НачалоВидео ревюRedmi Note 13 Pro+ 5G има отличен дисплей и супербързо зареждане

Redmi Note 13 Pro+ 5G има отличен дисплей и супербързо зареждане

3754
Написана от  nixanbal

Тази година Redmi Note 13 Pro+ 5G получи наистина сериозни подобрения спрямо предшественика си, които го направиха още по-атрактивно устройство в ценова категория под 1000 лв. Цената му в момента е дори по-достъпна, а какво според мен го прави толкова интересен модел и как снима тази 200 МР камера - ще ви разкажа на следващите редове и във видеото отгоре.

Дизайн

Започвам с дизайна, при който най-видимата промяна е въвеждането на дисплей с извити страни. Това е първият такъв в серията Redmi Note и Xiaomi го предоставя само на най-високопозиционирания модел в нея. Разбира се, въпрос на лични предпочитания е дали харесвате извития или плоския екран, но, ако трябва да извадя някакъв плюс - с извития дисплей рамките около него изглеждат по-тънки. Освен това гърбът на телефона също е с двойна извивка и това го прави да приляга много удобно в ръката.

Иначе Redmi Note 13 Pro+ има пластмасова рамка и стъклен гръб, а дисплеят му е подсилен с Gorilla Glass Victus и идва със залепено защитно фолио. И като стана дума за защита - голяма новина за мен е, че Xiaomi въвежда при този модел висока устойчивост на прах и вода IP68. Това е страхотен ъпгрейд за модела и е рядкост извън премиум сегмента, така че 10 точки за решението. В комплекта между другото влиза и сив силиконов калъф.

Ревю на Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G @ nixanbal.com

Няма 3.5 мм жак за слушалки, но е запазен емблематичният за серията инфрачервен порт, а освен това има стерео високоговорители. Те може да не са най-добре балансираните и с най-богатия звук, но за класа на телефона бих казал, че звучат отлично.

Дисплей

Връщам се на дисплея, за който споменах, че за първи път в серията Redmi Note е с извити страни. Извън това Xiaomi са запазили 6.67" диагонал, AMOLED панела и 120 Hz опресняване, но са направили някои важни ъпгрейди. Първо - резолюцията е още по-висока - вече 2712 х 1220 пиксела, което води до гъстота на точките от 446 ppi, а това означава супер детайлна картина, каквато предлагат моделите от най-висок клас. Честно казано не съм сигурен с каква цел е увеличението на пикселите, тъй като и стандартната Full HD+ резолюция е ОК, но това екстра усилие ми харесва и вероятно ще бъде високо оценено от феновете.

Освен това Redmi Note 13 Pro+ 5G вече постига до 1800 нита пикова яркост, така че видимостта му на открито в слънчев ден е съвсем прилична и няма нужда да си правите сянка над екрана, за да проверите от кого е пристигналият имейл.

Ревю на Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G @ nixanbal.com

И третата новост е, че скенерът за пръстови отпечатъци вече е под дисплея, а не в страничния бутон за включване, както при предходния модел. Позицията на скенера е съвсем ниско в основата на екрана и с нея се свиква много бързо. Реакциите му са прецизни и сравнително бързи, макар че съм ползвал и по-пъргави решения за отключване.

Като цяло чудесен дисплей с ярки цветове, детайлна картина и бързи реакции, който освен това има и няколко сертификата за щадящи очите технологии. Единственият минус за мен е, че Always On дисплеят все така не е съвсем Always On и може да бъде активен само за 10 секунди, след като потупате екрана.

Камера

Време е да си поговорим за снимки. Redmi Note 13 Pro+ 5G и тази година залага на познатата конфигурация от 200 МР основна камера, 8 МР камера с ултраширок обхват и 2 МР макро камера. Няма камера за оптично приближение, но се предлага до 10 пъти цифров зуум, като при предварително зададените стъпки от 2 и 4х кадрите са съвсем използваеми.

Ревю на Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G @ nixanbal.com

Обективът пред основната камера е с широка бленда f/1.65 и има оптична стабилизация, която действително успява да си свърши работата и 4K видеоклиповете са доста добри, дори когато снимате от ръка, вървейки. По отношение на снимките този 200 МР сензор използва технология за обединяване на 16 пиксела в 1 и постига прилични кадри, особено при добра осветеност. Цветовете не са прекалено наситени и личи стремежът да се придържат към естествените. Образът е детайлен, макар и понякога фокусът да не е точно където се очаква. Да, имам и някои недобри снимки с телефона, но успях да постигна и чудесни изображения, които са достойни и за по-взискателен Instagram профил. Разбира се, под чертата говорим за устройство от среден клас, така че не очаквайте чудеса, но в категорията си тази камера е една от добре представящите се.

Конфигурация

Конфигурацията на Redmi Note 13 Pro+ 5G се базира на чипсет MediaTek Dimensity 7200 Ultra, който е произведен по 4-нанометров процес, процесорът му работи на до 2.8 GHz, а графиката е доста способната Mali-G610. Има и 5G модем, както подсказва името на телефона. Това е решение за смартфони от по-висок среден клас, като осигурява доста пъргава работа за устройството и справяне с всякакви игри и приложения. Дори заснемането на кадри с пълната 200 МР резолюция на основния сензор не успява да притесни особено процесора и има едва минимално забавяне в процеса, което иначе се наблюдава при модели извън премиум категорията. Разбира се, не е изключено тук-там да усетите забавяне, но цялостно работата на телефона е доста гладка.

Ревю на Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G @ nixanbal.com

Освен със способен чипсет Redmi Note 13 Pro+ 5G идва и с доста напомпана конфигурация на паметта. Базовата версия е с 8 GB RAM + 256 GB вградена памет, а по-високата - с цели 12 GB RAM + 512 GB вградена памет, като и двете се предлагат в България. Освен това оперативната памет е от типа LPDDR5, а вградената - UFS 3.1, което допълнително подпомага по-пъргавите реакции на телефона. Липсва microSD слот, но RAM паметта може да бъде увеличена с до 8 GB, заемайки от вътрешната.

В софтуерно отношение Xiaomi използва интерфейса MIUI 14, но вече обеща ъпдейт до HyperOS. Разочароваща е версията Android 13 на платформата, но да кажем, че в този клас това може да не е водещо за повечето потребители, а и да се надяваме, че скоро ще бъде пуснат ъпдейт до Android 14 и след това до Android 15.

Батерия и зареждане

Батерията продължава да предлага капацитет от 5000 mAh, което най-често осигурява денонощие време на работа. Разбира се, зависи колко интензивно ползвате устройството, но, ако не играете често игри и не прекарвате часове в социалните мрежи и YouTube, цял ден ползване е безпроблемно достижимо.

Ревю на Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ 5G @ nixanbal.com

За мен сериозен плюс за устройствата на Xiaomi e супербързото зареждане, което при Redmi Note 13 Pro+ 5G е 120-ватово и зарядното за него идва в комплекта. С негова помощ можете да запълните батерията на смартфона до 100% за двайсетина минути, което е впечатляващо. Имайте предвид, че за целта трябва да влезете в настройките и да активирате функцията за бързо зареждане, защото по подразбиране тя не е включена и зареждането е по-бавно. Безжично зареждане, както можете да очаквате извън най-високия сегмент, липсва.

Накратко

Е, това беше моето представяне на Redmi Note 13 Pro+ 5G - най-високо позиционираният смартфон в серията за тази година, който се оказа страхотен ъпгрейд над своя предшественик. Смартфонът идва с освежен дизайн, ярък и детайлен дисплей, висока защита от прах и вода, солидна конфигурация и до половин терабайт вградена памет. Бързото зареждане също е супер ценно и позволява да съживите телефона само за няколко минути. Единствената забележка от мен би била извитият дисплей, тъй като личните ми предпочитания клонят повече към плоското стъкло, а също и по-старите версии на софтуерните платформи, които очакват да бъдат актуализирани.

XMAGE трип до Милано: Фоторазходка с Huawei P60 Pro

Миналия месец моя приятелка сподели, че Rosalía има турне в момента и през юни ще бъде в Атина. Не ми…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer