НачалоНовиниКакво се случва с роуминга в Европейския съюз след 15 юни в 15 въпроса

Какво се случва с роуминга в Европейския съюз след 15 юни в 15 въпроса

12080
Написана от  nixanbal 30 май 2017
											
Какво се случва с роуминга в Европейския съюз след 15 юни в 15 въпроса

Всички очакваме с нетърпение 15 юни, когато роуминг таксите в рамките на Европейския съюз ще отпаднат и пазарът най-после ще се възприема като единен и по отношение на телекомуникациите. Покрай тези промени все пак има някои условия и много въпроси, а Теленор току-що разпространи списък с разяснение на най-важните от тях. Ето нередактирания текст, който дава ясна представа какво се случва след 15-ти следващия месец. Информацията, разбира се, важи за всички - клиентите на Мтел, Теленор и VIVACOM...

Какво се случва с роуминга в Европейския съюз след 15 юни? Отпада, така ли?

Не. Роумингът не „отпада", a просто ще се таксува по различен начин, така че да бъде по-евтино и удобно за потребителите докато пътуват. Иначе казано, докато пътувате в Зона ЕС, ще можете да ползвате мобилния си телефон и включеното в абонаментния си план като в България, макар и с някои условия.


Това само за нови абонати ли важи и важи ли за предплатени карти?

Важи за всички клиенти, на договор и с предплатена карта.

 

А трябва ли да си преподписвам договора или да си сменям абонаментния план, за да се възползвам от новите условия за роуминг?

Не, не се налага. Промяната на цените се въвежда автоматично от Теленор и не се налага да правите нищо.


Ако имам включени национални минути в плана, колко от тях ще мога да ползвам в роуминг?

Всичките. Ако например имате в абонаментния си план неограничен брой минути за разговори с всички национални мрежи, ще можете да се обаждате на всеки номер от мрежа на оператор в Зона ЕС без ограничения. Ако имате ограничен брой минути, също ще можете да ги ползвате, а когато свършат, Теленор ще ви таксува за всяка допълнителна минута разговор съгласно абонаментния ви план в България.


Ами ако имам само минути в мрежата на Теленор?

Ако не сте в България, разговорите ви ще се таксуват като разговори към други национални мрежи съгласно абонаментния ви план в България.


Как стои въпросът с SMS-ите?

Както с минутите. Ако имате включени национални SMS в плана, можете да ги ползвате без ограничения към всички номера от мрежите в Зона ЕС. Ако нямате включени SMS-и, Теленор ще ви таксува съгласно абонаментния ви план в България.

 

Входящите обаждания и SMS-и по колко ще се таксуват?

По николко. След 15 юни ще са безплатни в ЕС.


Ами с мобилния интернет какво се случва?

Това е малко по-сложно. Ако в плана ви има включени национални МВ, ще можете да ги ползвате и докато пътувате в Зона ЕС, но са възможни ограничения. Теленор ще ви предостави определено количество МВ или ще можете да ползвате всички текущо включени МВ за ползване в роуминг без допълнително заплащане. Информация с конкретното количество МВ за ползване в Зона ЕС, ще бъде достъпна за всеки клиент след 15 юни 2017 г. в приложението MyTelenor или на
мобилния портал за управление на роуминг lp.telenor.bg.


Ами ако превиша това количество?

Тогава Теленор ще ви таксува по 1,7 стотинки с ДДС за всеки допълнителен МВ. Освен това Теленор ще ви извести, когато достигнете 80% от МВ за роуминг, както и когато ги изчерпите напълно.


Кои страни са в Зона ЕС?

Това са всички страни от Европейския съюз, плюс Норвегия, Исландия, Лихтенщайн и някои отвъдморски територии на Франция.


А ако съм чужбина и се обаждам на номер извън Зона ЕС?

Това е роуминг извън Зона ЕС и се таксува по тарифата на Теленор.


Ако съм в България и звъня на номер от мрежа в Зона ЕС, това обаждане роуминг ли е?

Не, това е международно обаждане и ще се таксува като такова по тарифата на Теленор.


Ако реша да остана в чужбина повече време ще мога ли да си ползвам българския абонаментен план? Например, за постоянно?

Не. Идеята на новата регулация е да бъде по-евтино и по-удобно докато пътувате. Ако прекарвате повече време в друга страна, отколкото в България, Теленор ще започне да таксува потреблението Ви.


Това важи ли ако живея в район на границата със страна от ЕС и телефонът ми често се включва към мрежата на чужд оператор?

Достатъчно е поне един път дневно да се регистрирате в мрежата на Теленор и ще знаем, че не сте постоянно живеещ извън България и ще можете да се възползвате от новата регулация.


Всичко това не е ли малко сложно?

И да, и не. Можете да ни попитате за всичко неясно и ще го обясним подробно.

 

А ако и след тези въпроси и отговори имате още питания и неясноти - споделете в коментарите отдолу, за да потърсим разяснение и за тях. 

5 най-важни екстри на Tecno Spark 10 Pro

Tecno е сравнително нов бранд за българския пазар, но всъщност е име с доста сериозно присъствие на световната сцена. Компанията…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer