Премиум дизайн в компактна опаковка
HTC One mini 2 има познатия метален гръб и драскана с четка шарка
Преминах към мини версията от One M8 и се оказа, че нещата не са много по-различни – усещането е идентично заради запазения метален корпус, а размерите не са кой знае колко намалени, независимо от обозначението mini.
Дизайнът на HTC One mini 2 до голяма степен повтаря този на флaгмана M8, но металът тук е по-малко. Вместо изцяло метален корпус, минито на HTC има матирана пластмасова лайстна около цялото си тяло, която все пак не е достатъчна да промени премиум усещането от апарата.
One mini 2 е една идея по-компактен от M8 и лежи по-удобно в ръката, а 4.5-инчовият диагонал позволява да достигате всеки край на екрана с палец. Въпреки това високоговорителите BoomSound правят смартфона по-висок от стандартен 4.5-инчов модел и на височина mini 2 е приблизително колкото 5.2-инчовия LG G2.
Върху задната част на One mini 2 се намира неговата 13 МР основна камера, вторият микрофон и LED светкавицата, отдолу е microUSB портът, отгоре – бутонът за включване и 3.5 мм жак, отляво nanoSIM слотът, а отдясно – microSD слотът и бутоните за контрол силата на звука. Под и над дисплея са стерео говорителите BoomSound, бутоните за Android са софтуерни и част от екрана, а над него са сензорите и предната 5 МР камера за селфита.
Всички хардуерни бутони по тялото на One mini 2 са съвсем леко изпъкнали и понякога трудни за намиране, но положението е сходно и при M8, а с това се свиква след няколко седмици ползване.
Дисплей
Дисплеят на HTC One mini 2 е с 4.5-инчов диагонал или с половин инч по-малко от този на флагмана. От него идват и по-компактните размери на минито, но все пак площта е достатъчна за пълноценното ползване на устройството и най-вече – това е алтернативата ви, ако не можете да се справите с огромните флагмани с 5- и повече инчови екрани.
One mini 2 има HD резолюция на дисплея си, която осигурява гъстота на пикселите от над 320 ppi, което по дефиницията на Apple е Retina дисплей и действително картината е приятна за окото, пикселите почти невъзможни за различаване, а цветопредаването съвсем коректно.
Съпоставяйки дисплея на One mini 2 с този на One M8, веднага личи преимуществото на флагмана. Той използва SuperLCD3 панел вместо SuperLCD2, какъвто има умалената версия, а това като че ли оказва влияние върху качеството на изображението.
Под чертата обаче дисплеят е отличен за модел от среден клас.
Първият One без UltraPixel камера
Камерата е сред основните разлики между One M8 и One mini 2
С новото минипроизводителят за първи път обръща гръб на своята UltraPixel камера при модел от серията One. Всички досегашни нейни представители използваха 4 МР камера с големи пиксели, подходящи за снимки при ниска осветеност, но One mini 2 преминава на стандартна 13 МР камера.
И тук излиза големият въпрос – коя е по-добрата камера? 4 MP UltraPixel срещу 13 МР.
Отговорът не е лесен, защото при камератеста на двата телефона се оказа, че в някои ситуации единият се представя по-добре, в други – другият. Всъщност основно предимство за One mini 2 е възможността да подравнявате и изрязвате кадъра, след като вече сте го направили – нещо, невъзможно с 4 МР резолюция.
От друга страна сякаш UltraPixel камерата на One M8 има железен фокус и въпреки че на моменти улавя по-студени от реалните цветове, успява да запечата кадри с видимо по-малко шум.
Ако излезем от качеството на снимките, при One mini 2 има някои липси в камерата спрямо M8. Тук ще откриете същия семпъл и удобен интерфейс с режимите Camera, Video и Selfie, но няма да намерите Dual Capture, Zoe Camera и Pan 360.
Ще можете да избирате резолюция за снимките, има различни филтри, настройки за баланса на бялото, ISO и т.н., но светкавицата на One mini 2 е по-слаба и има само един LED, а ако трябва да съм изчерпателен – автофокусът също е една идея по-бавен от този на флагмана. Последното е разбираемо – M8 обработва едва 4 МР снимки, а освен това използва много по-мощен процесор и повече оперативна памет.
При предната камера е запазен 5-мегапикселовият сензор и селфитата на One mini 2 определено не са никак лоши, а можете да се запишете с приятели и в 1080р Full HD видео с нея.
Батерия и BoomSound звук
Малкият One идва с познатата система стерео високоговорители BoomSound, която се превърна в запазена марка за повечето смартфони на HTC и е едно от най-ценните им качества на фона на конкуренцията. Няма по-добре звучащ телефон от One M8, а как се представя One mini 2?
Почти на същото ниво. Новият One mini 2 осигурява силен и качествен стерео звук, който звучи по-добре от алтернативните предложения, но ако сравнявате директно с One M8, ще усетите, че последният има една идея по-мощен звук, музиката сякаш звучи по-живо и пълно.
Що се отнася до батерията – тя е с капацитет 2100 mAh и също като при М8 – не е достъпна за потребителя, а запечатана в металното тяло на апарата. Всъщност новините тук са добри – One mini 2 издържа денонощие и половина при умерено ползване, което е близък и дори по-добър резултат от този на флагмана.
Хардуер и пакет екстри
HTC One mini 2 използва чипсета Snapdragon 400 с четириядрен процесор на 1.2 GHz, има 1 GB оперативна памет и 16 GB вградена. На този фон големият One идва с далеч по-мощния Snapdragon 800 и с 2 GB RAM. И двете устройства имат microSD слот, достъпен при изваждане с игла или друго остро приспособление.
One mini 2 обаче не се усеща бавен и се справя отлично с всички задачи. Ако сте ползвали M8 и преминете към него, почти гарантирано е, че ще усетите леко колебание тук и там, но това е в реда на нещата. Новият Sense изглежда е достатъчно олекотен и оптимизиран и за по-слабия хардуер, така че не очаквайте неприятни изненади в това отношение.
Минус за One mini 2 е липсата на Motion Launch – възможността за използване на жестове по екрана за управление на някои команди. Всъщност най-важното – събуждането с потупване по дисплея липсва. Няма опция за ползване и на калъф като Dot View, което е още една разлика с флагмана и щеше да е приятна добавка.
HTC One mini 2 накратко
Новото мини на HTC и тази година доказа, че телефоните от среден клас могат да изглеждат не по-зле от флагманите, а премиум усещането не е трудно да бъде запазено.
Удоволствието да използваш по-компактен смартфон обаче си има цена и тя е лишаването от някои екстри и от най-мощния хардуер на пазара. В случая балансът е постигнат и ако не търсите на всяка цена най-напомпаният апарат на пазара – това е вашият телефон.
Сериозна конкуренция на това мини обаче е компактното предложение на Sony, Xperia Z1 Compact и неговият наследник, които не правят компромис с функционалността.
Цената на HTC One mini 2 е около 800 лв. без или от 550 лв. с договор.