Отличен дисплей
Дисплеят е първото, с което ще започна, защото тук има някои чудесни новини. Galaxy A52 е смартфон със сравнително удобен в ръката 6.5-инчов плосък екран със Super AMOLED панел и Full HD+ резолюция, която постига гъстота на пикселите от малко над 400 ppi. Освен наситени цветове и дълбоко черно, дисплеят предлага и висока яркост от 800 нита, защита от Gorilla Glass 5 и може би най-важното - 90 Hz опресняване. Да, това всъщност е най-добрата новина тук, защото Samsung успя да реагира бързо и да пренесе тази все по-популярна в премиум сегмента характеристика и в средния си клас. Нещо повече - 5G версията на A52 е дори със 120 Hz опресняване.
Разбира се, това не е единственият смартфон от среден клас с висока честота на опресняване на дисплея, като такива предложения вече има и от Motorola, и от Xiaomi да речем, но при А52 въпросните 90 Hz са съчетани и с наистина качествен панел и бих казал, че за категорията си това е може би най-приятният екран до момента. В настройките имате опциите 60 Hz и 90 Hz, а освен тях традиционно се предлагат още куп фини настройки, включително новата функция Eye comfort shield. Тя контролира цветовата температура на екрана спрямо околната осветеност и времето от денонощието, така че да щади очите, намалявайки вредната синя светлина до под 12.5%.
Дисплеят на Galaxy A52 е особен още с това, че има изрязан в горната си част кръг за предната 32 МР селфи камера, както и интегриран скенер за пръстови отпечатъци. Скенерът е сравнително ниско в дисплея и изисква известно време за свикване с точната позиция, но съм доволен, че когато го улуча ме разпознаваше коректно и като цяло е доста използваем начин за защита на телефона. Разбира се, можете да разчитате и на технологията със сканиране на лица, която също се предлага тук и работи осезаемо по-бързо, макар и да не е толкова сигурна.
Камера
Продължавам с камерата, която е следващият важен акцент от характеристиките на Galaxy A52 и определено е нещо, което печели допълнителни точки за модела. И не защото тук имаме отново цели 4 обектива, а защото дори само основният от тях е достатъчно способен.
Samsung е оборудвала смартфона си с 64 МР основен сензор, пред който има обектив с широка бленда f/1.8 и може би най-важният ъпгрейд - оптична стабилизация на изображението. Да, тя не работи при видеозапис с най-високата 4K резолюция, но играе ключова роля при Full HD клипове с 30 к/с и резултатите са драстично по-добри от повечето камерафони в тази ценова категория, в която OIS е рядка екстра.
Втората камера на Galaxy A52 е 12 МР с ултраширок обхват от 123 градуса, третата е 5 МР за макро снимки от 3 до 5 см разстояние, а четвъртата 5 МР дълбочинен сензор. Няма специална камера за оптичен зуум, така че можете да разчитате на цифрово приближение, което е до 10-кратно, но в общия случай не бих зуумвал повече от 2 пъти, тъй като качеството на картината съвсем ще се развали.
Като цяло снимките с Galaxy A52 са повече от това, което очаквах. Разбира се, че има какво още да се желае и тук не говорим за сравними с премиум сегмента снимки, но като за категорията под 650 лв., смятам, че и като качество, и като екстри смартфонът предлага добър пакет.
Конфигурация
При конфигурацията на Galaxy A52 производителят залага не на собствената си серия Exynos, а на Snapdragon 720G от Qualcomm. Това е чипсет, произведен по 8-нанометров процес с 8-ядрен процес, чиито най-мощни ядра работят на 2.32 GHz, а 6 енергоефективни с по-малка мощност са на 1.8 GHz. В моя случай версията е с 6 GB RAM и 128 GB вградена памет, като има и microSD слот. Ако не използвате последния, можете да сложите втора nanoSIM карта.
Чипсетът беше обявен в началото на 2020 г., като днес има и по-добри подгласници на премиум серията Snapdragon 800, но бих казал, че в случая е подходящ вариант. Апаратът работи почти неотличимо от флагман, със супер бързи реакции и старт на приложенията, като за пъргавите реакции заслуга има и високата опреснителна честота на екрана.
Батерия и зареждане
При батерията имаме капацитет от 4500 mAh, което е сериозен скок спрямо 4000 mAh на Galaxy A51, а като реално ползване можете да разчитате на около денонощие и половина време далеч от контакта.
По отношение на зареждането Samsung са направили малка крачка напред и Galaxy A52 вече поддържа 25 W зареждане спрямо 15 W при миналогодишния модел. Лошата новина е, че то все пак е по-бавно от това на някои китайски конкуренти от този клас, а освен това зарядното в комплекта е едва 15 W. Това означава, че за 25 W зареждане ще трябва да си вземете допълнително зарядно.
Безжично зареждане не се предлага, тъй като тази екстра продължава да бъде ексклузивна за високия ценови сегмент.
Звук
За щастие звукът, за разлика от скоростта на зареждане, не отстъпва на конкуренцията и дори напротив - Galaxy A52 е един от най-добре звучащите смартфони. Той е оборудван със стерео високоговорители, като единият в отдолу, а вторият в слушалката. Това е особено ценна добавка и ъпгрейд спрямо A51, като бих казал, че е съвсем ОК да не използвате слушалки и да слушате музика или да гледате клипове с озвучаване от спикърите.
А що се отнася до слушалките - Samsung усилено развиват портфолио безжични модели, но Galaxy A52 има и добрия стар 3.5 мм жак, така че бихте могли да използвате и жични слушалки.
Софтуер
В графа софтуер апаратът е супер актуален, като излиза не само с най-новия Android 11, но и с версия One UI 3.1 на фирмения интерфейс на Samsung.
Нещо повече - това вероятно е един от малкото Android модели изобщо, да не говорим в средния клас, който има обещание за ъпдейти до 3 следващи големи версии на платформата и 4 години ъпдейти по сигурността. Така корейците обезпечават напълно смартфона си и го правят подходящ за хората, които не подменят често устройствата си.
Дизайн
За финал оставих темата за дизайна и изработката, защото тук има доста неща, за които да си говорим. Galaxy A52 има бляскава рамка и матов гръб, които са от поликарбонат. Точно така - Samsung са използвали пластмаса за смартфона си, което всъщност не го различава спрямо предшествениците му, но този път ми харесва, че производителят приветства материалите на изработка, а не се опитва да ги прикрие под формата на фалшиво стъкло. Дали се усеща кофти в ръката? Бих казал, че ясно се усеща от какво е произведен корпусът и това може и да не се хареса на някои потребители, със сигурност. Аз от своя страна в случая бих приел подобно решение, особено ако то е една от причините да имаме отличен екран с 90 Hz опресняване, супер адекватна камера и конфигурация, стерео звук и т.н.
Искам да кажа, че въпросната изработка от пластмаса за мен е единственият сериозен въпрос, който трябва да обмислите, когато решавате дали Galaxy A52 да бъде следващият ви телефон. Ако приемете това решение на Samsung, то всичко останало около телефона не би следвало да ви разочарова.
Нещо повече - бих казал, че дизайнът на A52 е особено приятен и заради цветовете, в които той се предлага (nixanbal синьо!), и заради супер леко подаващата се камера от корпуса.
Има и още един плюс - за първи път от години Samsung въвежда висока защита от прах и вода в средния клас. Сертификатът IP67 означава, че Galaxy A52 може да бъде потопен в сладка вода на дълбочина до 1 метър за до 30 минути.
Под чертата - ако тази изработка се окаже достатъчно устойчива на времето, аз съм съвсем ОК с нея. Ако за вас обаче е невъзможно да преглътнете пластмасовото тяло - обмислете алтернативни модели.