Защото какво значение би имала скоростта сама по себе си, ако мрежата е с претоварен капацитет? Или има ли смисъл от геймплей с висока резолюция, ако реакциите се извършват със забавяне?
По-висока скорост, по-надеждна и стабилна връзка, по-ниско времезакъснение – това са не просто част от ключовите предимства на 5G технологията, а основните характеристики на качествената мрежа, към която всеки клиент би искал да е свързан телефонът в ръката му.
Същото потвърждават и проучванията на независимата организация за тестове на мобилни мрежи umlaut. Компанията измерва качеството на над 200 мрежи в 120 държави в света, като връчва своя сертификат Best in Test за цялостно най-добро представяне спрямо изследваните показатели. Разбира се, най-интересното тук е методологията. Компанията използва комплексна методология, базирана на различни показатели – надеждност, покритие, времезакъснение, качество на звука, разбира се, скорост, както и много други. Целта е крайната оценка да даде представа за цялостното качество на мрежата, а не да отличи само един от тези показатели. Освен това, в изследванията се използват данни от крайни клиенти – реални потребители на телеком услуги и на трите оператора в България, което допълнително гарантира обективност.
През март тази година от Yettel споделиха, че са получили сертификата Best in Test за осми пореден път в България, при това с най-високия си резултат досега. Операторът е постигнал оценка с 957 от 1000 възможни точки, с което umlaut нарежда мобилната му мрежа сред най-добрите и не само на местно, но и на международно ниво.
Този път мрежата на телекома е в топ 10 в Европа, а също и сред 20-те „отличници" в света през 2024 г., където попадат единствено оператори с резултат над 950 точки.
Оценката Best in Test за мрежата на Yettel е дошла след 170 милиона измервания на близо 15 хиляди клиенти на мобилни услуги на трите телекома в България, участвали в изследването в рамките на 24 седмици – от 29 юли 2024 г. до 12 януари 2025 г. Според Гергана Дерменджиева, мениджър „Стратегическо планиране на мрежата" в Yettel, този резултат е „плод на сериозна и последователна работа на техническите екипи, които не просто поддържат мрежата, а я развиват проактивно".
Поинтересувах се и какви са инвестициите на телекома в мрежата през този период. Без да назовават конкретни суми от Yettel споделиха, че само през миналата година мрежата им е модернизирана с близо 2000 обновени базови станции и са изградени десетки нови на ключови локации, а покритието и капацитетът са стратегически увеличени там, където се очаква повишено натоварване. Компанията планира инвестициите си с хоризонт от 12 месеца на оперативно ниво и петгодишен стратегически план, отчитайки актуалните тенденции и прогнозирайки бъдещите натоварвания.
„Работим с модели за предвиждане – анализираме къде ще има повишено потребление и адресираме нуждата предварително. Това понякога означава, че започваме работа по разширение на мрежата 6 до 12 месеца преди да е възникнала реална нужда, за да не допускаме нарастването на потреблението да изпревари капацитета на мрежата", обяснява Дерменджиева. „Това, че можем да проведем видеосреща в Teams в планината, да стриймваме филм от палатка край далечен язовир или да качим видео от концерт в реално време е доказателството, че мрежата работи там, където е нужна най-много", допълва още тя.
Използвах случая да попитам и как се развива тенденцията с непрестанно повишаващия се трафик и кои са основните двигатели за ръста му. От Yettel посочиха, че за една година трафикът на мобилни данни в мрежата им се е увеличил с 50%, а основната причина е нарастващото потребление на видеосъдържание – от TikTok и Instagram Reels до мобилна телевизия и стрийминг на живо. Според Гергана Дерменджиева, днешните потребители не просто „гледат" съдържание – те създават и споделят такова. Например, много от тях не записват видео на концерт, а го стриймват директно, което изисква висок капацитет и стабилност на трафика.
В световен мащаб ръстът на мобилния трафик на данни през смартфони може да се обясни с три основни фактора, пише в скорошен доклад на Ericsson – надградените възможности на устройствата, увеличаването на съдържанието с интензивно използване на данни и непрекъснатите подобрения в производителността на мрежите.
„Facebook, TikTok, Instagram – всичко вече е видео. Добавете и нашата мобилна телевизия, която също се предава в реално време – това е огромно натоварване за мрежата. А ние сме и единственият оператор в България, който доставя всички свои услуги изцяло през мобилната си мрежа – без отделна фиксирана инфраструктура за телевизия и интернет за дома. Именно това прави постигнатите резултати в тестовете на umlaut още по-впечатляващи", казва Дерменджиева.
Прогнозите на експертите са, че през 2030 г. цели 80% от трафика на мобилните мрежи ще минава през 5G, докато през 2024 г. процентът е бил едва 34 на сто. Именно затова от ключово значение за бъдещето на телекомуникациите ще бъде не просто високата скорост и наличие на 5G покритие, а способността на мрежата да се адаптира към новите изисквания на потребителите – независимо дали става дума за увеличен трафик, нови типове съдържание или иновации като IoT и виртуална добавена реалност.
В този смисъл постижението на Yettel в класацията на umlaut не е просто признание за добре свършена работа, а ясен знак, че българският телеком пазар може да бъде конкурентен на световно ниво. А за потребителите – това означава по-добро преживяване, но и готовност за още по-дигиталното бъдеще, което вече чука на вратата.
Материалът се реализира в партньорство с Yettel.