Отлична изработка
Изработката на LG G Pad отговаря на таблет от най-висок клас
LG G Pad е компактен, лек и удобен за работа. Може да се държи лесно с една ръка, а това е била и целта на производителя – да предложи оптимално голям екран в размерите на комфортен за ползване таблет.
G Pad тежи около 338 грама или почти колкото iPad mini, а профилът му е 8.3 мм. И тук, както и при смартфона LG G2, е застъпена идеята за по-тънка рамка около дисплея (7.2 мм), което е добро решение.
Корпусът на таблета е изработен предимно от поликарбонат, но капакът, почти цялата задна част, е метален и създава приятно усещане, напомнящо iPad mini. LG G Pad 8.3 е отлично сглобено и солидно устройство. Да, изоставащите от Samsung корейски съседи успяха да направят по-качествен като дизайн и изработка таблет, превъзхождащ по тези критерии всички представители на серията Galaxy Tab до момента. До Apple обаче има още едно стъпало.
Интересните елементи по корпуса на таблета са стерео високоговорителите на задния панел, камерата (без светкавица), microSD слотът и инфрачервеният порт. Отпред има втора камера, а бутоните на Android са софтуерни и заемат част от дисплея.
Конкурентен дисплей
Както подсказва и името на LG G Pad 8.3 – диагоналът на дисплея му е 8.3 инча. Това е малко повече от популярните таблети в компактния клас, но и по-горе стана дума, че тъкмо това е била целта.
Няколко десети от инча разлика обаче не е същественото тук. Добрата новина е, че LG са осигурили достатъчно висока и актуална резолюция за устройството си – 1920х1200 пиксела, което е дори малко повече от Full HD. Точно толкова, колкото предлага и 7-инчовият Nexus 7 на Google, но при него заради по-малкия дисплей имаме по-висока гъстота на пикселите – 323 срещу 273 ppi. Подобно е разминаването и с чисто новия iPad mini. Истината е, че няколко точки по-малко не правят дисплея на LG G Pad 8.3 по-лош – разликата не е видима за човешкото око.
За сравнение сходните решения на Samsung в серията Galaxy Tab предлагат резолюция от 1280х800 или дори 1024х600 точки.
Така че и по спецификации, и на живо дисплеят на новия таблет от LG изглежда отлично. Използвана е и технологията IPS за по-качествена и видима под широк ъгъл картина.
Изобилие от софтуерни добавки
LG G Pad 8.3 излиза на пазара с Android 4.2.2 Jelly Bean, който вече далеч не е най-актуалното на пазара. С купищата софтуерни добавки на LG отгоре му обаче е трудно изобщо да различите това. Корейците са разчупили не само интерфейса на таблета си, но са и добавили много приложения и екстри, познати от смартфона LG G2.
Започваме с двойното почукване върху дисплея, с което го събуждате или изключвате. Функцията се нарича Knock On и почти винаги сработва, макар че се изискват ден-два за свикване.
QSlide също присъства и също е позната от смартфоните на LG – тази функция позволява изваждането на до два уиджета върху екрана, които са над всичко останало, но размерът и прозрачността им се регулира.
QPair е новост при таблета. Това е приложение, което се изтегля безплатно на G Pad и на смартфона, независимо каква марка е вторият. С негова помощ двете устройства ще си станат по-близки и много неща ще се синхронизират помежду им – нотификации, последно отворени приложения, бележките с QuickMemo ще се запазват и в двете галерии и т.н. С QPair дори ще получавате известия за входящи повиквания на таблета, но няма да можете да приемате обаждането. При SMS-ите обаче е интересно, че има опция за отговор през G Pad.
Най-ценната за мен функция обаче е Slide Aside, която е вид мултитаскинг. Slide Aside позволява да приберете до три приложения, избутвайки ги с три пръста. След това със същия жест ги изваждате и можете да изберете кое да отворите отново. За съжаление се иска секунда-две, за да се появят въпросните минимизирани апликейшъни, което може да ви накара да се откажете от тази екстра.
Агресивното модифициране на Android е нож с две остриета - от една страна таблетът предлага много повече възможности, а от друга - повечето може да се окажат абсолютно непотребни за вас
Иначе, ако се абстрахираме от прекалено цветния интерфейс и по детски изглеждащи иконки, Android е преобразен по удобен начин в G Pad. Ценна е лентата с известия, където ще откриете богат избор от бързи настройки, възможните за ползване с QSlide приложения, както и лесен контрол за силата на звука и яркостта на дисплея.
Хардуерно балансиран
LG G Pad със сигурност няма най-най-мощния хардуер под металния си капак, но не би и следвало това да бъда така. Таблетът е позициониран в средния клас и въпреки че всичко дотук сочеше хай-енд сегмента, той не е върхът на сладоледа.
G Pad е оборудва с чипсета Snapdragon 600, който всъщност е все още актуален и HTC заложи на него и в есенната смяна с фаблета си One Max. Тук четириядреният процесор на 1.7 GHz е подкрепен от 2 GB RAM и 16 GB вградена памет, а по-горе стана дума, че е налице и microSD слот за до 64 GB карти памет.
Резултатът от бенчмарк теста с Quadrant е 11016 точки
Да, Snapdragon 800 щеше да направи G Pad куршум, но и така таблетът на корейците се справя отлично. Има почти незабележимо забавяне тук-там и никакви проблеми да разцъквате Asphalt 8.
Като комуникации таблетът също е балансирано решение – Wi-Fi, но не и 3G; инфрачервен порт, но не и NFC. За момента G Pad няма версия с вграден 3G модул, така че ако ви трябва модел със задължителна интернет връзка навсякъде – този не е за вас. Липсата на NFC пък възпрепятства заформянето на една екосистема от аксесоари и лесен начин на комуникация, било то за прехвърляне на данни или просто за връзка.
Тези минуси всъщност не са недостатъци, защото, отново – говорим за таблет от среден клас.
Батерия и звук
LG G Pad 8.3 използва батерия с капацитет 4600 mAh, което е добро постижение за LG в сегмента на компактните таблети. За сравнение капацитетът на батерията в Google Nexus 7 е под 4000 mAh.
В резултат таблетът може да издържи цял ден интензивна работа при непрестанна Wi-Fi връзка и светване на екрана му с повод и без повод. Разбира се, при умерено ползване и с контролирано ниво яркостта на екрана, G Pad може да прекара и няколко дни далеч от зарядното.
Звукът е силна страна на устройството. LG са оборудвали таблета си със стерео високоговорители, а най-важното е, че са разположени странично на корпуса. Това означава, че при игра или гледане на видео, когато държите G Pad в хоризонтална позиция, няма да ги заглушавате с длани.
Качеството е много добро, силата съвсем прилична, но за момента серията One на HTC е с рядката привилегия да предлага фронтални говорители, при които разпространението на звука е директно към лицето ви.
Камера за всеки случай
Рядко си помислям да включвам камерата на таблета. Не само че резултатите от тези устройства най-често са плачевни, а и самата идея да вдигнеш 7-10-инчов екран срещу лицето си, за да уловиш обекта отсреща ми се струва сбъркана.
Да, разбира се, че камерата не е излишна от никой таблет и все някога може да ви се наложи да щракнете част от документ или да запазите момент, за който не сте имали време да посягате към телефона. Така смятат и в LG и затова камерата в G Pad е за всеки случай.
Резолюцията й е максимум 5 МР, видеозаписът е Full HD при 30 к/с, а отпред има втора с 1.3 МР резолюция за HD видеоразговори.
Резултатите са приемливи, но далеч от актуалните смартфони и със сигурност не бива да разчитате на тази камера за запазването на спомени от екскурзия или рождения ден на децата си. Повечето кадри са неспасяеми, дори след обработка в Instagram.
Правенето на снимки с таблет не бива да е ничий навик и поредната слаба камера в G Pad потвърждава това
Все пак ще отбележа, че снимането с G Pad е удобно и интерфейсът напомня този от смартфоните на LG. Има и доста екстри в настройките, ако изобщо някога стигнете до тях.
LG G Pad 8.3 – силно завръщане
Един от най-добрите варианти за таблет под 600 лв. тази Коледа
Това е G Pad 8.3 накратко – силно завръщане за LG при таблетите. Корейците се намесиха в сегмента още преди около две години, но започнаха с фалстарт. Днес успяха да направят отлично второ впечатление и ако търсите компактен и добре балансиран таблет, задължително обърнете внимание на G Pad.
Таблетът е компактен, с отличен дисплей, прилична производителност и стерео звук, а корпусът му е на машина от най-висок клас. Богатите софтуерни добавка вероятно също ще се харесат на широката аудитория.
По-достъпната цена обаче е за сметка на липсващ 3G модул, NFC и процесор от началото на 2013 г. За слабата камера можете и да си затворите очите.
Цената на LG G Pad 8.3 у нас е около 559 лв.