Новият стар корпус от пластмаса
Samsung отказва да обърне гръб на пластмасата и за поредна година флагманът от серията Galaxy е с такъв корпус. S5 е крачка встрани от лъскавата пластмаса, позната от миналите модели, а вместо нея предлага по-меко усещане, близко до това при Galaxy Note 3, но с различна шарка.
Изкуствените шевове ги няма и това е добрата новина, а лошата е, че имитиращата метал лайстна около тялото на апарата продължава да е част от дизайна и тук. Освен че не се възприема като добър вкус да използваш по-слаби материали, за да имитираш по-скъпа изработка, пластмасовата лайстна е и много лесна за нараняване, а под нея се показва по-тъмен цвят.
Истината е, че Samsung все още не разполагат с професионалисти в екипа си, които да покажат техника в дизайна, но за феновете на марката нещата не са само черни. Тялото на Galaxy S5 лежи по-приятно в ръката от това на S4, захватът е по-удобен и като цяло новият модел се усеща по-добре, крачка нагоре е.
Алтернативните предложения от Sony, HTC и Nokia все още са в друга категория по отношение на визия и изпълнение, което корейците все някога трябва да вземат под внимание.
Дизайнът в детайли
Предната част на Galaxy S5 е добре позната – леко заоблени ъгли, физически Home бутон и два капацитивни от двете му страни. За разлика от досегашните смартфони на корейците обаче, този път тук имаме бутоните Назад и Мултитаскинг, а не Опции, както досега.
Дори да имате нещо против физическия бутон Начало, тук е задължително той да присъства, тъй като отдолу е скрит скенерът за пръстови отпечатъци. Единственият недостатък на разположението на бутоните е, че при опит да достигнете горния край на дисплея с палец, може със същата длан да докоснете Назад и да излезете от приложение. Над екрана е предната 2 МР камера.
Отляво е единствено бутонът за контрол силата на звука, отдясно е този за включване и отключване на апарата, отгоре е инфрачервеният порт, вторият микрофон и 3.5 мм жак за слушалки, а отдолу са разположени основният микрофон и покритият с капаче microUSB 3.0 порт. Телефонът се зарежда през него с новото зарядно на Samsung, но дори да го изгубите или то да не е у вас, няма проблем да ползвате и стандартен кабел с microUSB 2.0 накрайник, който влиза само в единия отвор.
Най-интересна обиколката на дизайна става отзад, където под 16 МР камера е разположена нейната светкавица, а до нея сензорът за измерване на сърдечния ритъм. В долната част на задния панел е високоговорителят, който е скрит зад малка решетка и звукът от него е моно.
Задният капак на смартфона се сваля и ще забележите гумирана линия по краищата му, служеща за изолация от вода на батерията и останалите компоненти под него. Както и при предишни модели Galaxy – под панела потребителят получава достъп до батерията, която лесно може да смени с резервна, ако има на разположение, а там са още microSIM и microSD слотовете.
Първият защитен от вода флагман на корейците
Galaxy S5 може да преживее няколко минути под вода
Samsung представи смартфон със защита от вода още през 2013 г., но тогава Galaxy S4 Active беше по-скоро подгласник на флагмана S4. Сега Galaxy S5 е първият водещ модел на корейците, който идва със защита от прах и вода IP67.
Този индекс указва, че апаратът има пълна защита от прах и е с предпазен от проникване на вода корпус при потапяне на дълбочина до 1 метър за до 30 минути.
Samsung всъщност не рекламира възможността да потапяте Galaxy S5 и да правите с него подводни снимки. Корейците наблягат върху това, че защитата на смартфона им е по-скоро за всеки случай, предпазвайки апарата от дъжд и инцидентни изпускания в течност. Въпреки това тествах S5 в чистите води на спускащата се от Рила река Бели Искър и той геройски издържа. Не забравяйте силно да притиснете всички части на капачето преди потапяне.
За сравнение моделите на Sony (Xperia Z1, Xperia Z2) имат по-висока защита от вода (IP58), която позволява да държите телефона за по-продължителен период на още по-голяма дълбочина – над метър. Затова и японският производител всъщност акцентира върху възможността за подводни снимки и нарочно намокряне на смартфоните Xperia.
Контрастен 5.1-инчов дисплей
Дисплеят на Galaxy S5 е с диагонал 5.1”, което го поставя между HTC One M8 (5”) и Sony XPERIA Z2 (5.2”). Резолюцията тук е същата като при конкурентите – 1920х1080 пиксела, но панелът е Super AMOLED, следвайки традицията на корейците в хай-енд сегмента.
Изображението радва окото, картината е ярка, контрастна, цветовете са много по-наситени от тези при One M8, където панелът е SuperLCD3. Всъщност HTC действително заявиха, че смартфонът им има дисплея с най-естествено цветопредаване, докато при S5 акцентът са по-богатите цветове.
Както винаги – въпрос на вкус е кое ще предпочете вашият поглед, но освен ярките нюанси характерно за Super AMOLED дисплея е една идея по-сивеещото бяло и по-слабата видимост на открито.
За разлика от алтернативите на LG и HTC дисплеят на флагмана на Samsung не може да се активира с двойно почукване, но пък можете да натиснете бутона Home, което спестява търсене на страничното копче за включване.
Интерфейсът започва да се променя за добро
При Galaxy S5 забелязваме първата по-сериозна промяна на TouchWiz – интерфейсът на корейците, който от години търпи критики, че е твърде шарен, с твърде много екстри и сложен за ориентиране.
Промените са към изглаждане на някои иконки, обиране на цветовете тук-там и пълен фейслифт за меню Настройки. Там до момента нещата бяха изключително сложни, групи настройки бяха разделени в категории и беше сложно да се ориентираш кое къде се намира. Вече иконките са без онези подчертани 3D ефекти и е далеч по-проста задача да намериш това, което търсиш. Всичко е събрано в едно вертикално меню, а групи настройки можете дори да скривате, ако например рядко бихте пипали системните настройки или тези за приложенията.
Тези възможности за по-опростен интерфейс са добре дошли във флагмана на Samsung, но ще се радвам идеята да бъде продължена и в следващите модели, в които да видим още по-обрани цветове и по-семпъл вид.
Иначе Galaxy S5 пристига с купища софтуерни екстри и предварително инсталирани приложения, които за много потребители може да се окажат полезни.
Повечето от тях са познати - тук са добавки като SmartStay, която държи дисплея светнат, докато погледът ви е върху него; тук е още функцията AirView за получаване на контекстно съдържание при доближаване на пръста до дисплея; купища екстри за управление с жестове и движение + т.нар. Toolbox също присъстват. Toolbox представлява малко полупрозрачно кръгче, което можете да захвърлите в коя да е част на екрана, а когато го докоснете – от него излиза списък с 5 избрани приложения. Нещо като шорткът до важни функции и апликейшъни, който е винаги подръка.
Падащата лента с известия на Galaxy S5 също е по-приятна за окото, но остава все така функционална, събрала куп бързи настройки и удобен контрол за яркостта на дисплея.
Една от най-добрите камери
Камерата на Galaxy S5 е един от най-сериозните ъпгрейди спрямо миналогодишния модел. Увеличената от 13 на 16 МР резолюция е само първата разлика, но най-ценни са новите трикове, на които Samsung е научил камерафона си.
Автофокусът на камерата в Galaxy S5 е спряган за един от най-бързите в света със скорост 0.3 секунди. Това беше рекордно постижение допреди да излезе HTC One M8, при който производителят рекламира същия бърз автофокус.
В реални условия смартфонът на HTC снима осезаемо по-пъргаво от S5. Не е необходимо никакво време както на самия автофокус, така и за обработката на кадрите при “щракването”, докато при Galaxy S5 този момент се усеща. Това до някаква степен, разбира се, се дължи на по-ниската резолюция на кадрите при One M8 – 4 срещу 16 МР.
Samsung въвеждат в камерафона си и новата функция Selective Focus, кято под различни имена е достъпна за почти всички съвременни модели. Това е възможността за дефокус на задния фон или обекта на преден план, като за да я ползвате, трябва да я активирате предварително в интерфейса на камерата.
Със Selective Focus имате възможност да замъглите фона, обекта на преден план или целият кадър да е на фокус. Разбира се, за да се получат нещата, трябва да имате ясно открояващи се слоеве, но ако това е така, Galaxy S5 постига отлични резултати и впечатляващи ефекти.
Корейците поставят акцент и върху функцията HDR, активна и при снимки, и при видео и по-интересното е, че резултатът е видим още преди да сте заснели кадъра. При Galaxy Note 3 например трябваше да направите снимка, да изчакате секунди за обработката й и тогава да разберете какво се е получило. За HDR режима на Galaxy S5 ще отбележа, че е значително по-ефективен от този при HTC One M8 – кадърът става по-осветен и с по-ясни цветове.
Допълнителни екстри е получил и видеозаписът, който вече е при 4k/Ultra HD резолюция и е на необходимото ниво за смартфон от най-висок клас. При него можете да ползвате и функцията Audio zoom, позната от LG G2, с която се поставя акцент върху говорещия човек във видеото и останалите шумове и гласове се изолират.
Има и стабилизация, която за съжаление не е оптична, но до момента за годината всички производители сякаш дружно решиха да пренебрегнат тази екстра.
1080p Full HD видеозапис със Samsung Galaxy S5 в движение
4k Ultra HD видеозапис със Samsung Galaxy S5
Общото впечатление за резултатите от камерата на Galaxy S5 е отлично. Със сигурност това е един от най-добре снимащите камерафони, поне за първото полугодие на 2014 г. Фокусът е точен, цветовете са впечатляващи, а допълнителните ефекти позволяват постигането на страхотни кадри.
Мощен хардуер
Samsung Galaxy S5 и тази година излиза на пазара с най-актуалния чипсет на Qualcomm – в случая Snapdragon 801 с четириядрен процесор на 2.5 GHz играфичен чип Adreno 330, придружени от 2 GB RAM.
Системната памет всъщност изненадващо е 2 GB, което никак не е малко или ощетяващо хардуера, но до момента корейците винаги разчитаха на максимум мощ под капака, а тази година XPERIA Z2 на Sony ги изпревари с 3 GB RAM. Изненада е и защото миналогодишният Galaxy Note 3 също беше с 3 GB.
В реалната ми работа с Galaxy S5 усетих, че има места, на които смартфонът се нуждае от време, за да изпълни командата. Излизане от галерията с бутона Home или стартирането на YouTube например няма да се случат мигновено. Като цяло обаче апаратът няма проблем да се справи с повечето задачи, тежките игри вървят без засечки и в менюто няма никакъв лаг.
Под чертата – един от най-мощните смартфони на пазара, с готов за бъдещето хардуер, който обаче може да се възползва от малък софтуерен ъпдейт, оптимизиращ процесите и забързващ реакциите.
Батерия и звук
Galaxy S5 има батерия с капацитет 2800 mAh, която обещава до 21 часа време на разговори с едно зареждане или до 390 часа в стендбай режим. В действителност, при нормално ползване без самоограничения, при мен смартфонът на корейците успява да издържи цяло денонощие и малко отгоре далеч от контакта.
Това в никакъв случай не е постижение, като дори One M8 избутва до 48 часа, а LG G2 е още по-железен.
Все пак корейците продължават да държат едно предимство, а именно свалящия се капак на S5, който позволява да смените батерията с резервна, когато останете без заряд в движение. Бих ви посъветвал допълнителната батерия да е една от първите добавки, които ще си купите към този апарат, защото в противен случай оставяте един от ключовите плюсове на модела неизползван.
Ако все пак искате максимум живот на батерията - вече има начин да получите още няколко дни. Samsung въведе режима Ultra power saving mode, който изключва всички функции на апарата с изключение на основните - разговори, SMS, мейл, браузър и някои чат приложения. Цветовете на дисплея също изчезват и картината става черно-бяла - да, дори уебсайтовете са безцветни. Подобно нещо въведе и HTC, като и в двата случая може да получите доста допълнително време на работа и разговори, но за сметка на пълноценното ползване на устройството. Е, ако се изгубите в планината, този режим може да придобие особена важност.
Що се отнася до звука от говорителя на Galaxy S5 – изходът е само един и звученето е моно. Силата на музиката е достатъчна, дори някои парчета звучат по-мощно отколкото през стерео високоговорителите на Xperia Z2. Качеството обаче при Sony е значително по-солидно, звукът е по-дълбок и приятен за слуха. One M8 на HTC успява да отбележи повече точки във всяко направление и от двата по-горни модела.
Скенер за пръстови отпечатъци и пулсомер
Можете да сканирате до 3 отпечатъка, които S5 ще запомни
Скенерът за пръстови отпечатъци е едно от нововъведенията в Galaxy S5, което следва тенденцията, заформена от iPhone 5S и HTC One Max миналата година. Идеята на тази екстра е да е допълнително ниво на защита за телефона ви.
При флагмана на Samsung скенерът е скрит в Home бутона, точно като при iPhone 5S, но тук сканирането на отпечатъка не става само с натискане, а е нужно да провлачите пръста си отгоре.
Това създава някакъв дискомфорт, защото няма как да защитите телефона си с тази система и да го отключвате с една ръка – задължително ще трябва да държите апарата с едната ръка, докато сканирате пръст от другата. Тъкмо това отказа мен, а и мои колеги, да ползваме скенера за пръстови отпечатъци на Galaxy S5.
От друга страна сканирането на отпечатъка се случва лесно и не са необходими много повторения. Важно е само да провлачите пръста си по начина, по който сте го сканирали – няма да стане, ако го завъртите.
Пулсомерът дава резултат винаги, стига да спазите условието да не се движите, докато засичате сърдечния си ритъм.
Разположен в отвор под камерата, сензорът е удобен за ползване и бързо намиране с показалец, а за да го ползвате, трябва да стартирате приложението S Health. За него ви разказах в детайли в отделен пост, но накратко - там можете да следите спортните си активности, да преглеждате маршрути, постигнати резултати и да прегледате хронология на всичко това, включително какъв е бил пулсът ви при всяка от тренировките.
За хората, които следят спортните си активности чрез смартфона в джоба си, Galaxy S5 и S Health ще се окажат ценен партньор.
Видеоревю на Samsung Galaxy S5
Заключението
Ако нямате нищо против дизайна, еволюцията на S4 е едно от най-добрите предложения днес
Samsung Galaxy S5 без съмнение и тази година е един от най-добрите смартфони, които можете да си купите. Един от най-богатите на възможности и нови екстри модели на пазара, пред чийто успех може да застане единствено слабият дизайн и изработка.
Добрата новина е, че визуално и като усещане в ръката S5 е едно стъпало над предшественика си, но все още пази белега на изцяло пластмасовия корпус, имитиращ по-скъпи материали – в случая кожа и метал. А това неминуемо ще даде предимство на алтернативните предложения, поне за хората, които държат на външния вид и изработката.
Извън дизайна Samsung Galaxy S5 предлага впечатляващ дисплей, една от най-добрите камери и конкурентна производителност, а допълнителните екстри като скенер за пръстови отпечатъци и пулсомер също ще намерят своята публика.
Ако недостатъците в дизайна не са проблем за вас и няма да се оплетете в преливащия от цветове и възможности интерфейс на Samsung Galaxy S5 – давайте. В противен случай погледнете към алтернативите на HTC One M8 и Sony Xperia Z2, или пък отложете покупката с няколко месеца, за да проверим заедно ще се окажат ли истина слуховете за премиум версия на S5.