Започвам от дизайна, където има купища подобрения. Всъщност не толкова по самата визия, която е по-скоро близка с предходните модели, колкото по издръжливостта на корпуса.
При Galaxy Z Fold 3 и Galaxy Z Flip 3 имаме по-здрава конструкция, която Samsung нарича Armor Aluminum и твърди, че това е най-якият алуминий, който са използвали досега. Корпусът пък е с покритие от най-новото и издръжливо стъкло Gorilla Glass Victus на Corning. Може би най-важното подобрение при моделите обаче е, че за първи път сгъваеми смартфони имат висока защита от вода IPx8. Това означава, че апаратите са тествани при потапяне в сладка вода на до метър и половина за до 30 минути. Въпреки това не се препоръчва потребителите да повтарят тези изпитания, но е страхотно, че най-после подобна характеристика идва и в тази категория.
Продължавам с екраните. При Galaxy Z Fold 3 външният дисплей е с 6.2" диагонал, Dynamic AMOLED 2X панел, резолюция от 2268 х 832 пиксела за гъстота на точките от 387 ppi, както и 120 Hz адаптивна опреснителна честота. Последното всъщност е ключова разлика с външния екран на миналогодишния Fold 2, който беше 60-херцов. Основният дисплей е със 7.6" сгъваем Dynamic AMOLED 2X панел, резолюция 2208 х 1768 пиксела и 374 ppi, както и 120 Hz адаптивно опресняване, който е с 29% по-ярък.
При Galaxy Z Flip 3 ключови подобрения има и при двата екрана. Основният сгъваем дисплей е с познатия 6.7" диагонал, Dynamic AMOLED 2X панел, Full HD+ резолюция (2640 х 1080) и висока гъстота на пикселите от 425 ppi, а новото е високата опреснителна честота от 120 Hz, която също е адаптивна. И външният екран, т.нар. Cover Screen, е получил важен ъпгрейд - той вече е с по-голям диагонал от 1.9" (260 х 512 пиксела, 302 ppi) спрямо 1.1" при предишния Flip, а това позволява много по-удобен преглед на важна информация и работа с повече приложения. От Cover Screen-a могат да се преглеждат известията, да се използват бързи настройки и да се управляват 6 уиджета, сред които музикалният плейър, алармата, прогнозата за времето и други.
Голямата новина тук е, че при новите си сгъваеми модели Samsung използва за основните дисплеи нов тип покривно фолио, което ги прави с 80% по-устойчиви спрямо тези на предшестващите ги.
Последното между другото е особено важно за модела Galaxy Z Fold 3, който е интересен и с въвеждането на стилуса S Pen. Това е първият сгъваем смартфон на Samsung, който поддържа писалката, позната до миналата година само от моделите Galaxy Note.
Стилусите, които ще могат да се използват с Galaxy Z Fold 3, ще са два. S Pen Pro е по-напредналия технологично вариант, има Bluetooth и предлага поддръжка на Air Command и Air Gensture, като може да работи със Z Fold 3, но също и с всички други смартфони и таблети на Samsung, поддържащи стилус. Вторият стилус за Z Fold 3 е S Pen Fold Edition и той е създаден специално за този модел. По-компактен е, не предлага Bluetooth свързаност, но все пак запазва опцията за Air Command.
Колкото до камерите - това не са най-способните камерафони в каталога на Samsung, но все пак ето някои любопитни детайли. Galaxy Z Fold 3 има тройна основна камера със защита на обективите от обявеното наскоро стъкло Gorilla Glass DX, което производителя нарича Super Clea Glass. Сензорите са три по 12 МР, като единият е основният с dual pixel автофокус, оптична стабилизация и бленда f/1.8. Вторият е с ултраширок обхват от 123 градуса, а третият с телеобектив за 2х оптичен зуум, като също има OIS. На въшния екран има 10 МР селфи камера, която е изрязан в дисплея кръг. По-интересната селфи камера обаче е тази във вътрешния сгъваем дисплей. Тук Samsung за първи път при свой смартфон използва решението за интегрирана под екрана камера, така че тя да не нарушава целостта му. Тя е едва 4 МР, но с доста големи пиксели от 2 мм, така че ми е интересно да тествам колко добри са автопортретите с нея.
При Galaxy Z Flip 3 имаме двойна 12 МР камера със същото покривно стъкло за обективите. Основната камера е с dual pixel автофокус и оптична стабилизация, а тази до нея за ултрашироки снимки с обхват от 123 градуса. Селфи камерата е изрязан в дисплея кръг и е с 10 МР резолюция. Само че при този модел добре знаем, че селфита могат да се правят и в затворено положение с основната 12 МР камера, при което се използва външният екран.
И двата смартфона се базират на премиум чипсета Snapdragon 888 на Qualcomm, така че изглежда Samsung е решила да пропусне най-актуалния Snapdragon 888+, колкото и малък да е ъпгрейдът при него. При Fold 3 има цели 12 GB RAM и 256 или 512 GB UFS 3.1 вградена памет без microSD слот. Flip 3 пък е с по-скромните 8 GB RAM и 128 или 256 GB UFS 3.1 памет.
Батерията на Fold 3 е с капацитет 4400 mAh с поддръжка на 25 W зареждане, 10 W безжично зареждане и 4.5 W обърнато безжично зареждане. Батерията на Flip 3 е с капацитет 3300 mAh, поддържа по-бавно 15 W зареждане, но същото 10 W безжично и 4.5 W обърнато безжично зареждане.
Официалните продажби на новите смартфони със сгъваеми дисплеи на Samsung в България стартират още на 27 август. Galaxy Z Fold 3 ще се предлага в черно, зелено и сребристо на цена от 3499 лв. за версията с 256 GB памет или 3699 лв. за два пъти по-голям капацитет от 512 GB. Galaxy Z Flip 3 ще бъде наличен в черно, зелено, лилаво и бежово, което Samsung нарича ванилия, на цена от 2049 лв. за версията със 128 GB памет или 2149 лв. за 256 GB.
Ще има и специални условия за предварителните поръчки, които ще текат между 11 и 26 август. При предварителна поръчка на Galaxy Z Fold 3 или Galaxy Z Flip 3 клиентите ще получат различни бонуси, сред които електронен ваучер на стойност 200 лева, допълнителна сума при връщане на стар телефон, Flip Cover със S Pen и 25W зарядно устройство (само за поръчка на Z Fold 3), подмяна на основен дисплей от Samsung Care+ на преференциална цена в рамките на 1 година от закупуване на устройството. Услугата за подмяна на дисплей от Samsung Care+ е валидна и при закупуване на устройство извън кампанията по прeoрдър. Подробности вижте в сайта на Samsung https://www.samsung.com/bg/smartphones/galaxy-z-fold3-5g/buy/.