Ефектният дизайн
Когато вземете Nothong Phone (2a) в ръка, ще ви направи впечатление по-бюджетното изпълнение заради пластмасовата рамка, но пък пластмасовият гръб прелива към нея и това създава страхотно усещане. Освен това ми харесва как тази хоризонтална камера е издадена част от самия панел, а не обособена плочка.
Акцентът при Phone (2a) обаче е полупрозрачният му гръб и светлините върху него - т.нар. Glyph Interface. Това са бели LED светлини, които премигват в различни ситуации и придават уникален вид за устройствата на Nothing. Заради по-бюджетното позициониране на Phone (2a) тук има само 3 светлинни зони, докато при Phone (2) те са цели 11, като липсва и червената точка, която свети при видеозапис.
Диодите могат да се включат, когато някой ви звъни или получавате известия, могат да премигват в ритъма на слушаната музика, да се стопяват заедно с активирания таймер или да показват силата на звука. Има опция светлините да се използват и от приложения на трети страни, като например да индикират оставащото време до пристигането на Uber-a. Тук обаче към момента по-скоро има липса на поддържани приложения и не изглежда Nothing да правят нещо в посока популяризиране на тази възможност, което е жалко.
В настройките на Glyph Interface-а яркостта на светлините може да бъде регулирана, а освен това има Flip to Glyph режим, при който можете да обърнете телефона с дисплея към масата, за да спрете звука и да оставите само диодите да премигват при обаждане или известие. Можете и напълно да изключите светлините, но това ми се струва смислено, само ако искате да пестите батерията.
Като цяло Glyph Interface-ът е един от акцентите при Nothing Phone (2a), както и при останалите смартфони на компанията. Категоричен съм, че преди всичко идеята за този специален дизайн на гърба трябва да ви допада, за да погледнете изобщо към тази марка. За себе си аз ще кажа, че съм фен на подхода и това е нещо, което позволи с малко усилия и инвестиции на един млад да се открои на пазара. Бих искал обаче да видя още приложения на светещия гръб, които да го направят още по-смислен коз за Nothing.
Дисплей
Дисплеят на Nothing Phone (2a) е много добър. Става въпрос за по-скоро голям 6.7" AMOLED екран с Full HD+ резолюция (1084 x 2412, 394 ppi), адаптивно опресняване от 30 до 120 Hz и до 1300 нита пикова яркост. Покрит е с плоско стъкло и има тънки и равномерни рамки от всички страни, което е рядкост в този ценови сегмент и аз оценявам високо, особено при устройство за около 600 лв. Образът е детайлен и ясно четим дори на открито, макар че силната слънчева светлина може и да затрудни очите ви.
По начало върху екрана има фабрично залепено фолио, което защитава стъклото с вече остарялата версия Gorilla Glass 5 отдолу. Корпусът пък има IP54 сертификат за защита от прах и пръски вода, така че не го потапяйте изцяло в течност.
Скенерът за пръстови отпечатъци е интегриран под дисплея, като се намира съвсем ниско в основата му и е супер удобен за улучване. Не съм имал никакви проблеми с разпознаването на отпечатъците ми и като цяло е предпочитаният от мен начин за защита с биометрични данни, въпреки че се предлага и малко по-бърза сканираща лицето технология.
Софтуер
Nothing Phone (2a) използва Android 14, покрит от фирмения интерфейс Nothing OS. Въпросният е доста близък до чистата версия на операционната система, но идва със специалната монохромна тема, характерен шрифт и купища уиджети. Информацията от тези уиджети понякога е трудни за разгадаване, но пък определено изглеждат симпатично и отличават апарата. Разбира се, ако не искате да използвате черно-бял интерфейс, винаги можете да изберете друг пакет икони и цветово оформление за менютата, които да направят Phone (2a) да изглежда доста по-стандартен Android телефон.
По отношение на ъпдейтите - смартфонът наскоро получи такъв, но той беше по-скоро козметичен. Компанията обаче обещава 3 години ъпдейти на Android версията и 4 години актуализации по сигурността, което е ОК, без да е някакво постижение и усилие от страна на Nothing.
Камера
Камерата на Nothing Phone (2a) разполага с два 50 МР сензора. Единият е с размер 1/1.56", има оптична и електронна стабилизация и бленда на обектива f/1.9, а вторият е с доста по-малък размер 1/2.76", бленда f/2.2 и ултраширок обхват от 114 градуса.
Основната камера може да постигне доста добри резултати, макар че цветовете са доста сериозно подсилени и това не изглежда да може да се регулира. Освен това една и съща сцена, заснета няколко пъти, може да изглежда по съвсем различен начин като динамичен обхват, цветопредаване и дори точка на фокус. Искам да кажа, че камерата на Nothing Phone (2a) не е най-способната в телефон и със сигурност не е най-надеждната, но пък има наистина чудесни проблясъци и ако имате късмет и малко търпение, можете да постигнете добри резултати.
Видеозаписът е 4K при 30 к/с и бих казал, че е съвсем ОК, като оптичната и електронната стабилизация си казват думата и дори снимайки от ръка, докато слизам по стълби, не успях да затормозя телефона твърде сериозно.
Конфигурация
Конфигурацията тук се базира на чипсет MediaTek, което се случва за първи път при модел на Nothing. Предишните два смартфона на компанията бяха с процесори на Qualcomm, а причината за тази промяна според производителя е търсенето на оптимален баланс между цена и производителност. На мен ми се струва, че всеки производител търси тъкмо това при всеки свой модел, така че по всяка вероятност просто става въпрос за по-добра цена и по-добри договорени условия с MediaTek.
Използван е Dimensity 7200 Pro, който е произведен по 4нм процес, има 5G модем и процесор на до 2.8 GHz. Чипсетът предлага прилична производителност, без да блести с някакви постижения в бенчмарк приложенията. В ежедневното ползване на Phone (2a) ще получите предимно гладка работа и плавни анимации, безпроблемо стартиране на приложения и дори справяне с повечето игри. Със сигурност бихте могли да откриете и по-мощен процесор в този ценови сегмент, но пък знаем, че винаги е важен целият пакет и нуждите на конкретния потребител.
Налице са две конфигурации - с 8 GB RAM + 128 GB вградена памет и с 12 GB RAM + 256 GB вградена памет, като разликата е около 100 лв., така че категорично ви съветвам да изберете по-напомпаната. Особено ако няма да ползвате телефона само за слушалка.
Батерия и зареждане
При батерията новините са добри. Phone (2a) е моделът с най-сериозен капацитет на батерията в каталога на Nothing досега и идва с 5000 mAh спрямо 4700 mAh при Phone (2) и едва 4500 mAh при Phone (1). Това заедно с енергоефективния чипсет позволява да изкарате без никакви затруднения пълен ден ползване, което е супер. Вечер обикновено оставах с около 25-30% заряд, така че все пак презареждах всеки ден, но това е апарат, на който можете да разчитате в ежедневието. Освен това предлага не най-бързото, но все пак бързо 45 W зареждане. С моето 125 W зарядно успях да запълня над 50% от батерията за половин час и догоре за около час - час и 2-3 минути.
Ключова разлика с досегашните смартфони на Nothing е, че при Phone (2a) няма опция за безжично зареждане - разбираемо, предвид достъпната категория на модела.
А имайте предвид и че в комплекта няма зарядно, а само USB-C към USB-C кабел, който обаче изглежда страхотно. Също като иглата за изваждане на SIM слота.
Звук
Колкото до звука - Phone (2a) има стерео говорители, като единият е отдолу, а вторият ползва слушалката на телефона. Звукът е с прилична сила, но не е твърде качествен, особено, ако увеличите. Със сигурност е съвсем ок за озвучаване на игрите и YouTube видеа, но за гледане на сериали или слушане на музика - категорично бих ползвал слушалки. Хубавото е, че самите Nothing имат някои доста добри модели на приемливи цени, включително по-скъпи модели, като новите Nothing ear, които ползвам в последните дни.
Под чертата
Това беше моето ревю на Nothing Phone (2a) - най-достъпният, но все така атрактивен смартфон на компанията, който запазва светлините на задния си панел, а освен това предлага чудесен дисплей, ОК камера и солидна батерия. Бихме могли да искаме по-висока производителност от чипсета, по-качествено стерео и трябва да знаете, че не всяка снимка ще бъде шедьовър, но цялостно с това устройство ще получите добър баланс между цена и екстри, при това в тази уникална за пазара опаковка. Тъкмо специалният дизайн и монохромен интерфейс за мен са ключовото, което би ви привлякло към Phone (2a).