Дизайн
Дизайнът на FreeBuds Pro 4 е близък до този на предходния модел, като още с отварянето на кутията ви става ясно, че държите слушалки на Huawei. Има детайли обаче, които правят разликата. Това малко лого тук показва, че тези FreeBuds са част от новия фирмен бранд Huawei Sound, като всъщност са първият продукт под неговата шапка. Какво означава това - целта на компанията е най-вече да постави по-сериозен акцент върху аудио продуктите в портфолиото си и да покаже, че има сериозни амбиции в сегмента. Освен това виждате фино гравирани линии по стеблата, които са препратка към струнните музикални инструменти и ми се струват като доста приятен елемент от дизайна.
FreeBuds Pro 4 се предлагат в черно, бяло и чудесното зелено, което аз избрах да ползвам. И в трите случая по слушалките и по тяхната кутийка има леки златисти акценти.
Удобни за продължително ползване
Нещо много важно, което искам да споделя след близо 3-месечно ползване - слушалките са изключително удобни за продължително ползване. Това се дължи най-вече на формата, с която тежестта им е равномерно разпределена, така че да не натежават или притискат някоя част от ушната мида. Използвал съм ги в продължение на няколко часа - и по време на полети, и у дома, когато трябва да се изолирам от шумната среда. Наистина пасват чудесно в ухото и след време спират да се усещат - забравяте, че ги носите. Освен това, ако сте от хората, които обикновено не обичат тапи в ушите си - тези не дразнят по такъв начин и бих ви посъветвал да им дадете шанс.
Много важно обаче е да изберете правилните накрайници. FreeBuds Pro 4 идват с 4 размера стандартни силиконови тапи и нещо ново - 3 размера нов тип тапи от мемори пяна. Последните имат по-добра шумоизолация и запушват ухото по-сериозно, така че, ако това е важно за вас и ги усещате ОК в ушите си - супер. Аз лично открих за себе си, че най-удобни са ми силиконовите тапи размер М и използвам само тях. Освен това опциите с мемори пяна някак се разхлабват, ако размърдам челюстта си, или поне моето усещане е такова.
Шумоизолация
Така от тапите плавно преминавам към шумоизолацията, която освен пасивна, е и активна. Това са най-високият клас слушалки на Huawei, така че ANC технологията тук е на най-високо ниво и тази година наистина са постигнали някои забележителни неща.
Понеже при слушане на музика изолацията на околния шум не е толкова драматично важна, колкото е при разговори - бих се фокусирал тъкмо върху втория сценарий. Huawei използват конфигурации от по 3 микрофона на слушалка, включително разчита на улавяне на вибрациите от челюстните кости, за да отдели вашия говор от всички останали звуци. Използва се и подобрен алгоритъм, подпомогнат от изкуствен интелект, който изолира шумовете. Резултатът е шумоизолация до 100 dB при провеждане на разговори с FreeBuds Pro 4. Не знам как се случва тази магия, но надух музиката от компютъра си, обадих се по телефона със слушалки на ушите и се оказа, че отстрещната страна не чува никаква музика. Доста впечатляващо.
Качество на звука
По отношение на качеството на звука също има доста интересни новини, но нека започнем с основното. Без да изпадам в детайли какви точно са вътрешностите на тези слушалки, ще кажа, че звученето от тях е на изключително ниво и музиката се усеща плътна, богата и многопластова. Тествах с различни стилове, включително класика и Rammstein, като всеки път си казвах колко чисто звучат изпълненията.
И това качествено звучене можете да очаквате както с Android, така и с iPhone телефони. Ако обаче използвате модел от най-актуалното портфолио на Huawei, ще направите още една стъпка нагоре. Това са първите безжични слушалки, които поддържат пренос на звук при 2.3 Mbps - т.е. запазват изключителното качество на източника, дори след преноса на музиката по въздух през Bluetooth. Това ненадминато качество ще бъде запазена привилегия само за хората, които използват FreeBuds Pro 4 със сгъваемия модел Huawei Mate X6, чието ревю между другото вече можете да прочетете в nixanbal.com.
Ако сте с Huawei Pura 70 Pro или Huawei Pura 70 Ultra, също ще постигате пренос на аудио без загуба в качеството, макар и вече при 1.5 Mbps. С какъвто и друг телефон да използвате слушалките обаче, слухът ви също ще бъде поглезен, като се поддържа пренос на HD аудио при 990 Kbps.
Разбира се, за да усетите разликата в звученето, трябва да имате добро ухо и също толкова добро качество на музикалната си колекция. Защото, ако сте регулярен любител на музиката като мен и използвате Spotify или YouTube Music, то ще разчитате на еднакво добро аудио независимо от смартфона си.
Huawei AI Life
Huawei FreeBuds Pro 4 могат да се свързват с телефони на Huawei, с други Android модели и с iPhone. И в трите случая можете да свалите като помощник приложението Huawei AI Life. Можете да го намерите в Huawei AppGallery или в Apple AppStore, като за други Android модели може да се изтегли директно от сайта на Huawei като apk файл.
Във въпросното приложение имате доста богати настройки, включително за нивото на активната изолация на околния шум. Има няколко нива на шумопотискане, а също и динамичен режим, който сам ще променя тази настройка спрямо околната среда. Налице е и режим за умишлено пропускане на околните звуци - Awareness.
Също в Huawei AI Life има лесен начин да променяте звученето на музиката, включително два звукови профила, разработени от експерти - Classical и Balanced. Първият е насочен специално към любителите на класическата музика, а вторият има по-широко покритие, включително поп и филмова музика. Всички тези профили са под шапката на HUAWEI SOUND и са сериозен акцент за компанията, така че хората с по-чувствителен слух със сигурност има смисъл да се разровят из тях и да открият най-подходящото звучене за предпочитаната музика.
Контрол и управление, жестове с глава
Слушалките се управляват с докосвания. Можете например да стисвате стеблата за пускане и спиране на пауза, да потупвате за следваща песен и дори да контролирате силата на звука с плъзване на пръст. Интересната новост са жестовете с глава. В настройките на приложението можете да ги активирате, след което ще приемате входящи обаждания с кимване или ще ги отхвърляте с поклащане на глава.
Батерия и зареждане
Приключвам с живота на батерията, който е до 5 часа с включена ANC или общо 23 часа с презарежданията от кутийката. Ако не използвате шумоизолацията, времето скача на 7 часа за слушалките и цели 33 часа с презарежданията. Бих казал, че това е абсолютно задоволително и би покрило нуждите дори на хората, които планират да ги използват по цял ден в офиса. Може би с едно бързо презареждане по време на обедната пауза.
Презареждането на самата кутийка става през USB-C порта отдолу, като в комплекта идва USB-C към USB-A кабел, който ми се искаше вече да е от по-съвременния тип C към C. Но добрата новина е, че FreeBuds Pro 4 се зареждат и безжично при 5 W, така че всякакви подложки за Qi зареждане или пък обърнатото зареждане на телефона ви, ако се поддържа такова, са алтернативна опция.
Под чертата
Това бяха моите впечатления от Huawei FreeBuds Pro 4 - наистина чудесно звучащи слушалки, с впечатляваща шумоизолация при разговори и с бих казал страхотен дизайн, особено в този зелен цвят. Трудно е да се говори за звук, особено от непрофесионалист в тази сфера, но FreeBuds Pro 4 просто носят удоволствие и лекота при ползването им. С този модел компанията прави все по-сериозни стъпки в сегмента на безжичното аудио, а новият ѝ бранд HUAWEI SAUND е заявка, че тепърва се задават интересни неща.