Да, акцентът при този таблет без никакво съмнение е щедрият му дисплей. Redmi Pad Pro разполага с 12.1" екран с LCD панел и резолюция от 2560 x 1600 пиксела за гъстота на точките от 249 ppi, 600 нита яркост и 120 Hz опресняване, което пада до 30 Hz. Поддържа се Dolby Vision, така че съвместимото съдържание от стрийминг платформите изглежда доста приятно тук.
Това всъщност е едно от основните предназначения на устройството - ако гледате много съдържание в YouTube или в Netflix, Max и останалите услуги - този екран е истинска благодат за очите. Използвах го също много за четене на новини през пълните версии на уебсайтовете, а дори коригирах някои текстове в Google Docs. Да, дисплеят няма дълбокото черно на AMOLED панела, но това е очаквано в този ценови клас и честно казано след няколко дни ползване образът ми се струва съвсем приличен за категорията на модела.
Да, геймърите също биха могли да се възползват от големия екран и 120 Hz опресняване, като тук има и още нещо. Redmi Pad Pro има система от 4 високоговорителя, които поддържат Dolby Audio и осигуряват чудесен звук, независимо дали като озвучаване към игри и филми или за слушане на музика от Spotify.
Относно гейминга, а и производителността като цяло - Redmi Pad Pro идва с конфигурация, позиционираща го в средния клас. Той се базира на чипсет Snapdragon 7s Gen 2, има 8 GB RAM + 256 GB вградена памет. Има и microSD слот, в случай че опцията за външна памет е важна за вас. С това няма да получите най-напомпания таблет на пазара, но освен съвсем леки забавяния в реакциите тук-там или в стартирането на приложенията, не съм имал проблеми с работата на устройството. Разцъках и някои по-лежернни игри, които вървяха добре. Разбира се, за по-тежки заглавия със сложни графики или при нужда от по-висока производителност - има по-мощни опции, включително такива с чипсет от серия Snapdragon 8xx на Xiaomi.
Разбира се, още името на модела подсказва, че той идва с 5G модем, така че можете да го използвате с дейта карта от оператора си и да разчитате на бърз мобилен интернет не само покрай Wi-Fi хотспотовете.
По отношение на батерията Redmi Pad Pro 5G ми осигури няколкодневно ползване с едно зареждане, тъй като обикновено разчитах на него за по час-два на ден. Ако обаче планирате дълги сесии в гледане на любим сериал - може да издържи над 14 часа гледане на HD видео. Батерията му е с капацитет 10 000 mAh, което е приличен показател, а зареждането е 33 W и в кутията на моята бройка имаше включено такова зарядно.
При камерите има една 8 МР на гърба и още една 8 МР в рамката около дисплея, като и двете позволяват Full HD видеозапис. Предната има доста широк обхват, което е супер за видео разговори, в които искате да покажете например графика на презентационната дъска зад себе си.
Корпусът на Redmi Pad Pro 5G е метален, което създава приятно усещане за солиден продукт при ползване. Тежи 566 грама и е тънък едва 7.5 мм, като няма висока защита от вода, така че не е добра идея да си пускате сериала във ваната. Екранът е защитен от Gorilla Glass 3.
В софтуерно отношение таблетът идва с Android 14, покрит от HyperOS на Xiaomi. Добре познат и лесен за ориентиране интерфейс, който предлага и някои добавки. Тук ще отбележа най-вече лентата с приложения, която на началния екран е винаги видима, но може да се извика с лек слайд и във всяко приложение. Тя дава достъп до важни и често използвани екстри и е особено удобна за таблет, тъй като от нея можете да отворите две приложения върху двете половини на екрана.
С Redmi Pad Pro 5G между другото могат да се използват аксесоари, като например стилус и физическа клавиатура. Това е добре дошло, ако планирате да използвате таблета за повече приложения и да го направите още по-смислено устройство в ежедневието си. Тези аксесоари обаче не влизат в комплекта и се продават отделно.
Е, това беше моето ревю на Redmi Pad Pro 5G - таблет с голям и удобен за разнообразни приложения екран, който идва още със солидна батерия и качествен звук. Конфигурацията е достатъчно добра, ако не планирате дълги гейминг сесии с по-тежки игри.