Ревю на CAT S50

Булдозерът при смартфоните

26020
Написана от  nixanbal
Ревю на CAT S50

В началото на миналото десетилетие “хладно оръжие” и “тухла” бяха шеговитите синоними на Nokia 3310, а днес могат уместно да бъдат използвани за устройствата на CAT.

Защото CAT или Caterpillar познаваме не само със здравите им обувки и тежките машини по строителните обекти, а и със суперустойчивите мобилни телефони, при които най-новото попълнение се нарича CAT S50.

Това е най-напомпаният с възможности смартфон на компанията, който вече се продава и на българския пазар, а в последните седмици имах възможност да тествам и изпитам при някои неблагоприятни условия.

Какви са впечатленията от работата ми с CAT S50 и за кои потребители е предназначена здравеняшката машина – моля, четете в ревюто нататък…

Тежката артилерия

Корпусът на CAT S50 е толкова корав, че драскотините и следите от удар му отиват

Външният вид не е просто първото, което ще ви направи впечатление у CAT S50, това е нещото, което или ще ви спечели на страната на смартфона, или ще ви откаже от него веднага.

CAT S50 е с грубоват, обемист и тежък корпус, който прилича на танк в умален мащаб. Подсилената пластмаса, надничащите от рамката винтчета и ръбатите форми подсказват, че тук става дума за тежката артилерия. Тялото на S50 е защитено от прах, кал и вода, оцелява след изпускания от 1.2 метра и работи безпроблемно при екстремни температури – от -25 до 55 градуса по Целзий.

Освен познатия и от други смартфони сертификат IP67, CAT S50 покрива и американския военен стандарт 810G, което го прави едно от най-коравите устройства на пазара.

CAT-S50-review-by-nixanbal-01

Така че още с външния си вид смартфонът ще отсее потенциалните си потребители. Това от една страна са хората, работещи при по-тежки условия – на строежи, на открито, край вода и т.н. От друга CAT S50 може да се хареса на спортуващите и въобще хората с активен начин на живот – тези, които не могат да се притесняват за целостта на телефона си и искат да са сигурни, че на каквото и да подложат апарата, той ще оцелее.

Но има и трета група потенциални клиенти на здравеняшкия модел на Caterpillar и това са потребителите с афинитет към устройствата с по-нестандартен дизайн, търсещи начин да се откроят на фона на тънките и суперсекси предложения на пазара.

CAT-S50-review-by-nixanbal-02

Слотовете за microSD и SIM карта, microUSB портът и 3.5мм жак са покрити от капачета, а освен стандартните бутони за включване и контрол силата на звука, S50 предлага и един екстра бутон за включване на фенерче.

Дисплей на средното ниво

Дисплеят на CAT S50 е с диагонал 4.7 инча, или колкото на новия iPhone 6, но заради грубоватия корпус апаратът се усеща далеч по-голям. Резолюцията е HD и не бих казал, че пикселите са напълно заличени, но като цяло картината е добра.

Извън гъстотата на пикселите обаче важно за екрана на S50 е защитата му от стъкло Gorilla Glass 3, а допълнителна екстра тук е възможността да използвате екрана с мокри пръсти.

CAT-S50-review-by-nixanbal-03

Това позволява да използвате смартфона в ситуациите, за които е създаден по начало – на открито при дъжд, с потни пръсти при тренировка и т.н.

CAT-S50-review-by-nixanbal-9

Под чертата - CAT S50 предлага далеч не най-добрия възможен дисплей на пазара, дори може да забележите, че IPS технологията сякаш не е достатъчна, за да бъде картината напълно изрядна. Качеството е на средно ниво и прилага на модел от среден клас, макар и цената на този модел да е една идея по-висока.

Хардуер

Хардуерът на CAT S50 отново подсказва средния клас на апарата и под мощния му корпус са скрити не дотам впечатляващият чипсет Snapdragon 400 на Qualcomm с 4-ядрен процесор на 1.2 GHz, 2 GB RAM и 8 GB вградена памет, от които около 5.2 GB свободни при включването на телефона. Налице е обаче и microSD слот за карти с капцитет до 64 GB.

И въпреки че по-горната конфигурация не може да си съперничи с флагманите на големите производители, тя осигурява съвсем прилична работа на устройството. Определено има усещане за леко забавяне спрямо HTC One M8 например, но ако това е първият ви смартфон или преминавате от модел с китайски процесор – S50 ще се представи на ниво.

CAT-S50-review-by-nixanbal-04

Инсталирах Asphalt 8 и се оказа, че мога да я разцъквам без засичане, така че геймингът едва ли ще бъде проблем за смартфона на CAT. Приложенията стартират сравнително пъргаво, камерата отнема секунда да отвори визьора, а автофокусът не е светкавичен като при LG G3, но пък няма и досаден лаг.

Google Camera

Предвид всичко казано дотук, ясно е, че камерата на CAT S50 е по-скоро за непретенциозни снимки. Кадрите са отлични за споделяне в социалните мрежи и запечатване на интересни моменти от ежедневието, но не на ниво да заместят нуждата от фотоапарат при зимната ви почивка например.

Привържениците на снимки със съотношение на страните 16:9 като мен ще бъдат разочаровани, че с този камерафон тази опция се предлага едва при резолюция 2.1 МР. Ако искате да се възползвате от сензора до по-голяма степен и да снимате с 5 МР или максимума от 7.7 МР, ще трябва да изберете 4:3.

CAT-S50-review-by-nixanbal-05

Смартфонът идва с приложението Camera на Google, което предлага простичък интерфейс и не много богат набор екстри.

Разполагате единствено с възможност да включвате/изключвате светкавицата, да активирате HDR режим и таймер, а има и шорткът за преминаване към предната камера.

И докато основната 8-мегапикселова камера все пак има своите добри моменти, предната VGA (0.3 МР) е с доста ниско качество и определено не е ОК за селфита тип Ким Кардашиян.

снимка с CAT S50 снимка с CAT S50

снимка с CAT S50

снимка с CAT S50 снимка с CAT S50

Сред допълнителните опции на Google Camera е Lens Blur, която позволява да променяте фокуса в кадъра, след като вече сте го направили. Поддържат се, разбира се, геотагове, видеозаписът е Full HD, а има и опция да контролирате експозицията ръчно.

Android в чист вид

Така стигаме до интерфейса на CAT S50, който пристига с Android 4.4.2 KitKat и без почти никакви софтуерни надграждания от производителя. Това всъщност е добра новина.

Чистият Android ще се хареса на много потребители, а и така е избегнато излишното затормозяване на хардуера.

CAT-S50-review-by-nixanbal-06

Сред екстра добавките тук все пак ще забележите специалния онлайн магазин на CAT за достъп до подходящи за ползване на открито приложения. Има и няколко шорткъта за достъп до сайта и услуги на CAT, които намирам за безполезни, но пък гласувам с две ръце за мелодията на звънене със звука на ръмжащ багер.

Батерия и звук

CAT S50 идва със съвсем прилична за останалия си хардуер батерия, чийто капацитет от 2630 mAh обещава до 16 часа разговори или над месец в стендбай режим.

В действителност смартфонът издържа около денонощие и половина с едно зареждане, което е ОК, но нищо впечатляващо. Все пак за подобна машина, с която се предполага, че бихте искали да заминете за уикенд в планината и да не се притеснявате от достъпа до електричество, би било добре да издържа минимум 2 дни. 

CAT-S50-review-by-nixanbal-07

Що се отнася до звука – говорителят е само един и се намира на гърба на апарата. Слушането на музика през него не ме спечели с качество или сила, а ако S50 е оставен на бюрото, звукът е леко заглушен. Вградените мелодии на звънене обаче се чуват доста ясно и е малък шансът да пропуснете входящо обаждане.

Иначе звукът в слушалката е ясен и силен, което е важно за устройство, предназначено за ползване в шумна среда и на открито.

CAT S50 накратко

Основната причина, поради която ще изберете CAT S50, е здравият му корпус

Така CAT S50 се оформи за мен като един от най-коравите смартфони на пазара, който със сигурност ще бъде разпознат от мнозина като перфектното устройство за комуникация в активното им ежедневие.

S50 е отличен избор за вас, ако често изпускате телефона си, ако спортувате и не винаги можете да осигурите сигурно място на мобилния си, а се случва да го прибирате в джоба на якето с ключове и други предмети.

Смартфонът изостава от водещите модели по отношение на производителност, камера и дисплей, но в солидната си опаковка предлага балансиран набор екстри, а дали цената от около 800 лв. без договор си заслужава – решавате вие.

Основната причина, поради която си струва да отделите тази сума за CAT S50, е ако търсите точно такъв здравеняшки апарат. В противен случай на тази цена можете да изберете далеч по-функционални решения. 

Цената на CAT S50 с договор започва от 550 лв.

6.8
CAT S50 е един от интересните смартфони на пазара, който впечатлява с нестандартен дизайн и здравеняшки корпус. С него апаратът е устойчив на прах, вода, изпускания, екстремни температури и всякакви неблагоприятни условия, а спецификациите му са на модел от среден клас.
  • Дизайн и изработка 8
  • Дисплей 6
  • Батерия 7
  • Камера 6
  • Производителност 7

5 важни подобрения в камерата на Samsung Galaxy S23 Ultra

Смартфоните от серията Galaxy S23 на Samsung дебютираха на 1 февруари и вече се предлагат на нашия пазар. Аз използвам…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer