Още по темата
За кого са FreeArc
Huawei FreeArc са първите подобни слушалки на компанията. Те се водят от отворен тип, т.е. не блокират напълно околната среда и по това приличат на модела FreeClip. Различното тук е, че имаме ето тези кукички, с които слушалките се закачат на ушите. Това от една страна дава повече стабилност, особено ако планирате да ги използвате във фитнеса или за тичане в парка да речем. В тази връзка това са първите слушалки на Huawei с IP57 сертификат за прахо- и водоустойчивост, така че пот и дъжд не могат да им нанесат никакви щети. Другият плюс е, че този специален дизайн постига страхотен баланс в разпределение на теглото и FreeArc почти не се усещат на ухото, което позволява да ги носите по цял ден.
Да, ето това е една от основните причини да изберете тези слушалки - могат да се носят часове наред, без да ви притесняват с неудобство от теглото или формата си и без да ви болят ушите.
Освен това "отворен дизайн", за който споменах по-рано, означава, че не се изолирате напълно от околната среда. Това е така, защото няма тапи, които да запушват ушния канал. Акустичният елемент попада в ушната мида и звукът се насочва към ушния канал, но продължавате да чувате какво се случва наоколо - когато някой колега ви заговори, преминаващите автомобили и велосипедисти, важното съобщение по високоговорителя на гейта преди излитане и т.н.
Целта на FreeArc е да останете осведомени за околната среда и е важно да имате предвид и да търсите точно това, когато ги избирате. Защото тук няма опция да спрете външните шумове, както например с ANC слушалките FreeBuds Pro 4.
От опита си с FreeArc през последните седмици ще кажа, че за мен моделът е супер за спорт или за ползване в офиса, но пък имаше случаи, в които активната шумоизолация ми липсваше. Например когато имах нужда да се изолирам по-добре в работния кът у дома или когато пътувах в метрото. Истината е, че до голяма степен можете да спрете звуците около себе си, като просто увеличите музиката докрай, но тук има друга особеност - околните може да чуват какво слушате. Това може да се случи най-вече в по-тиха среда, когато надуете звука над 70%, но все пак - имайте го предвид.
И третата ключова полза от този специален дизайн е, че е по-здравословен. Да, вероятно сте чели колко непрепоръчително е ушният ви канал да се запушва със слушалките тип тапи, особено за по-дълъг период от време. Е, тук това нещо го няма.
Качество на звука
По отношение на качеството на звука не разчитах да получа супер вълнуващо аудио, особено имайки предвид концепцията на отворения дизайн и най-вече - сравнително ниската цена на FreeArc. Слушалките обаче се оказаха с чудесно звучене, като драйвърите им с размери 17 х 12 мм доставят чист и прилично богат звук, дори лек бас тук-там. Разбира се, не можем да очакваме най-прецизното представяне и това със сигурност не е модел, насочен към заклетите меломани, чието ухо е чувствително към всяко несъвършенство. За това говори и липсата на някои професионални звукови профили в приложението AI Life на Huawei, които иначе се предлагат за FreeBuds Pro 4. Все пак има 4 предварителни настройки на еквалайзера и опция да създавате собствени.
Слушалките са чудесни и за провеждане на дълги разговори, като се улавях доста често да ги слагам на ушите си, специално за да направя едно-две обаждания. Просто е приятно да не се налага да държиш постоянно телефона си, а и звукът при разговори е много добър. Въпреки че няма ANC FreeArc имат някои AI трикове да предоставят по-качествен глас и да намаляват нежеланите звуци, докато говорите, като например шума от вятъра.
Поддържа се едновременна връзка с две устройства - например лаптопа и телефона, което е доста удобно да управлявате в приложението на слушалките. Както винаги при тази марка - аксесоарът е съвместим със смартфони на Huawei, други Android модели и с iPhone. Huawei между другото обещава и възможност за ползване на голямо разстояние от свързаното устройство, като ги тествах из целия апартамент без проблем.
Управление
Управлението на слушалките става с докосвания по основната им част, която попада в ушната мида. Можете да спирате и пускате музиката, да преминавате към следваща песен, да приемате и приключвате обаждания и дори да контролиране силата на звука. Всеки жест и реакцията на него се настройва отново в приложението AI Life.
Батерия
Там ще откриете и информация за нивото на батерията във всяка слушалка и в кутийката им. Добрата новина е, че FreeArc са доста издръжливи и с едно зареждане можете да слушате цели 7 часа нонстоп. Това почти покрива цял работен ден, въпреки че със сигурност по някое време се предполага, че ще прибирате слушалките в кутийката им, а така те ще се презареждат. Заедно с този екстра заряд можете да получите общо до 28 часа слушане. Презареждането на кутийката е възможно само през USB-C, но не и безжично, като 10 минути на зарядното може да им осигури до 3 часа слушане на музика.
И като стана дума за кутийката - имайте предвид, че е доста по-голяма от тази на стандартни безжични слушалки, което е очаквано предвид по-особения дизайн с куките за прикрепване на ушите.
Под чертата
И така, това беше моето ревю на Huawei FreeArc - наистина приятни слушалки, които имат купища плюсове, но е много важно да знаете за какво ги взимате. Ще бъдат изрядни във всички ситуации, за които говорих по-рано във видеото - при спорт, в офиса, за продължителни разговори и въобще при нужда от запазване на осведомеността с околната среда. И съответно не са най-подходящият модел в други случаи - ако търсите ANC и възможно най-добрия звук - тогава бих препоръчал FreeBuds Pro 4.