Променящ цвета си корпус
Започвам с този чудноват дизайн и по-конкретно заден панел, създаден по сложен процес с прах от истински мидени черупки. Всяка бройка от Realme 14 Pro+ е различна, като напомня тъкмо на това - вътрешната страна на черупка от мида. Виждали сме това при Huawei P60 Pro преди две години, но тук голямата новина е, че цветът на корпуса се променя с температурата. Когато градусите са под 16, по топлия заден панел се появяват сини линии и тази метаморфоза определено изглежда ефектно, макар и без някакво практично предназначение. За да накарам цветовете да се променят, директно сложих телефона в студена вода, което не е проблем за него, защото покрива сертификатите IP68 и дори IP69. Това означава, че няма проблем да го потапяте в сладка вода, а освен това е устойчив на гореща вода и пръскане с вода под налягане.
Иначе рамката е пластмасова, а стъклото върху дисплея има много леко преливане към нея с фини извивки към всички страни. Екранът е със защита Gorilla Glass 7i, а върху него има и фабрично залепено фолио, което да обира ежедневните драскотини. Като цяло Realme 14 Pro+ има ефектен дизайн, а и приляга приятно в ръката, като дебелината на корпуса му е 8 мм, а теглото - 194 грама.
Имайте предвид, че този специален дизайн и променящ се цвят са налични само при тази версия Pearl White, но телефонът се продава и в по-стандартен тъмносив цвят. При него гърбът е с интересна и приятно мека повърхност.
Дисплей с тънки рамки
Дисплеят на телефона е с диагонал от 6.83", доста тънки и равномерни от всички страни рамки. Използван е OLED панел с резолюция 2800 х 1272 пиксела, 120 Hz опресняване и 1500 нита пикова яркост.
Realme използва високочестотно PWM затъмняване от 3840 Hz, което намалява трептенията при ниска яркост на дисплея, а освен това прилага същите AI алгоритми за щадене на очите, които има и флагманът им GT 7 Pro. Така телефонът автоматично може да засече умората в очите и да регулира цветовата температура на дисплея, за да намали натоварването.
Като цяло доста приятен образ и е удоволствие да гледаш ютюб клипове или сериали на този екран, защото от една страна има голям размер, а от друга - фините извивки създават усещане за липса на рамки, без да изкривяват картината по края.
В горната част е изрязан обективът на 32 MP селфи камера, която служи и за отключване чрез сканиране на лицето, а по-надолу под дисплея е интегриран и скенер за пръстови отпечатъци. Той е съвсем в основата, така че не изисква време за свикване и напасване с позицията му, а освен това работи пъргаво.
Камери
50 MP сензор Sony IMX882 с размер 1/1.95"
Фокусно разстояние: 73 мм
FOV: 33°
Бленда: f/2.65
Поддържа OIS
50 MP основен сензор Sony IMX896 с размер 1/1.56"
Фокусно разстояние:24mm
FOV:84°
Бленда:f/1.8
Поддържа OIS
8 MP ултраширока камера
Фокусно разстояние:16mm
FOV:112°
Бленда:f/2.2
Една от най-интересните характеристики на Realme 14 Pro+ е неговата камера. Смартфонът идва с конфигурация от 50 МР основна камера с оптична стабилизация, 8 МР ултраширока камера и със сигурност най-вълнуващото - 50 МР перископна камера за 3х оптично приближение, също с OIS.
Наличието на перископна камера в този клас е рядкост, но Realme я въведоха в серията още в началото на миналата година с модела 12 Pro+. Тази камера бързо се превърна в любимата ми, независимо че резултатите с нея не са на най-най-високо ниво. В повечето ситуации обаче се представя достатъчно добре. А и възможността за такова приближение без драматични загуби в качеството е чудесна и със сигурност ще бъде оценена от хората, които обичат да снимат, но не са готови да дадат около 2000 лв. за премиум клас телефон.
И като цяло - всички кадри с Realme 14 Pro+ са с много приятно качество. Харесват ми и нощните снимки, които са с живи цветове, детайлни и доста контрастни, което до голяма степен потиска шума. Движещите се обекти обаче е много вероятно да бъдат размазани.
Интересното е, че смартфонът въвежда и тройна светкавица. Да, Realme 14 Pro+ има три отделни светкавици, които са комбинации от различни диоди - по-студени и по-топли, които работят заедно, за да постигнат добро осветяване, но и по-естествени нюанси, особено при нощни портрети. Можете да активирате светкавиците да са постоянно включени и да регулирате колко топла да бъде светлината от тях - ще видите как студените и топли диоди променят силата си, за да постигнат желания ефект. Ако сте парти енимал и често снимате близки кадри или лица след залез - тройната светкавица със сигурност ще ви хареса.
Видеозаписът е максимум 4K при 30 к/с, като има електронна и оптична стабилизация. Не бих казал, че резултатите са впечатляващи. Видеото е съвсем използваемо и по-скоро ОК като за класа на телефона, но е нещо, върху което Realme може да работи в бъдеще.
Селфитата разчитат на 32 МР сензор, като обхватът е доста широк - цели 90 градуса, в които бихте събрали голяма група приятели. Има и автофокус, който следи окото, така че лицето винаги да е на фокус. Резултатите са доста добри, особено при по-приятни условия на осветеност. Видеозаписът и с предната камера е до 4K.
Конфигурация
При конфигурацията Realme са заложили на произведения по 4нм процес чипсет Snapdragon 7s Gen 3, който е сравнително ново предложение от Qualcomm и бих казал, че е добър избор за високия среден клас. Устройството работи пъргаво и без неприятен лаг нито из менютата, нито в приложенията. За това спомага и щедрата комбинация от 12 GB RAM + 512 GB вградена памет, като към оперативната дори могат да бъдат добавени още до 14 GB от вградената, макар че 26 GB RAM в телефона ми се струва като забавна шега. Особено след като ще го използвате основно за социални мрежи и снимки.
Конфигурацията все пак е достатъчно мощна, за да може смартфонът да развърти и някои AI трикове. Тук влизат основно функции за реакция на заснетите снимки, включително опцията за изчистване и проясняване на кадъра, за заснемане на обекти в движение и за изтриване на нежелани обекти от изображенията. Честно казано от трите екстри използвам и бих използвал само последната, която меджу другото се справя отлично. Поддържа се и Circle to Search with Google, на която също разчитам почти ежедневно за търсене на различни неща.
Батерия и зареждане
Така стигам до голямата тема с голямата батерия на Realme 14 Pro+. Смартфонът идва с 6000 mAh титанова батерия с висока плътност, която позволява този впечатляващ капацитет в доста компактни размери. Без тревоги можете да прекарате два дни далеч от зарядното, като освен това ще разчитате и на бързо 80 W зареждане. Няма зарядно в кутията, но Realme продава свое 120 W такова за 73 лв., което ми се струва важна инвестиция. С него ще можете да заредите тази зверска батерия за около 50 минути. Не звучи супер впечатляващо, но имайте предвид, че говорим за една от най-големите батерии в смартфон на пазара.
Важно е, че Realme използва различни технологии за щадене на батерията, като обещава дори след 4 години ползване тя да запази капацитета си над 80%.
Безжично зареждане за съжаление липсва, но това е по-скоро нормално извън високия клас.
Под чертата
Това беше моето ревю на Realme 14 Pro+ - един от най-интересните за мен смартфони в ценова категория около 1000 лв., който ще ви се хасреса със способната си камера, включваща перископна система, с чудесния безрамков дисплей и страхотния живот на батерията. Харесва ми, че Realme показват как в телефон със стандартни размери може да се побере толкова солидна батерия и се надявам да го виждаме при повече производители. Дизайнът също е ефектен, а и корпусът е добре защитен, като в комплекта може да няма зарядно, но идва с тъмносив силиконов кейс.