секунди. Това, както и комбинирането на 9 пиксела в 1 (12 МР изходящи кадри) води до значително по-ясни кадри, дори при пълен мрак, обещава производителят. Освен това S21 Ultra поддържа заснемане на 12-битови RAW кадри в ръчния режим Pro. Различен спрямо S20 Ultra е и обхватът на новия обектив - вече с 83-градусово покритие спрямо 73 градуса миналата година.
Конфигурацията и при трите модела се базира на чисто новия чипсет Exynos 2100, който беше представен с доста обнадеждаващи показатели и заявка, че с него Samsung най-после са си взели поука и са намалили или изцяло премахнали разминаванията в представянето спрямо алтернативата на Qualcomm. Припомням ви, че в САЩ например Samsung пуска смартфоните си със Snapdragon, а в Европа - с Exynos.
Въпросният Exynos 2100 има процесор с 30% и графичен чип с 40% по-висока прозводителност. Към него версиите на Galaxy S21 и Galaxy S21+ в България ще предлагат 8 GB RAM и 256 GB вградена памет, което е два пъти повече спрямо серията S20. При Galaxy S21 Ultra вградена памет ще бъде 256 или 512 GB с 12 и 16 GB съответно.
И трите апарата имат висока защита от прах и вода IP68, стерео високоговорители и нов ултразвуков скенер за пръстови отпечатъци, който вероятно е току-що представеният от Qualcomm - 3D Sonic Sensor Gen 2. Най-важното за него е, че има 77% по-голяма площ, събира 1.7х повече биометрични данни с едно докосване и е 50% по-бърз спрямо предишните топмодели на Samsung. Това лично за мен е една от най-належащите и ценни промени.
Другата новост, при Galaxy S21+ и S21 Ultra, е поддръжката на свръхшироколентова технология (UWB). Приложенията й могат да бъдат различни, но започват например с възможността за връзка с представените също днес тракери Samsung Galaxy SmartTag, а скоро корейците ще обявят и партньорство с автомобилни производители, които ще позволяват новите им модели коли да се отключват със смартфона.
Само за Galaxy S21 Ultra обаче е запазена поддръжката на Wi-Fi 6E, като Samsung обяви, че това е първият смартфон в света с новия стандарт.
Премиум моделът е и единственият, който ще може да се използва със стилус от Samsung. Писалката S Pen за първи път напуска серията Galaxy Note, за да се появи в друга линия смартфони. Само че тук не става въпрос за същия стилус, защото той не се прибира в корпуса на Galaxy S21 Ultra и дори не влиза в комплекта. Аксесоарът се продава отделно, като може да се съхранява в защитно калъфче за смартфона, в което има специално гнездо за S Pen.
Поинтересувах се за официалното становище на Samsung дали този S Pen означава, че серията Note ще отпадне. Отговорът им е не - Samsung все още са посветени на смартфоните Galaxy Note, но казват, че слушат какво искат потребителите им и го отразяват в портфолиото си.
При батериите капацитетът е 4000 mAh за S21, 4800 mAh за S21+ и 5000 mAh за S21 Ultra. Това означава, че промяна има само при S21+ и то с 300 mAh повече спрямо S20+. Поддържа се 25 W бързо зареждане и при трите устройства, а безжичното зареждане е максимум 15 W. Все така се поддържа и функцията PowerShare за зареждане на други устройства от телефона. В комплекта обаче липсва зарядно, като смартфоните идват само с USB C кабел.
Продажбите на Galaxy S21, S21+ и S21 Ultra започват на 29 януари, но още днес стартират предварителните поръчки. Цените и условията за преордера - вижте в отделния материал.