Тънък дизайн
Започвам с дизайна, който залага на свежи цветове, тънък профил и любимите ми плоски линии, а освен това идва с т.нар. Halo Light. Това е ето този светещ кръг около основната камера, който може да сияе в един или комбинация от цветове и се активира при входящи обаждания и известия, когато зареждате телефона си или премигва в ритъма на слушаната музика.
Настройката на тези светлини става в секцията Wallpapers & Style и след това - Breathing Light. Там можете да изберете в кои случаи сиянието да се появява, а дори да зададете различен цвят за различните приложения. Хареса ми опцията светлината да бъде активна само при позвънявания от избрани 3 контакта. Така при работна среща например можете да оставяте телефона си без звук с дисплея надолу и да виждате сигнал за входящо повикване, само ако е от важен номер.
Освен заради този светещ ореол, който наистина придава по-интересен и индивидуален характер на телефона, дизайнът ми харесва и заради тънкия едва 7.76 мм профил и теглото от 187 грама. Рамките без извивки пък придават по-солиден захват и по-актуален вид, а защитата от прах и вода е IP64, така че дъдж и заливане няма да го повредят, но не е добре да го потапяте изцяло.
Ярък дисплей
Дисплеят на Reno12 FS 5G е 6.67", има плосък OLED панел с Full HD+ резолюция (394 ppi), 60 или 120 Hz опресняване, 1200 нита максимална и 2100 нита локална пикова яркост, което е супер показател за средния клас. Като цяло образът изглежда чудесно и остава напълно четим под пряка слънчева светлина. Рамките около дисплея не са супер тънки, а брадичката е малко по-дебела, но бих казал, че това е очаквано в този клад.
Екранът идва със защитно стъкло Dragontrail Star 2, а върху него има и предварително залепено фолио.
Камери
Така стигам до камерите, които са система от три сензора. 50 МР основен с бленда f/1.8, 8 MP с ултраширок обхват от 112 градуса и 2 МР за макро снимки. Селфи камерата е изрязан в дисплея кръг и е с 32 МР сензор.
Кадрите с Reno12 FS 5G са прилични за категорията на модела, без да претендират за Instagram шедьоври. С малко заигравка в настройките все пак бихте могли да постигнете добри любителски кадри. Видеозаписът също не е 4K, а максимум Full HD при 30 или 60 к/с, като при снимки от ръка се усеща леко трептене и е препоръчително при възможност да използвате статив.
Конфигурация
Конфигурацията на Oppo Reno12 FS 5G се базира на чипсет MediaTek Dimensity 6300, който е произведен по 6-нм процес и включва 8-ядрен процесор на до 2.4 GHz. Към него има графика Mali-G57 MC2 и 5G модем, както подсказва пълното название на телефона. Налице са 12 GB RAM + 512 GB вградена памет, което е доста щедра комбинация и означава, че няма да имате проблем с оперативната памет или свободното пространство за съхранение на файлове. В настройките всъщност има опция за добавяне на още 12 GB RAM, така че да разполагате с общо 24 GB. Не знам какво бихте правили на телефона си с толкова много оперативна памет, но - имате я.
Производителността на телефона всъщност е доста добра и нямах проблеми с драматично забавяне или невъзможност за изпълнение на някакви задачи. Усеща се, че това не е чипсет от най-висок клас, което е в реда на нещата, но общо телефонът се усеща добре. Освен това изглежда е достатъчно способен хардуерно, за да може да се справи с различни AI задачи.
AI функционалност
Reno12 FS 5G идва с някои полезни базирани на изкуствен интелект функции, сред които AI Eraser за изтриване на нежелани обекти от снимките, както и функция за изрязване на обекти от кадрите и превръщането им в стикери за споделяне в чата. С обработката на снимки е свързано и самостоятелното приложение AI Studio, което от портретите ви може да създаде страхотно сполучливи AI-генерирани колажи, включително успя да ме превърне в чуден постер за новия филм Venom.
AI помага и при комуникациите, като Oppo предлага технологии за стабилна интернет връзка, разговори без прекъсвания и по-добър обхват като цяло, дори мрежата да е нестабилна. Има и пакет от AI екстри за обработка на текст, като например синтезиране на информация от дълги новини, четене на текст, резюмиране на аудио запис и други. Разбира се, тези екстри не поддържат богата палитра от езици, поне засега, но ако английският е ОК за вас - ще можете да ги използвате свободно.
Батерия и зареждане
Oppo Reno12 FS 5G разполага с 5000 mAh батерия, която може с лекота да осигури един ден нормално ползване далеч от зарядното. Разбира се, при по-пестелива употреба, може да изкарате до ден и половина, но във всеки случай ще разчитате и 45 W бързо зареждане. Aко имате такова зарядно подръка, ще можете да запълните батерията за час и 10 - час и 15 минути.
Зарядното не е включено в комплекта, но предполагам, че повечето от вас, също като мен, вече си имат едно основно и достатъчно бързо, което използват за всички устройства. Oppo обещава, че дори след 4-годишно ползване и ежедневно презареждане, батерията ще запази над 80% от капацитета си.
Звук
По отношение на звука Reno12 FS 5G има стерео говорители с прилично качество, които могат да бъдат увеличени до 300%, както ще видите от индикатора. Тази екстра сила, която получавате с най-високата настройка на аудиото, е подходяща при гледане на видео в YouTube или при гейминг, но бих казал, че за чист звук при слушане на любимата музика е най-добре да използвате слушалки.
Под чертата
Е, това беше моето ревю на Oppo Reno12 FS 5G. Новият смартфон от среден клас на компанията, който предлага чудесен дизайн със светещ ринг на задния си панел, има ярък дисплей и изобилие от памет, която позволява някои ценни AI функции. Чипсетът е достатъчно способен, ако не планирате най-тежките игри, а от камерата се представя прилично за категорията.