НачалоРевютаДругиРевю на Huawei Mate S

Ревю на Huawei Mate S

Най-амбициозният проект от Китай

39790
Написана от  nixanbal
Ревю на Huawei Mate S

През 2015-а Huawei реши да превключи на по-висока предавка и да атакува конкуренцията там, където никой друг китайски производител не беше опитвал – във високия ценови сегмент. Huawei не просто създаде модела от висок клас Mate S, а и го пусна на свръхпретенциозна цена, започваща от 650 евро.

Днес Huawei Mate S е една от алтернативите на Samsung и Apple и заслужава мястото си на най-високия рафт както с богатия пакет възможности и добре подбрана хардуерна конфигурация, така и с премиум дизайна си и отличната изработка.

Но преди да си помислите, че китайците са създали най-добрия смартфон за годината, бързам да ви подготвя, че Mate S има и някои слаби страни, а една от тях - много важна подробност за потребителя – камерата.

Къде всъщност не достигат фотовъзможностите на тазгодишния топмодел от Huawei и има ли други недостатъци, които трябва да вземете под внимание при покупката си, моля, четете в ревюто нататък...

Изпипан дизайн

Huawei Mate S има стилен метален корпус, тънък профил (едва 7.2 мм) и бляскаво изпилени страни. Тялото на апарата има лека извивка, с която пасва приятно в ръката, макар че огромният 5.5” дисплей не го прави подходящ за ползване само с палеца на ръката, в която го държите.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-01

Под основната камера на гърба е разположен скенерът за пръстови отпечатъци, а над екрана грее фронталната камера и прилежащата й светкавица. В долната част microUSB портът (за съжаление не е USB Type-C, както при Nexus 6P) е ограден симетрично от две решетки, под които се крият съответно високоговорителят и микрофонът, а около тях две винтчета придават още по-премиум и индустриален вид на апарата.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-02

Като цяло изключително изпълнение на дизайна и изработката при Mate S. Нищо твърде оригинално обаче – корпусът сякаш е смесица от няколко други устройства и би било положителен знак, ако следващия път личи и авторски почерк на производителя.

Дисплеят грабва погледа, макар и само 1080p

Дисплеят е с голям 5.5” диагонал, което прави смартфона труден за ползване с една ръка, но пък не и толкова неудобен, колкото беше миналогодишният Mate 7. Сравнително тънката рамка около екрана пък е още един плюс върху финото му тяло и умерено тегло (153 грама), а приятен детайл е леко изпъкналото стъкло с покритие Gorilla Glass 4.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-04

Резолюцията върху тази щедра площ е Full HD (около 400 ppi). За претенциозната си цена Mate S можеше да предложи и Quad HD екран, което би направило разлика на 5.5 инча, но тя може би е запазена за задаващия се нов модел Mate 8.

При Mate S панелът е AMOLED, което традиционно подсилва цветовете и прави черното по-дълбоко (е, и бялото по-сиво), а така и гледката по-гъделичкаща окото. 

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-05

Като цяло съвсем приличен екран, но не и едно от топ предложенията в този ценови сегмент.

Интерпретации по Android

Интерфейсът на Mate S копира iOS на Apple като визия и функционалност

Mate S използва Android, макар и силно модифициран с интерфейса Emotion UI 3.1. Апаратът идва с версия Android 5.1.1 Lollipop, но има обещан ъпдейт до Marshmallow, който би трябвало да се появи до няколко месеца.

Истината е, че китайците бавно усъвършенстват интерфейса си и при този модел той е все така с директно изсипани иконки върху началните екрани, а не с отделно меню за тях, но пък цветовете са по-приглушени, а иконките семпли и всичко е една хомогенна част.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-06

Спускайки лентата от горе надолу ще получите достъп до известията, а във втория таб са шорткътите до най-важните настройки, както и препратка към пълния списък с такива. Именно в менюто Settings ще видите една от най-ярките препратки към iOS на Apple.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-14

А приликите с интерфейса на iPhone продължават на още куп места из менютата, като в камерата заимстването е във върхова форма.

Камерата е слабото звено

Huawei Mate S разполага с 13 МР камера с оптична стабилизация на изображението, двойна LED светкавица и Full HD видеозапис. На хартия това звучи добре, но резултатите са разочароващи.

Снимките с камерата на Mate S се получават ОК, ако навън времето е осигурило перфектните условия, но при ниска осветеност качеството спада много рязко. И ако простим нощните кадри на апарата, то видеозаписът е недопустимо лош, независимо дали е ден или нощ. Тук идва въпросът къде е проблемът, защото на хартия Mate S има всички причини да се класира сред по-добрите камерафони, но вероятно заради софтуерната обработка записите са провал.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-08

Иначе интерфейсът, както споменах, е познат от iPhone и преминаването между различните режими на снимки става чрез скролиране през екрана. Huawei обаче са оборудвали апарата си с купища допълнителни настройки, които Apple не предлагат, като тук влиза и ръчен режим с удобен достъп до нивата на бялото, експозицията и т.н.

снимка с Huawei Mate S

снимка с Huawei Mate S снимка с Huawei Mate S

снимка с Huawei Mate S

снимка с Huawei Mate S снимка с Huawei Mate S

При приближение в кадрите се виждат слабите резултати от камерата на Mate S, дори снимките да са правени при идеални условия:

Huawei-Mate-S-CAMERA

Huawei-Mate-S-CAMERA-TEST

Снимка с предната камера на Mate S:

селфи с Huawei Mate S

Предната камера пък е 8 МР и любопитното е, че има светкавица. Въпросната може да бъде пусната на автоматичен режим или да бъде постоянно включена, като в последния случай има и настройка колко силна да бъде.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-13

Въпреки богатият набор екстри и възможността за фини настройки, камерата на Mate S получава ниска оценка заради резултатите. Това е и най-слабото звено на апарата.

Хардуерна конфигурация на ниво

Хардуерното обезпечение на Huawei Mate S е завидно, макар и отново не от най-високо ниво. Конфигурацията на модела включва фирмения чипсет Kirin 935 с 4-ядрен процесор на 2.2 GHz + 4-ядрен процесор на 1.5 GHz, графика Mali-T628 MP4 и 3 GB RAM.

Да, на пазара вече има устройства с по-впечатляващи чипове, но с наличните Mate S се справя отлично с всякакви задачи и е изключително пъргаво устройство. През седмиците, в които използвах апарата, не усетих забавяне в никои команди, дори при отваряне на препълнената от пътуването ми в Китай галерия.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-07

Смартфонът се усеща стабилно в ръката и такова е и изпълнението му на всяка задача.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-09

Mate S е оборудван с 32 GB вградена памет и има microSD слот за още до 128 GB. Това всъщност е вторият SIM слот на апарата, така че вие решавате – да използвате две SIM карти или microSD карта вместо втората.

Отличен скенер за пръстови отпечатъци и не само

Сред допълнителните екстри в хардуерната конфигурация на Mate S е скенерът за пръстови отпечатъци, разположен на гърба под основната камера. Сензорът реагира мигновено и изисква само да докоснете пръста си, за да светне и директно да отключи дисплея. Позицията му е изключително удобна при ползване на апарата в ръка, тъй като точно там попада показалецът, но при оставен на бюрото телефон ще трябва да въведете паролата си, за да го отключите.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-11

Още по-ценно е, че скенерът осигурява не само защита на смартфона, но и допълнителна функционалност. Въпросният служи като сензорна област и с провлачване на пръста от горе надолу по нея например сваляте лентата с известия. Това е изключително удобно предвид огромния размер на дисплея и неудобството да достигате с палец горната му част.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-10

Нещо повече – сензорът може да влезе в играта още за приемане на обаждане, за правене на снимка, за спиране на алармата сутрин и дори за прехвърляне на снимки в галерията. Ето това е истински полезна екстра, която се надявам, че ще видим у всички нови смартфони със скенер за пръстови отпечатъци.

Батерията по-скоро разочарова

Huawei Mate S има батерия с капацитет 2700 mAh, което е по-скоро скромно за фаблет с тези размери. Бърза справка с конкуренцията също го поставя по-назад – също 5.5-инчовият LG G4 има 3000 mAh, а 5.4-инчовият Motorola Moto X Force разбива класациите с 3760 mAh.

В ежедневието моделът на китайците успяваше да ме прехвърли до следващия ден, но ако прекалявах с камерата (а аз го правех), батерията умираше още на същия ден.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-03

За 30 минути на зарядното Mate S запълни батерията си от 5% до близо 40%, което е доста бързо и е някакво успокоение, че издръжливостта му иначе не е шампионска.

Huawei Mate S накратко

По-слабата камера трудно ще оправдае високата цена на Mate S, но моделът заслужава внимание

Това е най-доброто устройство на Huawei, до което съм се докосвал и заедно с часовника им Huawei Watch са ясна заявка, че китайците вече се взимат насериозно. И че има защо. 

Като дизайн, изработка и усещане Mate S отговаря на стандартите у най-добрите смартфони на пазара. Апаратът може да се позиционира като отличен бизнес модел, въпреки минусите в интерфейса, а това не може да се каже за много модели от Китай.

По отношение на спецификациите и производителност фаблетът също е в топ класациите. Тук изключвам камерата, която е голямото разочарование в Mate S и използвайки я като основен апарат в ежедневието си съжалявах, че нямам у себе си LG G4 или iPhone-а.

Заради последното ми е трудно да препоръчам спокойно Mate S като универсален фаблет от висок клас, но Huawei са на прав път и с интерес очаквам новия Mate 8.

Huawei-Mate-S-review-nixanbal-12

Huawei Mate S вече се продава у нас на цена около 1200 до 1380 лв. без договор или от 900 и нещо лева нагоре с подписване към оператор. Доста солена сума, която дори луксозната кутия и богат пакет екстри вътре трудно ще оправдаят. 

8.0
Вероятно най-доброто предложение от китайски производител на смартфони до днес. Изработката, екстрите и производителността са на ниво, а единствен сериозен минус е камерата, която отстъпва пред всички конкуренти в ценовия сегмент на Mate S...
  • Дизайн и изработка 10
  • Дисплей 8
  • Батерия 7
  • Камера 5
  • Производителност 10

Redmi Watch 3 и Redmi Buds 4 Pro - бюджетни смарт аксесоари с екстри от по-скъпите алтернативи

Популярният бранд Redmi на Xiaomi предлага не само устройства с атрактивно съотношение цена - характеристики, но и с доста приятна…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer