Дизайн и размери
LG C4 идва с доста изчистен и бих казал познат дизайн, който се характеризира със супер тънки рамки около екрана и солидна стойка с достатъчна височина, за да подслони саундбар под телевизора. Тялото му е тънко и го прави подходящ за инсталация на стената, като и в този случай има решение за удобно разполагане на саундбар непосредствено под телевизора. Специалната стойка за това идва в комплекта на саундбара от LG. Може би най-видимата промяна е върху задния панел, който е станал по-привлекателен и с леко релефното си имитиращо камък покритие изглежда по-премиум от преди. Какъв е смисълът гърбът на телевизионния екран да изглежда толкова добре? Може би отговорът могат да дадат собствениците на по-просторни жилища, в които има възможност екранът да не е залепен на тв шкафа до стената, а да се вижда от всички страни, включително отзад. Така или иначе, подобно внимание към детайла прави добро впечатление.
Телевизорът се предлага в широк избор от 6 размера, като най-малкият е 42", а най-големият - цели 83". В моя случай бих избрал нещо по средата - 55" или може би 65", но това, разбира се, зависи от нуждите, финансовите възможности и големината на жилището.
Alpha 9 AI процесор
В сърцето на LG C4 тиктака седмото поколение на фирмения процесор Alpha 9 AI, който е основата за всички базирани на изкуствен интелект възможности в модела, служещи за усъвършенстване на картината.
Може би една от най-ценните екстри в C4 е т.нар. AI Picture Wizard, която помага да настроите образа така, че да отговаря не на някакъв стандарт или предварително зададен режим, а на вашите собствени предпочитания. Разбира се, избор на всеки потребител е дали ще се възползва от тази екстра, но с нея най-общо ще преминете през няколко групи сходно изглеждащи сцени/изображения, измежду които трябва да посочите най-добре изглеждащите според вас. Така телевизорът разбира какво предпочита вашето око - дали това са по-наситените или по-приглушените цветове, и спрямо селекцията получавате готово настроена картина. Възможностите са десетки милиони, така че това, което ще бъде установено и записано към вашия профил, е наистина персонализиран образ.
LG C4 предлага и редица технологии за подобряване на образа, включително Brightness Booster с усъвършенствани алгоритми за до 30% по-висока яркост; Brightness Control за автоматично регулиране на яркостта спрямо осветеността в помещението, както и базираните на изкуствен интелект екстри за изчистване на картината и премащабирането ѝ до по-качествен 4K образ. Т.нар. AI Super Upscaling анализира съдържанието на ниво пиксел, за да оптимизира яснотата на образа и да намали размазванията. Това означава, че дори да нямате достъп до актуалните стрийминг платформи, а гледате от източник с по-ниско качество, картината ще бъде подобрена и доближена до такава с оригинално 4K качество.
Едно от ключовите подобрения при LG C4 е добавената възможност за гейминг при 144 Hz, ако играете РС игри. Освен това се поддържат решения за по-гладък геймплей като AMD FreeSync Premium, NVIDIA G-Sync и VRR, а има и специален Game Optimizer. Последният, както подсказва името, служи за оптимизиране настройките на екрана спрямо играта.
Звук
Ако LG C4 ще бъде част от домашната ви мини кино зала, в която ще гледате с високо качество току-що слезлите от киноекрана и влезли в стрийминг платформите блокбъстъри, то най-вероятно държите и на образа, и на звука. Аз със сигурност бих ви препоръчал да изберете подходящ саундбар към телевизора и казвам това от опита си с моя LG S90, който използвам вече повече от година. С такъв саундбар ще успеете да чуете и дори да почувствате качествения звук от съдържанието на повечето стрийминг услуги, който не само ще ви обгърне с Dolby Atmos от всички страни, а ще ви позволи да доловите чистотата на всеки отделен звук и глас.
Все пак говорителите на съвременните телевизори, особено тези от по-високия клас, не е съвсем лошо. Напротив. Има и редица технологии, които го подпомагат, като например отново базираната на изкуствен интелект AI Acoustic Tuning в LG C4. Тя оптимизира звука спрямо помещението, в което се намира телевизора, вземайки предвид обзавеждането и уникалната акустика в стаята,
webOS остава актуална за няколко години
LG C4 идва с фирмената операционна система webOS, за която преди няколко години попитах компанията защо не предлага като ъпдейт за стари модели, щом я надгради с нова версия. Точно на следващата година LG обяви webOS Re:New Program, с което гарантира на потребителите 4 софтуерни актуализации на платформата. Това означава, че купувайки си веднъж телевизора, софтуерът му ще бъде актуален поне 5 години напред и в това време той ще получи няколко надграждания с нови функции, освежен интерфейс и т.н.
Самата операционна система предлага свеж вид с лесна и пъргава навигация в добре организираното съдържание още върху началния екран. Има, разбира се, достъп до всички важни приложения, като лично за мен ключови са стрийминг услугите за видео и музика, както и приложенията на операторите за достъп до тяхната телевизия.
Накратко
Това беше моят поглед към LG C4 - новият модел смарт телевизор, който застава в златната среда в портфолиото на компанията и който смятам, че ще намери широка аудитория. Особено сред потребителите, търсещи качествен екран за гледане на филми, спорт и часове любими сериали в стрийминг услугите. Сред ключовите екстри са стилен дизайн, отлична картина и нов процесор, подкрепен от AI, а също и заявката за дълго софтуерно надграждане.