НачалоВидео ревюРевю на iPhone 15

Ревю на iPhone 15

3102
Написана от  nixanbal

iPhone 15 идва с подобрения в камерата, дизайна, дисплея и въобще всеки важен компонент. Всички промени са сравнително малки - това е категорично. Те обаче вероятно са достатъчни, за да го запазят като предпочитан избор за една конкретна аудитория. Хора, които не търсят най-напомпаните характеристики, но държат на солидното представяне на iOS устройствата и камера, на която можеш да разчиташ.

Време е за моето ревю на iPhone 15, а ако вие искате да гледате още такова съдържание - ще се радвам да харесате видеото и да се абонирате за канала.

Големи благодарности на А1 България, че предоставиха бройката за това ревю.

Дизайнът

Започвам с това, което Apple са променили по външния вид. На първо четене абсолютно важи смешката, че този iPhone е като предишния, а той е като този преди него и т.н. OK. От друга страна обаче iPhone 15 носи ценни подобрения в дизайна. Той вече има гръб с матово стъкло, който не задържа никакви отпечатъци. Освен това алуминиевата рамка е леко скосена в краищата ѝ, така че апаратът лежи много по-удобно в ръката.

Извън това са запазени доста компактните размери, тънкият профил от 7.8 мм и теглото от малко над 170 грама, които правят iPhone 15 супер удобен за ползване, включително с една ръка, а също и за прибиране в джоба на тесни дънки. Смартфонът продължава да има и висока защита от прах и вода IP68, така че, дори да го изпуснете във вода, всичко ще бъде наред.

Цветовете на тази серия са доста убити за разлика от предишните поколения, което изглежда като някаква тенденция и вече видяхме и при сгъваемия Galaxy Z Flip5. Лично аз бих предпочел нещо доста по-наситено и ясно изразено, но ако планирате да ползвате защитен калъф - това едва ли има голяма тежест.

ревю на iPhone 15 в nixanbal.com

Запазен е добре познатият Mute Switch, който при Pro версиите беше заменен от новия персонализируем Action Button. Въпросният превключвател все така предлага удобно преминаване от режим на звънене към без звук, а предполагам, че както аз, така и много други потребители с iPhone 15 Pro и Pro Max, използват Action Button-а тъкмо за същото.

Голямата новина при iPhone 15 обаче е въвеждането на USB-C порт. След 11 години Apple най-после се предаде под натиска на Европейския съюз, а и на здравия разум, надявам се, и остави своя Lightning конектор в миналото. Така цялата серия iPhone 15 идва с USB-C, но имайте предвид, че за разлика от Pro версиите, тук той е версия 2.0 и не предлага супер високи скорости за пренос на данни - подробност, която не смятам, че ще бъде отчетена от много клиенти на Apple и изобщо ще има значение за тях, но все пак е добре да се знае.

По-ярък дисплей

Що се отнася до дисплея - при него има и добри, и лоши новини. iPhone 15 все така използва 6.1" OLED екран с гъстота на пикселите от 460 ppi (2556 x 1179) и едва 60 Hz опресняване. Да, правилно чухте - 60 Hz. През 2023 и вече 2024 г. това звучи нелепо, особено за толкова скъп телефон, а интересното е, че според слуховете и следващият iPhone 16 ще остане на 60 Hz. Това е разочароващо и ако сте свикнали със 120 Hz дисплей, със сигурност ще усетите по-ниското опресняване тук, което кара телефона да се усеща малко по-бавен. И понеже гледате това видео, то най-вероятно сте достатъчно технологично грамотни и съм сигурен, че това би ви направило впечатление. Apple обаче се надява аудиторията на този базов за серията им модел изобщо да не знае какво е опреснителна честота на дисплея или поне да не държи на това.

Добрата новина е, че iPhone 15 има подобрения по отношение на яркостта, която е вече максимум 2000 нита и е равна с тази на Pro версиите. Действително телефонът може да се ползва спокойно при всякакви условия, включително под супер ярко слънце, без това да намали видимостта.

ревю на iPhone 15 в nixanbal.com

Другата ключова промяна е заменянето на ноча с Dynamic Island, който миналата година беше запазен само за по-скъпите модели. Сега обаче всички в серията идват с тази интерактивна зона в екрана и това дава на iPhone 15 по-осъвременен вид. За мен Dynamic Island още от миналата година е доста приятна новост, макар и в никакъв случай да не е нещо, което ще промени живота ви. Изскачащите известия от различни приложения са супер полезни и реализирани по чудесен начин, а освен това в някои случаи са удобен начин за мултитаскинг. Истината е обаче, че с времето толкова се свиква с този Dynamic Island, че днес почти не го забелязвам в смартфона си.

48 МР камера

Камерата - това е едно от ключовите предимства на iPhone, като дори стандартният iPhone 15 не прави изключение. Не казвам, че това е най-добрата камера в телефон на пазара, но определено е една от тях и също така е една от камерите с постоянно добро представяне в различни ситуации.

Като хардуер iPhone 15 вече разчита на 48 МР сензор с размер 1/1.56", Sensor-shift оптична стабилизация и широка бленда f/1.6. Има само още една камера, която е 12 МР и има ултраширок обхват, но не и автофокус за макро снимки.

Това означава, че тази година и iPhone 15, и Pro версиите на серията са с 48 МР основна камера, но сензорите не са еднакви - имайте го предвид. Този на Pro моделите е осезаемо по-голям, а това означава повече уловена светлина и по-високо качество на кадрите. Все пак преходът към по-висока резолюция е добре дошъл и тук, тъй като позволява стандартните снимки с камерата да са 24 МР. Има опция за снимане и в пълната резолюция.

ревю на iPhone 15 в nixanbal.com

Под чертата снимките с телефона са чудесни. След залез обаче не очаквайте супер напудрени изображения - сензорът не е толкова голям, а и Apple няма склонност да си служи със софтуерни трикове за по-живи нюанси в нощните кадри. Голям плюс за iPhone 15 е видеозаписът - поддържа се 4K при до 60 к/с, има слоумоушън във Full HD при 120 или 240 к/с, а също и страхотният Action Mode. Последният сваля резолюцията до 2.8K, но елиминира всякакви трептения и прави видеото гладко, сякаш сте използвали гимбал. Този режим може да се използва дори докато тичате и снимате с телефон в ръка - резултатите са отлични.

Единствената по-сериозна липса в камерата е голям оптичен зуум, какъвто предлагат Pro версиите и най-вече Pro Max. iPhone 15 предлага обаче двукратно приближение без видима загуба в качеството, а цифровият зуум е до 10-кратен и дори той е използваем.

Производителност

Като производителност смартфоните на Apple винаги са добре обезпечени, за което ключово е, че компанията сама разработва и хардуера, и софтуера си. Да, iPhone 15 идва с предходния чипсет A16 Bionic, а не с най-актуалния A17 Pro, който Apple реши да запази само за Pro версиите. Това обаче не означава, че моделът се задъхва някъде или има проблем да стартира без засечки което и да е приложение или игра от App Store. Единственият минус по отношение на производителността всъщност не е недостатък на чипа, а споменатата по-рано ниска опреснителна честота на дисплея, която създава визуално усещането за по-бавни реакции най-вече при скролиране.

ревю на iPhone 15 в nixanbal.com

iPhone 15 все така се предлага с 6 GB RAM, които са съвсем достатъчни за iOS 17, а вградената памет започва от 128 GB, като има опции с 256 и максимум 512 GB. Моят съвет е, че 128 GB може да ви е достатъчно, само ако не използвате интензивно камерата за снимки и клипове.

Добрата новина е, че няма промяна в политиката на Apple по отношение на софтуерната поддръжка

Батерия и зареждане

Батерията на iPhone 15 няма да ви изненада, ако сте използвали предходния модел, като все така обещанието е за около 20 часа гледане на видео. При реално ползване в ежедневието смартфонът може без проблем да издържи цял ден нормална работа и дори част от следващия. Ако като мен използвате и Apple CarPlay с кабел в колата си, при което апаратът се презарежда с няколко процента, докато пътувате, може дори да забравите за стандартно зареждане в контакта в електрическата мрежа.

Разочароващо е, че зареждането е все така 20 W, но истината е, че 50% за половин час не е лош показател. Пълно зареждане обаче отнема малко под 2 часа. Apple продължава да предлага и безжично зареждане, което е до 15 W, стига да имате съответната подложка за целта.

ревю на iPhone 15 в nixanbal.com

Звук

Колкото до звука - смартфоните iPhone традиционно звучат силно и качествено, дори когато става въпрос за стандартната серия. iPhone 15 не е изключение и въпреки че най-вероятно вече си имате любими безжични слушалки, бихте могли да ползвате стерео говорителите му за гейминг, гледане на сериали и дори слушане на музика.

Под чертата

Под чертата iPhone 15 е това, което очаквате. Смартфон с отлично представяне като бързина и производителност, с постоянно добра камера в различни ситуации и с чудесен видеозапис. Батерията му също е повече от Окей, макар че за по-натоварено ползване би било добре да погледнете Plus версията.

5 ключови нови екстри на Samsung Galaxy Z Flip4

Samsung Galaxy Z Flip4 дебютира през август и бързо успя да се наложи като достоен наследник на Flip3 - най-популярният…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer