Голям и лек
Корпусът на X1 Soul е с близки размери до Sony Xperia Z1, но е осезаемо по-лек. До голяма степен това се дължи на изработката – телефонът е направен от едно цяло парче пластмаса. Цветът е черен, повърхността матирана, а очевидно е търсена максимално изчистена визия и дизайнът прилича на плочка.
Дисплеят е с 5-инчов диагонал, а голямата черна лента под него си има оправдание. Там са разположени трите бутона Опции, Начало и Назад, които са капацитивни и са съвсем в основата на предната част. Същите имат подсветка, но тя е активна, само когато докоснете тази зона с пръст и бутоните всъщност са ви необходими.
Над екрана около слушалката са разположени стандартните сензори, LED подсветка, както и предната камера, която е с резолюция 5 МР и обещава висококачествени автопортрети.
Въпреки че е по-малък, X1 Soul Mini е с по-солиден и качествен корпус
Отляво е слотът за microSIM карта, който се вади с игла, отгоре е 3.5 мм жак за слушалки и бутонът за включване, а отдясно единствено контролите силата на звука. Няма хардуерно копче за камерата. Отдолу ще видите две решетки, но само под едната се крие високоговорител, там е още microUSB портът и основният микрофон. Върху задния панел е единствено основната 13 МР камера, нейната LED светкавица и вторият микрофон.
Като цяло семпъл и стилен дизайн, с качество на изработка около средното за съвременните смартфони. Бутонът за включване е труден за достигане с показалец, така че може да имате главоболия със събуждането на телефона, защото няма и опция това да става с двойно почукване върху екрана.
Преобразен Android
X1 Soul идва с версия 4.2.1 Jelly Bean на операционната система Android, а отгоре е положен силно модифициран интерфейс от производителя. Иконките, анимациите, преминаването между екраните и менюто с настройките – почти навсякъде личи желанието на Allview да оставят своя отпечатък. Е, това незадължително е добър подход.
Определено харесвам ефекта с прогнозата за времето, при който облаци или слънчеви лъчи преминават през целия хоумскрийн, когато отключите X1 Soul. Приятни са и иконките, решени предимно в синьо, но на фона на цветните свалени приложения стоят не на място.
Въпреки субективното мнение по адрес на интерфейса – хубаво е, че производителят се е опитал да отличи устройствата си чрез него и може би с леко освежаване и изчистване би се получила отлична визия.
Allview X1 Soul Mini се базира на същата версия на Android, но предлага още по-силно модифициран интерфейс от X1 Soul
Тук ще отбележа, че румънците са добавили някои ценни екстри към списъка с възможности на X1 Soul. Става въпрос за функцията Open eyes, която държи подсветката на дисплея активна, докато “вижда”, че погледът ви е върху него. Тази екстра познаваме от моделите Galaxy на Samsung, но тук сякаш следенето не е толкова прецизно, защото дори погледът ви да е отместен от екрана, стига сензорът да засече лицето ви и той няма да угасне.
Дисплеят е силната страна
Дисплеят на Allview X1 Soul е с 5-инчов диагонал и резолюция 1080p Full HD, използвана е IPS технология и резултатът от всичко това е много, много добър. Всъщност качеството на изображението при този дисплей е съвсем адекватно на това при актуалните смартфони от висок клас.
Бялото е една идея по-синеещо/по-мътно от това при Super LCD3 панела на HTC One M8 например и като цяло цветовете при X1 Soul отстъпват едно ниво по отношение на яркостта, но общото впечатление е отлично.
Що се отнася до умалената версия X1 Soul Mini – тя има 4.5” HD екран, също с IPS технология и покритие от Gorilla Glass 3, така че качеството и там е на ниво.
Камера за всеки случай
Интерфейсът на камерата не е много по-различен от този при повечето дроиди. Настройките по кадъра са събрани в лявата част, където получавате бърз достъп до режимите, баланса на бялото, филтри и препратка към пълния списък опции. HDR режим, разпознаване на лица, продължително снимане с натискане на бутона и други екстри се намират тук.
Качеството на кадрите за съжаление не е блестящо, въпреки 13-мегапикселовия сензор. Фокусът е неточен, цветовете са твърде студени и много от снимките с X1 Soul са сякаш измити.
За любителите на автопортретите отпред има 5 МР камера, а видеозаписът предлага сносно качество и 1080р резолюция.
Резултатите с X1 Soul Mini са сходни, но и при двете му камери резолюцията е намалена – 8 МР при основната и 2 МР при камерата за селфита.
Процесорът изостава
Производителността не е силната страна на Allview X1 Soul. Смартфонът използва четириядрен процесор и 2 GB RAM, което звучи като съвсем адекватно оборудване, но чипсетът е MediaTek MT6589T и има сравнително слаби Cortex-A7 ядра на 1.5 GHz.
Заради това ще усетите забавяне навсякъде из телефона – в менютата, в стартирането на приложения, преминаването през екраните. Игрите също не вървят без леки засечки тук-там.
Allview X1 Soul има 32 GB вградена памет и не предлага microSD слот за карти с допълнителна.
Не бих препоръчал да минете от хай-енд смартфон към X1 Soul, защото тъкмо тогава е най-осезаемо по-слабото представяне на устройството. Ако обаче това е първият ви модел с Android – производителността може да ви се стори на съвсем приемливо ниво. Най-малкото няма да сравнявате апарата с алтернативите със Snapdragon 600/800, които и без друго са в по-високия ценови клас.
X1 Soul Mini е още едно ниво надолу, тъй като използва същия чипсет, но има наполовина по-малко RAM и вградена памет от 16 GB, като отново липсва microSD слот.
Батерия и звук
Батерията на Allview X1 Soul е друг елемент от характеристиките на модела, който не осигурява впечатляващи резултати, но пък се справя задоволително за общия профил на устройството.
Смартфонът е оборудван с вградена батерия с капацитет 2000 mAh, която издържа един ден по-интензивно ползване или до денонощие и половина, ако намалите достъпа до Facebook и качването на снимки в Instagram.
Що се отнася до звука – има един високоговорител, който звучи прилично и при входящо повикване няма проблем да чуете звъненето. Нещата обаче се промениха след въвеждането на BoomSound и стерео звука с HTC One, така че нивото тук е очаквано по-ниско.
Allview X1 Soul накратко
В този ценови сегмент има атрактивни алтернативи от по-познати брандове
Allview неслучайно се възприема толкова позитивно в северната ни съседка – това не просто е родният пазар на производителя, но и предложенията му в смартфон сегмента са съвсем адекватни.
Моделът X1 Soul е пресен пример за добро съотношение цена-възможности и въпреки че има доста трески за дялане, моделът предлага и някои силни козове, какъвто е отличният му дисплей и стилният дизайн.
В ценовия сегмент от 500 до 600 лв. обаче конкуренцията стана изключително силна в последната година и на пазара в момента можете да намерите алтернативи от “A brand” производители със също толкова добри характеристики и дори някои преимущества.
Тук бих предложил да обърнете внимание на Nexus 4, Moto X и най-вече LG G2, който за стотачка отгоре предлага една от най-добрите конфигурации в момента.
Така че, ако бихте искали да опитате нещо по-различно като марка и вид на Android, но държите на качествения дисплей – предложението на Allview е добър вариант. Във всеки случай – огледайте се и за алтернативи.