Започвам с организацията и архитектурата на това място. Leitz Park включва различни сгради - производствена част, музей, галерия, магазини за нова и употребявана техника, хотел, кафе. Първото, което прави впечатление, е архитектурата на сградите - погледната отгоре, основната сграда изглежда като обектив на фотоапарат, прозорците са като филмова лента или сензори на камера, а цялостната атмосфера на устойчивост и прецизност се подчертава от използваните материали - бетон и стъкло.
Нашият гид беше човек, роден и живял в града Вецлар, в който се намира Leitz Park. С него преминахме през музея с историята на Leica, в която основният акцент, поне лично за мен, беше Оскар Барнак и ролята му в създаването на първия компактен фотоапарат на компанията. Прототипът Ur-Leica, както наричат предшественика на всички съвременни камери Leica, е бил революционен с размерите си, но трудно е спечелил доверието на широката аудитория. Дори след изложение, на което е бил представен фотоапаратът, скептицизмът е останал и е бил преборен едва след като няколко такива камери са били раздадени на фоторепортери. Те са снимали с тях в работата си и снимките с тях са били разпечатани във вестниците им, което е показало, че толкова малко устройство може да се използва и за професионални цели и действително е бъдещето на фотографията.
Успях да надникна и в производствената част - там, където експерти на Leica обработват всяко стъкло за обективите и сглобяват най-модерните камери на компанията. Както винаги - на такива места снимките са забранени. Интересното е, че много процеси в работата тук се вършат на ръка и затова голяма част от служителите са жени - смята се, че те са по-прецизни. От този производствен център на Leica на ден излизат около 80 фотоапарата, а ако са от серията Leica M - дори по-малко.
Следвайки историята на Leica, заговорихме и за партньорствата им с производителите на смартфони. Те са ценни за Leica, защото лицензът на името им означава приходи. Освен това брандът достига до нова аудитория, по-младо поколение, което може да бъде привлечено и вдъхновено да опита и камерите Leica. И трето - партнирайки си с мобилни брандове компанията е в кухнята и на този бизнес, следейки от първия ред за всичко ново, което се случва в света на технологиите.
В края на деня имахме специална сесия с въпроси и отговори, която помогна да си изясним доста неща. Като например какво точно включва партньорството между Xiaomi и Leica. Не, то не касае хардуерни компоненти и Leica не произвеждат обективите за серията Xiaomi 13. Причините са две - от една страна в смартфоните обективите са с пластмасови елементи, а Leica подчертава, че е експерт в обработката на стъкло и това е съвсем различен материал. И второ - имайки предвид колко процеси в производствения център в Leitz Park се извършват на ръка и отнемат дълги часове, би било немислимо той да задоволи нуждата от милиони бройки, в каквито тиражи се продават телефоните.
Екип на Leica от 17-18 човека обаче работи в тясно сътрудничество с експерти на Xiaomi. Тази колаборация е стартирала тайно още покрай модела Xiaomi Mi 11 Ultra, при който двете страни са започнали да изучават какво може да се подобри със съвместните им усилия. Днес на пазара вече са новите модели Xiaomi 13 и Xiaomi 13 Pro, при които Leica са участвали например в селекцията на типа обективи, но най-вече - в настройката на цветовете. Защото т.нар. Leica Authentic режим е едно от ключовите неща в интерфейса на тези камерафони, което ще ви позволи да се доближите до усещането за снимки, заснети с оригинална камера Leica. Има и втора опция - Leica Vibrant, при който цветовете са по-живи и получавате по-стандартни кадри.
Това беше моят своеобразен влог/пътепис от Leitz Park и света на Leica. Щастлив съм, че успях да надникна в него през обектива на Xiaomi 13 Pro и се надявам, че е било интересно и за вас. Много скоро очаквайте и следващото видео за новите модели на Xiaomi 13 от nixanbal.com.