Размери и дизайн
Започвам с дизайна, който е идентичен при двата модела, а разликата е само в размерите. Galaxy S25 и S25+ са с по-заоблени рамки в ъглите и прилягат много удобно в ръката, а дебелината и теглото им са значително по-скромни от тези на S25 Ultra. По-малкият Galaxy S25 всъщност е един от най-мини смартфони, които съм използвал напоследък, така че, ако търсите устройство, удобно за навигация с една ръка и което се прибира лесно в джоба - това е моделът. Детайли за спецификациите можете да видите в nixanbal.com, но ето как изглеждат 56 грама по-малко и 1 мм надолу.
Харесва ми колко приятни цветове има за S25 и S25+ - определено синьото тази година изглежда впечатляващо и ми е фаворит за цялата серия.
Смартфоните имат алуминиева рамка и стъклен гръб, като и гърбът, и дисплеят са защитени от Gorilla Glass Victus 2, а корпусът има сертификат за прахо- и водоустойчивост IP68. На този фон при S25 Ultra Samsung добавя титан в структурата на рамката и още по-здраво стъкло върху екрана - Gorilla Armor 2, което освен това има покритие против отблясъци. Е, тук такова липсва, но може би все пак името Ultra трябва да бъде заслужено.
Дисплей
Дисплеите на двата модела са почти идентични, ако изключим диагонала. Galaxy S25 има супер компактен 6.2" екран, докато S25+ е с 6.7" диагонал. Идвата са със супер тънки очертания, така че получавате максимално полезна площ и модерен вид и в двата случая. Samsung все така използва Dynamic AMOLED 2X панел с LTPO технология и опресняване от 1 до 120 Hz, а пиковата яркост е 2600 нита. Чудесен пакет, който осигурява детайлен образ с ярки цветове и енергоефективна работа.
Камери
Така стигам до едно от най-важните неща за всеки смартфон и бих казал основна разлика между S25 Ultra и двата му подгласника. Моделите Galaxy S25 и S25+ имат идентична конфигурация, включваща 50 МР основна камера с OIS и бленда f/1.8 + 12 MP ултраширока камера + 10 МР телефото камера за 3х оптичен зуум, също с OIS. Това означава, че не получавате перископната камера с 5х зуум на S25 Ultra, нито неговия 200 МР основен сензор.
Въпреки това не бих казал, че разликите в ежедневното ползване за снимки и видео са драматични. S25 и S25+ се справят много добре с арсенала камери, с който разполагат, като постигат живи цветове и детайлен образ и през деня, и вечер. Има, разбира се, какво още да се желае - това не са най-най-добрите камери на пазара, но генерално ще разчитате на чудесно представяне. В някои случаи имах по-тъмни участъци в дневните снимки, а вечер се появява шум, но е видим най-вече, ако решите да го търсите и да зуумвате в снимката.
Като цяло много добри камери, но ми се искаше да видя някакъв хардуерен ъпгрейд и въобще желание у Samsung да направят малка стъпка нагоре.
Видеозаписът е на много високо ниво - и като детайлност и цветове, и като стабилизация. Поддържа се 4K при до 60 к/с или 8K при 30 к/с, а има и опция за формат Galaxy Log, при който получавате възможност за по-прецизна обработка на клиповете. Този Log режим по начало е активен само в Pro Video, но можете да добавите иконката му и в стандартния режим за видеозапис, така че да е лесно достъпен, когато решите да го използвате.
Селфи камерата е 12 МР и при нея можете да избирате дали да има по-естествени или по-топли тонове, а освен това има две опции за обхвата, който е максимум 80 градуса. Тя записва чудесно 4K видео с до 60 к/с, така че това е един от добрите варианти за телефон за влогове и селфи клипове.
Конфигурация
При конфигурацията има добри новини и те касаят избора на чипсет. Samsung използва Snapdragon 8 Elite за всички пазари, което със сигурност е предпочитаният вариант от феновете, докато миналата година S24 и S24+ бяха с платформата Exynos. Също плюс е, че вече няма 8 GB RAM, а и двата модела предлагат само версии с 12 GB RAM, допълнени от 256 или 512 GB вградена памет. Малкият S25 има и базов вариант със 128 GB.
Излишно е да си говорим за бенчмарк резултати - това е най-мощният чипсет на пазара на Android смартфони днес и със сигурност може да се справи с всичко, което планирате да правите с устройствата. Тежки приложения, игри, мултитаскинг и, разбира се, изкуствен интелект.
One UI 7 и Galaxy AI
И като стана дума - Galaxy S25 и S25+ идват с пълен пакет базирани на изкуствен интелект функции Galaxy AI, за които съм ви разказвал в отделна поредица видеа. Тук влиза и подобрената Circle to Search with Google, която за мен е най-ценното нещо в ежедневието и я използвам постоянно. Търсенето за всичко, което имаме на екрана си, вече е много по-лесно, а сега тя може да разпознава линкове, имейли и телефонни номера. Друга новост е Audio Eraser. Тази функция позволява да подсилите например говора във видеозаписа, освен това можете да регулирате ефекта от вятъра, шума от тълпата и шума като цяло. Ефектно е, но трябва да внимавате колко силно потискате нежеланите звуци, защото накрая гласът започва да звучи кофти.
Акцентът при серията Galaxy S25 е интеграцията на AI асистента Gemini на Google, който вече се активира със задържане на бутона за включване. Супер полезен в много ситуации и можете да видите отделното ми видео за него в канала на nixanbal, в което разказвам в детайли за какво използвам чатбота и как ми помага да пестя часове време за ровене в Google.
Новост е и т.нар. Now Brief, който събира информация от различни приложения и я поднася в удобен вид и в подходящия момент. Тук е прогнозата за времето, здравните данни от смарт пръстена ми, предложения за музика в Spotify, а също нещо интересно - когато пътувах се появяваха идеи как да си прекарам времето в съответния град. Не бих казал, че на този етап Now Brief е нещо супер ценно, но с течение на времето и усвояването на повече данни би могло и да стане.
Като цяло новият базиран на Android 15 интерфейс One UI 7 е коренна промяна за Samsung и всичко в него ми харесва. Цветовете, иконките, интеграцията на AI на повече места. В настройките например вече можете да кажете, че чувствате умора в очите, а телефонът автоматично ще ви отведе до опцията за активиране на щадящия очите режим и регулиране на яркостта.
Батерия и зареждане
Така стигам до батерията, която е другата ключова разлика между S25 и S25+ освен размера на дисплея. Малкият модел идва с доста скромните 4000 mAh, а плюсът е с 4900 mAh. Т.е. промяна спрямо миналата година няма - нито в капацитета, нито в технологията на батериите. Добрата новина е, че новият чипсет и новият One UI 7 са доста енергоефективни и благодарение на някои оптимизации ще успеете да изцедите по-дълъг живот с едно зареждане и от двата модела спрямо серията S24. Така или иначе ще разчитате на около ден - ден и малко време на ползване.
Зареждането също не е пипано и е все така 25 W при Galaxy S25 и 45 W при Galaxy S25+. За половин час ще получите съответно около 50 и 60% заряд, а догоре времето е около час и 15 минути за S25 и час за S25+. Нищо впечатляващо, но бих казал ОК и успявах доста бързо да зареждам батерията, дори когато имах малко време около контакта.
Освен това се поддържа 15 W безжично зареждане, както и обърнато безжично зареждане, с което можете да захраните умиращите си слушалки например. За целта трябва просто да ги поставите върху гърба на телефона. Новото е, че S25 и S25+ са и Qi 2.1 Ready. Това означава, че в корпуса няма интегрирани магнити, както е при iPhone например, но има калъфчета, включително официални такива от Samsung, които добавят тази екстра и позволяват ползването на магнитно прикрепящи се аксесоари. Например батерии, стойки и други. Това е любима моя екстра при Apple, така че се радвам, че и тук има такава опция, макар и по малко заобиколен път.
Под чертата
Е, това беше моето ревю на Galaxy S25 и Galaxy S25+, които се различават основно по размера на екрана и батерията си. И двата модела предлагат чудесни дисплеи с тънки рамки, имат супер фино тяло, което приляга удобно в ръката, особено при супер компактния S25, а сред ключовите им предимства са съвсем приличните камери с чудесен видеозапис, мощните конфигурации и богатият пакет с AI функции. Това, което бих искал от тези устройства, би било по-издръжлива батерия - може би с нова технология и по-голям капацитет, каквито предлагат някои китайски конкуренти. А и генерално - тази година двата модела не са сериозен скок спрямо своите предшественици, така че ъпгрейд бих препоръчал на хората с по-стар модел, които биха усетили по-ясно разликите.
Благодарности на Yettel, че ми предоставиха бройките за това ревю. Цените на устройствата със и без договор можете да видите в сайта на оператора, като всички модели от серията Galaxy S25 идват с удължена 3-годишна гаранция от Yettel. До края на март моделите са и с включена безплатна застраховка за 24 месеца при сключване на договор за 2 години с план Total Unlimited.