Дизайн и размери
И този път Huawei предлага богато разнообразие от цветове, дизайни и материали на изработка, така че всеки да избере най-подходящия за себе си модел. Най-важното е, че имаме голяма 46-мм версия и по-малка 42-мм, но не бързайте да ги разделяте на мъжки и дамски. Да, по-вероятно е мъж да вземе по-широкия модел, а жена - по-компактния, но визията е много сходна и е чисто и просто въпрос на предпочитания, удобство и размер на китката.
Иначе при 46мм модел корпусът е от титан и това е най-премиум материалът - по-лек, по-твърд и устойчив от останалите. При 42мм версия тялото е от висок клас стомана, каквато също се използва при луксозните ръчни часовници. И в двата размера обаче има и по-достъпни версии с по-нисък клас стомана, а при всички часовници покривното стъкло е устойчив сапфир кристал с лек сферичен 3D ефект, какъвто сме виждали в предходни модели на Huawei.
Дисплеят е с 1.5" диаметър при по-големия и 1.38" при по-малкия модел, като и в двата случая имаме AMOLED панел с LTPO 2.0 технология и впечатляващите 3000 нита пикова яркост. Рамките на този екран са намалени с 33% спрямо Watch 4 Pro, което създава по-приятно усещане и по-футуристична визия.
Бих казал, че със серията Watch 5 компанията доизпипва детайлите на вече наложения от нея премиум дизайн, така че е лесно да познаеш каква е марката на този смарт часовник, нищо че не е изписана на видно място.
Сензорът X Tap
Ключова новост в дизайна, а и функционалността на часовниците Huawei Watch 5 е ето този странично разположен сензор, носещ името X-TAP. Той е част от напредналата система сензори TruSense на компанията, като целта му е да направи измерванията на различни здравни показатели още по-прецизни.
Да, по начало тези, а и може би всички смарт часовници имат сензори от долната страна на тялото си, така че те са в постоянен контакт с кожата на китката. Това е ценно, защото така можете да получавате здравни данни, без да правите нищо - измерванията се случват на заден фон, докато просто носите часовника. X-TAP обаче влиза в играта, защото Huawei преследва по-точни и по-бързи измервания, а китката на човешката ръка не е перфектното място за тях - може да имате косми, татуировки, пигментация като например лунички или други особености, които да влияят върху точността.
Затова идеята е, когато искате да направите по-бърз, прецизен и задълбочен анализ на здравните си показатели, да докоснете с пръст върху X-TAP и след по-малко от минута ще го получите. Върхът на пръста няма споменатите недостатъци на кожата на ръката, има по-плътна съдова структура и по-тънка кожа.
Часовникът използва общо 6 сензора и 12 алгоритъма, с чиято помощ събира данни за по-прецизна здравна картина. Ако искате общ поглед върху всички показатели, можете да използвате приложението Health Glance, което в три стъпки за 60 секунди ще ви даде супер изчерпателен анализ, покриващ 9 ключови здравни индикатора. Тук влизат пулс, ЕКГ, кислород в кръвта, стрес, артериална ригидност, температура на кожата, дихателна система и нещо ново в Watch 5 - за първи път се измерва и HRV или променливост в сърдечната честота.
По време на тази минута ще виждате напътствия кога да поставяте пръст върху X-TAP, когато просто да стоите мирно и кога да започнете да кашляте към микрофоните на часовника, което също се взима под внимание в здравния анализ.
Можете и да не търсите приложението Health Glance, а директно да допрете пръста си до X-TAP и след 3 секунди ще започне същият едноминутен процес.
И понеже споменах по-бърза и прецизна работа - измерването на наситеността на кислород в кръвта вече става за 10 секунди - с 33% по-бързо отколкото при Watch 4. И нещо важно - не получавате една фиксирана стойност, а опресняване в реално време на промените в показателя. Реших да направя малък експеримент със специализиран уред - ето този пулсов оксиметър, който се използва за следене на пулса и нивата на кислород в кръвта. В повечето случаи наситеността на кислород в кръвта беше близка, но все пак - разминаваше се с 2 до 4 пункта, докато пулсът най-често беше едно към едно при двете устройства.
И ако след всичко това ви се струва, че съм записал в медицинския факултет - важно е да си припомним, че и според Huawei този часовник не е медицинско устройство и ако имате някакви опасения за здравето си, най-доброто решение винаги е да отидете на лекар. При това поне при двама или трима - за сравнение на мненията, бих допълнил аз. Иначе вярвам, че Watch 5 може да накара много хора да започнат да обръщат повече внимание на здравето си, а това би бил най-големият смисъл от това устройство.
Спортни режими
По отношение на активностите Watch 5 може да следи над 100 вида спорт, включително водни спортове и спортове на открито, има прецизна позиционираща система и идва с навигационното приложение Petal Maps на Huawei, което поддържа офлайн карти. Аз например си изтеглих картите на София и Берлин, като вече не ми е необходима задължителна интернет връзка за тях.
Още екстри
Huawei Watch 5 върви под HarmonyOS NEXT 5, като има удобен и бърз интерфейс, даващ достъп до многофункционални екрани с уиджети, екран с наслоени панели, известия, бързи настройки и меню с всички приложения на едно място. На известия като например от Messenger можете да отговаряте директно от часовника, като има и българска клавиатура.
Важен плюс за Huawei Watch 5 спрямо GT серията е, че тук има поддръжка на eSIM и имате възможност да направите часовника самостоятелно устройство с директна връзка към операторската мрежа, без нужда смартфонът ви да е наблизо. Това означава, че Watch 5 може да е винаги свързан към интернет и освен това може да приемате телефони обаждания - удобно е, например ако планирате да излизате за тичане в парка само с часовника и няма къде да приберете телефона си. Може просто да го оставите вкъщи.
Знам, че ще питате за мобилен портфейл, но все още такъв не се предлага у нас.
И, разбира се, както всички слушалки и смарт часовници на Huawei - и новата серия Watch 5 може да се свързва и използва не само с устройства на същата компания, но и с други Android модели, а също и с iPhone.
Батерията
За финал - животът на батерията. При Watch 5 в стандартен режим той е около 4 дни и половина за големия и около 3 дни за по-малкия модел, а в Long Battery Life Mode се увеличава съответно на 10 и 7 дни. Да, GT серията може да издържа дори повече, но там нямаме eSIM функционалност, както и някои други екстри, имайте го предвид.
Добрата новина е, че Huawei са направили превключването от стандартен към пестящ батерията режим почти мигновено - отнема едва 3 секунди, с което ще ви позволи да го правите по-често, когато се налага. Освен това в Long Battery Life Mode губите някои екстри, но няма нищо драматично, особено ако все пак държите да запазите часовника си включен за по-дълго време. Отпада ползването на eSIM и X-TAP например, но според Huawei това приравнява модела до изживяването, което бихте имали в стандартен режим с Huawei Watch GT 5 Pro.
Под чертата
Е, това бяха моите впечатления за новите смарт часовници Huawei Watch 5, които днес дебютираха в Берлин. С тях получавате богат избор за цвета, дизайна, материалите на изработка и размера, а освен това ще разчитате на ярък дисплей с тънък безел, eSIM свързаност, добър живот на батерията и може би най-важното подобрение - още по-прецизни и бързи сензори, които с помощта на X-TAP позволяват да проверявате редица здравни показатели за секунди. В сайта nixanbal.com можете да проверите цените в България за всяка една от версиите на Huawei Watch 5.