Дисплей
Huawei Watch Fit 3 има значително променен дизайн спрямо своя предшественик и всичко започва с дисплея. Той е заменил издължената си правоъгълна форма за почти квадрат с диагонал от 1.82", AMOLED панел, резолюция 408 х 408 пиксела и гъстота на точките от 347 ppi. Яркостта на дисплея достига 1500 нита, което позволява да виждате часа и всякаква информация, дори да сте навън в горещ слънчев ден като днешния. Тя може да се регулира автоматично или ръчно в настройките. Екранът има сравнително тънки рамки с дебелина от 1.8 мм отляво и отдясно и 2.7 мм отгоре и отдолу, с което постига 77% съотношение екран - лицев панел. Да, рамките все пак се виждат ясно, но истината е, че екранът е доста щедър и часовникът изглежда някак симпатично.
Watch Fit 3 идва с три нови и специално разработени за неговия дисплей дигитални циферблата, но Huawei има богат каталог с избор от над 10 000 визии. Поддържа се Always On Display, който е различен за всеки циферблат, а освен това може да се събужда с повдигане на китката към лицето.
Тънък и лек корпус
Тялото му е с размери 43.2 × 36.3 × 9.9 мм и тежи нищо и никакви 26 грама. Алуминиево е и се предлага в избор от различни цветове, а каишките са от флуороеластомер и също избирате между няколко цветови опции. Има още версия с бяла кожена каишка и със сива найлонова. Аз имам зелената версия, която специално избрах за ревюто, защото от една страна е любимият ми цвят, а от друга - отива си със зеления Huawei Pura 70 Ultra, който също още е у мен.
Устройството има висока защита от вода до 5 АТМ, така че не се съобразявах с него, когато си миех ръцете или влизах под душа. Разбира се, ако изберете бялата кожена каишка, може би ще трябва да сте по-внимателни с нея, имайки предвид как се износва естественият материал във времето.
Здраве и сън
Huawei Watch Fit 3 използва AI алгоритми и подобрени сензори, т.нар. Huawei TruSeen 5.5, за по-прецизно следене на различни здравни показатели, включително сърдечния ритъм и наситеността на кислород в кръвта. Часовникът може дори да предупреждава при риск от аритмия.
И понеже е толкова лек и удобен, успях лесно да свикна с Watch Fit 3 на китката си и го оставях дори през нощта. Това ми позволи да използвам и функциите за следене на качеството на съня. Huawei TruSleep 4.0 дава информация за структурата на съня (какви са били различните фази) и качеството на съня, като може и докато спите да проследява пулса, наситеността на кислород в кръвта и честотата на дишане. Така часовникът може да предупреди при риск от сънна апнеа, което е супер ценно.
Спортни активности и постигане на цели
Разбира се, Huawei Watch Fit 3 може да се ползва и за следене на активностите през деня, но нека поговорим за приложението Stay Fit. Неговата роля е да ви помогне да постигнете реални резултати - да намалите, зпазите или повишите теглото си. Когато например искате да сваляте килограми, приложението ще ви поиска моментното ви тегло и преследваната цел, а след това ще ви посочи колко калории трябва да приемате дневно, включително разбити по брой хранения, ще ви посъветва колко често да тренирате и на какъв тип упражнения да наблегнете. Всичко това се проследява във времето през приложението - това на часовника и на смартфона.
Иначе часовникът може да следи над 100 вида спортни активности, включително 5 нови режима (футбол, баскетбол, гребане, електронни спортове и бягане на писта), разпознава автоматично някои от тях и има GPS за проследяване на маршрута при разходка в планината да речем. Watch Fit 3 идва и с предложения за разтягане и загряване преди спорт, които са поднесени с анимации и аудио инструкции.
Huawei предлага тук и своите Activity Rings - цветни кръгове, които показват колко са изгорените калории, колко време сте прекарали в тренировки и колко време сте стояли прави. Тези цветни кръгове се запълват на дневна база и идеята ви е да ви стимулират всеки ден да ги завършвате, а така да имате и по-здравословно ежедневие.
Още функции
И като стана дума за аудио - да, Huawei Watch Fit 3 няма поддръжка на eSIM и не може да се използва със собствена услуга от оператор за директна връзка към мрежата, но пък има микрофон и говорител и можете да го използвате за хендсфри разговори през Bluetooth. Полезно е, особено в колата, когато ръцете ви са мръсни, заети или просто не ви се бърка за телефона в джоба или чантата.
Освен това часовникът може да се използва за контрол на музикалния плейър или стрийминг услугата на телефона, без да има самото приложение за Spotify например.
Watch Fit 3 се базира на HarmonyOS 4.2.0 и предлага лесен и бърз интерфейс, който е познат и от останалите смарт часовници на компанията. Тази лека платформа осигурява и дълъг живот на батерията от до 10 дни или около седмица по-активно ползване. Дори да включите Always On Display и да тренирате често - отново ще успявате да изцедите няколко дни от устройството преди нужда от презареждане. А презареждането става с фирменото зарядно с два пина и магнитно прикрепяне, което влиза в кутията. Пълният заряд на батерията с капацитет от 400 mAh отнема около час, но за 10-ина минути можете да съберете енергия, достатъчна за един ден ползване.
Под чертата
Huawei Watch Fit 3 наистина ми хареса. Преди всичко - това е устройство с много лек корпус и удобна каишка, които позволяват то да бъде постоянно на ръката ви - без да ви дразни или пречи когато пишете на клавиатурата в офиса, докато тренирате или докато спите.
Часовникът няма eSIM, не прави ЕКГ и екранът му не е защитен от супер устойчиво стъкло, но предлага впечатляващ пакет екстри, особено в ценовия сегмент под 300 лв.