Франция налага “цифров данък” на технологичните гиганти
Франция реши да наложи нов данък на технологични гиганти, които предлагат в страната дигитални услуги, без да имат сериозно физическо присъствие в нея и да плащат традиционните данъци. Това ще засегне предимно американски компании, сред които Facebook, Google и Amazon, а Тръмп не е доволен от решението.
Идеята не е нова в ЕС, но Франция реши да не чака и предприе стъпки в тази посока, заявявайки че е суверенна страна и сама определя данъците си.
Въпросният “цифров данък” ще засегне около 30 компании, предимно американски. Той ще засяга технологините гиганти, които в световен мащаб имат над 750 млн. евро приходи, от които поне 25 млн. евро във Франция. Данъкът ще облага с 3% генерираните им в страната приходи, като ще бъде наложен със задна дата към началото на 2019-а и още за тази година Франция очаква така да събере 400 милиона евро.
На мушката са технологичните компании, защото до момента те могат да не плащат никакъв или само минимален данък в страните, в които нямат сериозни физическо присъствие. Според Европейската Комисия средностатистическият бизнес в ЕС плаща по 23% данък, докато технологичните компании – между 8% и 9%.
Франция отдавна твърди, че данъците трябва да се основават на цифрово, а не физическо присъствие в страната.
Междувременно САЩ обяви, че ще разследва дали новият данък е дискриминационен и необоснован и дали натоварва и ограничава търговията на американските компании. Щом разследването приключи, САЩ ще реши как да отговори.