Дизайн с почерк
Цяло парче оцветен поликарбонат с приятни заоблени краища и красива форма. Ярък 3.7“ AMOLED дисплей с ClearBlack технологията на Nokia и леко изкривено стъкло Gorilla Glass. Това са някои от външните белези, които ще ви направят впечатление при първата среща с Nokia Lumia 800.
ОК, Nokia в момента не е в най-цветущото си положение и отнася много критики, но няма как да не признаем, че дизайнерите им са про. Такива са и не си пестят силите дори за смартфони под Symbian, а доказателство са визиите и материалите на изработка на N8, C7, E7 и т.н. Иконите от миналото пък ги познавате вероятно по-добре и от мен. Какво остава тогава за първия им смартфон под Windows Phone – Nokia Lumia 800.
Да, концепцията за дизайна е почти идентична с Nokia N9, но това не прави новото устройство скучно или по-малко стойностно. Всъщност излятото парче на копруса пасва идеално на Metro интерфейса на Windows Phone и плочките на началния екран.
Lumia 800 лежи приятно в ръката и позволява управление само с палец, дори да имате по-малки пръсти. Цветните варианти са идеален вариант за дамите.
Добра новина е, че в България най-после ще пристигнат повече цветови варианти от модел на Nokia и синият, който имам аз, е магнит за хората наоколо. Няма човек, който да не се е поинтересувал от телефона, тръгвайки от дизайна. Както казах и във видеопредставянето на Lumia 800 – няма смартфон с такъв дизайн и цвят на корпуса и ако търсите нещо различно в това отношение, докоснете се до този.
И за да остане корпусът възможно най-дълго в „добро здраве“, препоръчвам ви да ползвате калъфчето, което идва в комплекта. То е същия цвят като телефона и пасва идеално – трудно е да различиш кога е сложено и кога не. Без него има опасност не само да очукате поликарбоната, но и да надраскате камерата и металната част около нея.
Новото начало с Windows Phone
Nokia Lumia 800 използва версията 7.5 Mango на операционната система Windows Phone. Характерно за нея е, че има различен подход към приложенията, интерфейса и дизайна. Ако сте ползвали Android досега, тук ще откриете нещо съвсем ново. Всъщност каквато и друга платформа да познавате, Windows Phone се различава. Хубаво или лошо е това? Разбира се, че е добре – Microsoft успешно създаде мобилна операционна система, която да не е копие на предишната и най-важното – конкурентна и дори по-добра по отношение на „потребителско инживяване“ и бързина.
Освен това, вероятно съм го споменавал във Facebook страницата, но не бих предпочел никой друг хоумскрийн пред този на Windows Phone и неговите „живи плочки“ – всичката важна информация е пред очите ти и се актуализира непрекъснато, а с това се свиква много бързо.
Всяко начало обаче е трудно
Разбира се, след всички хубави думи (заслужени), идва време и на отрезвителния шамар абзац в ревюто. Windows Phone е сравнително млада платформа и въпреки големите амбиции на Microsoft и тези на Nokia, тя не може по някакъв магически път да изпревари с развитието си вече съзрелите Android и iOS.
Windows Phone ще бъде в топ 3 на водещите мобилни ОС, но първо трябва да извърви пътя си до горе.
Над 80 000 приложения вече са публикувани в Marketplace за Windows Phone, но все още са далеч от тези в Google Play Store и App Store.
И това се усеща, когато се разходите в онлайн магазина на Lumia 800. Усеща се най-вече, когато излиза ново приложение и то или липсва за WP, или ще излезе на по-късен етап.
Иначе основните неща ги има и за мен лично положението е закърпено. Facebook, Twitter, Foursquare, SoundHound и Skype – тези няколко апликейшъна ползвам най-често и ми стига, че ги има в Marketplace. Когато стане дума за мобилен гейминг обаче нещата са далеч от Android и iOS. А ако говорим за българската версия на Marketplace, отиваме в още по-забравена територия и приложенията са дори по-малко, отколкото тези за Великобритания например. Това, разбира се, с времето ще се промени, а и локализираният Marketplace за страната ни тръгна преди седмица, но все пак.
Проблем: Няма българска клавиатура за писане
Най-сериозният проблем на Windows Phone Mango и съответно на Nokia Lumia 800 е липсата на българска клавиатура, с която да пишем на родния си език, когато се наложи. Платформата е млада, това са едва първите модели на Nokia с нея в България и т.н., но силно се надявам, че в близките месеци такава опция ще бъде добавена.
Има алтернатива да използвате руската, която съдържа всички букви и от нашата азбука, но да разучавам нова подредба, различна от фонетиката, е далеч от представите ми за комфортно ползване на телефона.
Безплатна навигация и офис пакет
Позитивното в случая е, че Lumia 800 идва с предварително инсталирани две много важни приложения. Пълен офис пакет за четене, създаване и редакция на Microsoft Office документи и Nokia Drive – безплатната гласова навигация, позната от моделите със Symbian. Въпросната има чудни карти за България, женски глас на български за напъствия, предупреждения за ограничение на скоростта и дори 3D обекти. Отличен начин за ориентация и навигатор, какъвто не предлагат останалите смартфони с Windows Phone.
Дисплеят – про и контра
Въпреки че корпусът на Nokia Lumia 800 е идентичен по размери с този на Nokia N9, дисплеят на първия е по-малък с 0.2“ заради капацитивните бутони под него. Така Lumia 800 остава с 3.7“ екран, което за мен е по-скоро малко, тъй като съм фен на големите 4.7-инчови диагонали. Но истината е, че 3.7“ е далеч по-масов и предпочитан от по-голямата част потребители размер, а с първите си Windows Phone модели Nokia определено трябва да се цели в по-широка аудитория.
За съжаление резолюцията от 800х480 пиксела вече не е актуална във високия клас, където царува HD, но по-малкият диагонал спасява Lumia 800.
По-конкретно дисплеят на смартфона е капацитивен AMOLED с технологията ClearBlack на финландците и като цяло изображенията са с ярки цветове, черното е наситено и дълбоко – дори не е ясно къде е краят на дисплея и къде започва рамката около него. При бялото обаче има лек сив оттенък и фонът на тази статия например при HTC Sensation изглежда по-свеж и светъл.
Това може би се дължи на подредбата на пикселите в матрицата, която е т.нар. PenTile. Ако това не ви говори нищо – не е и нужно, но общото мнение е, че подредбата RGB е по-приятна за окото. PenTile обаче използват модели като Motorola RAZR и Samsung Galaxy Nexus, така че ако с техните дисплеи нямате проблем – Lumia 800 също ще ви хареса.
Процесорът – Давид срещу Голиат?
В света на четириядрените процесори и гигабайтите RAM е трудно да приемем с доверие как смартфон с едноядрен процесор на 1.4 GHz и 512 МВ системна памет може да е конкурентен на тях. Ключът, разбира се, е операционната система Windows Phone, която има по-скромни изисквания от Android например и успява да е летящо бърза дори при тези характеристики.
Още с разходката из екрана с „плочките“ ще забележите бързината и липсата на какъвто и да било лаг. И това не е само в първите дни – същото изживяване ще се запази и след седмица, и след месец. Скоростта на Windows Phone отличава платформата от Android и това лесно се забелязва, ако след ползване на смартфон с операционната система на Google минете към тази на Microsoft, както направих аз преди време с преход от Sensation към Lumia 800.
Под чертата по-слабият на първо четене хардуер на Lumia 800 не бива да ви притеснява, защото смартфонът е по-пъргав от по-мощните си конкуренти с Android.
Иначе апаратът има 16 GB вградена памет, от които достъпни са около 14 GB, а microSD слот, както при много други модели от високия клас, липсва. Ако не сте от скромните на тема свободно място потребители и качвате много видео и музика на телефона си, можете да разчитате на допълнителни гигабайти пространство в облака благодарение не услугата SkyDrive. SkyDrive е отлично интегрирана в Lumia 800 и можете мигновено да ъплоудвате в акаунта си снимки, видео, документи и т.н.
Батерия за денонощие „ръчкане“
Споменавал съм и в предишни материали, че смартфоните с Windows Phone са по-издръжливи от повечето машини с Android от високия клас. Да, точно като и при възможността за работа с по-слаб хардуер, тук платформата на Microsoft е оптимизирана да ползва енергията на Lumia 800 по-разумно. Така смартфонът се превърна в надежден мой спътник, който издържа поне денонощие тормоз, без да се съобразявам и да пестя от нещо. Поне денонощние, а не по-малко от един работен ден, както някои модели с Android.
В бъдеще ми се иска това да продължи да бъде така и дори след излизането на Windows Phone 8 есента и двуядрените смартфони с него, батериите им все така да бъдат издръжливи. Очаквам с интерес първите устройства с Apollo за тест.
Камерата покрива очакванията, има и бутон
Камерата на Nokia Lumia 800 прави кадри с максимална резолюция от 8 МР, има оптика Carl Zeiss, записва добро 720p HD видео и автофокусът не е изпуснат, както при някои от последните смартфони под Symbian. Снимките са сполучливи и подходящи за споделяне в социалните мрежи, а при хубаво време може да сътворите и някой шедьовър, ако си поиграете с настройките. Светкавицата има два диода и е далеч от ксенона на Nokia N8, но малко модели могат да се сравняват с него и без това.
Винаги променям съотношението на страните при снимките на 16:9, което при Nokia Lumia 800 позволява кадри с максимална резолюция 7 МР.
Харесва ми, че Lumia 800 има хардуерен бутон за стартиране на камерата и за правене на снимки. Такъв липсва например при N9, който иначе е със сходен дизайн. Всъщност много малко смартфони днес предлагат такъв бутон, което е жалко. Този тук обаче е и удобен, а и включва камерата за секунда, без да е необходимо да го задържате.
Комуникацията е на кантар
Възможностите за връзка при Nokia Lumia 800 са на кантар – има Wi-Fi, има Bluetooth и поддържа HSPA за бързо сърфиране в мрежата. От друга страна няма опция за споделяне на 3G интернета през Wi-Fi или USB с други устройства, не могат да се прехвърлят файлове през Bluetooth, а няма и NFC антена.
Добрата новина е, че повечето липси могат и ще бъдат оправени със следващи софтуерни ъпдейти, а и отново - това са белезите на младата операционна система. iPhone в началото дори нямаше MMS.
Видеоразопаковане на Lumia 800 и сравнение с N9.
Nokia Lumia 800 – светлината в дъното на тунела
Nokia Lumia 800 не блести с хардуерна мощ, а софтуерът ѝ е все още зелен, но повече от месец ползвам смартфона и някак си успя удобно да се впише в ежедневието ми. Windows Phone е много назад с броя на приложенията и липсата на българска клавиатура е сериозен минус, но иначе платформата предлага по-приятен и по-удобен интерфейс, по-бързо действие и лесно ще ви спечели на нейна страна.
Всичко зависи от това с каква скорост ще се случват нещата отсега нататък.
Светлината в дъното на тунела – точно това е Lumia за Nokia, които продължават да губят пазарния си дял заради прехода, но с развитието на Windows Phone и повече усилия от страна на финландците, бъдещето на компанията е оптимистично.
На този етап бих казал, че Nokia Lumia 800 е отличен избор за хората, които търсят телефон с отличителен дизайн, свеж интерфейс и създаден по-скоро за работа и комуникация.
Ако сте от хардкор потребителите на смартфони, които държат на актуалните приложения и активно ползвате устройството си за мобилен гейминг, Windows Phone на този етап не е за вас.
Под чертата Nokia Lumia 800 е нещо ново и различно от масовите смартфони и си струва да опитате, ако ви предстои смяна. Смартфонът се продава и от трите мобилни оператора в България, като цената без договор е малко под 1000 лв., а с обвързване може да падне до 500 лв.