НачалоРевютаSamsungРевю на Samsung Galaxy S6 и Galaxy S6 edge

Ревю на Samsung Galaxy S6 и Galaxy S6 edge

Премиум отвътре и отвън

63641
Написана от  nixanbal
Ревю на Samsung Galaxy S6 и Galaxy S6 edge

На Световния мобилен конгрес в първите дни на март в Барселона Samsung представи за първи път едновременно два флагмана и успя да впечатли всички с Galaxy S6 и Galaxy S6 edge. Но не защото устройствата са две, а защото между новите модели и миналогодишния S5 остана цяла пропаст.

Оказа се, че след колебливото представяне на S5 и засилващата се популярност на конкурент номер едно - iPhone - Samsung се бяха постарали много сериозно да си върнат блясъка.

Този блясък беше многократно подсилен с ключови подобрения в дисплея и камерата, но най-вече – корейците най-после признаха пластмасата за неадекватен материал на изработка и S6 и S6 edge вече са изваяни от метал и стъкло. И ако можем да говорим за премиум усещане при смартфон на Samsung, този разговор започва тук.

Два месеца за свой основен телефон използвам Galaxy S6 edge, а Galaxy S6 също е подръка, за да имам база за сравнение и да потърся отговор на въпроса струва ли си по-високата цена на смартфона с извит към двете страни екран? На следващите редове ви предлагам детайлно ревю на новите флагмани на Samsung с куп впечатления и снимки...

За първи път премиум дизайн

Galaxy Alpha и Galaxy Note 4 в края на миналата година дадоха начална заявка, че Samsung започва да разбира колко неловко стои пластмасата на фона на конкурентните модели от метал и стъкло. Едва с флагманите Galaxy S6 и Galaxy S6 edge обаче дизайнерският отдел на корейците постигна премиум усещане и изработка на нивото на смартфоните на Apple, Sony и HTC.

Новите суперфони на Samsung имат метална рамка и заден панел от стъкло, което не е оригинална идея, но е изпълнена приятно и феновете на марката със сигурност са били развълнувани от драстичната промяна. Дори аз съм.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-01

Основната разлика между Galaxy S6 и Galaxy S6 edge е тъкмо в дизайна. Вторият модел има леко извит към двете страни дисплей, който го прави по-атрактивен и е нещо, което досега не сме виждали на пазара. За дребните екстри, които предлага този по-особен екран, ще ви разкажа малко по-надолу, но отсега съм категоричен – Galaxy S6 edge не заслужава по-високата си с 300 лв. цена.

Нестандартният дизайн на Galaxy S6 edge всъщност е нож с две остриета, защото при него металната рамка, опасваща корпуса, е изтънена от двете страни и държейки телефона в ръка може да усетите дискомфорт – леко задиране. Опасността от неволно докосване на тъчскрийна също е налице, но истината е, че с времето се свиква да го държите “правилно”.

Като цяло изключително красиви телефони, тънки профили и качествени материали, които предизвикват позитивни реакции у всеки, който се докосне до тях.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-02

Интересно е, че много потребители реагираха с недоверие към стъкления дизайн, поставяйки под въпрос доколко устойчив е той на изпускания. Не съм правил нарочен дроптест, но до момента успях да изтърва Galaxy S6 edge три пъти на асфалт. Дисплеят и задният стъклен панел за щастие са непокътнати, но металната рамка очаквано понесе щети – нищо по-различно от това, което се случва в същата ситуация и с iPhone 6 например. Мой колега обаче успя да счупи част от екрана на своя Galaxy S6 още с първото изпускане на втория ден, откакто беше с него.

Впечатляващ дисплей

Освен огромен скок в дизайна, Samsung направи и сериозен ъпгрейд на дисплея в тазгодишния си флагман. Galaxy S6 използва познатия 5.1-инчов Super AMOLED дисплей, но вече с Quad HD резолюция, което прави гъстота на пикселите от над 570 ppi.

Резултатът е изключителна картина с фантастичен детайл, дълбоко черно и ярки цветове – една от най-добрите гледки, които могат да поглезят очите ви сред днешните смартфони.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-03

Сравнен с този на HTC One M9 (5.2” Super LCD3, Full HD), дисплеят на Galaxy S6 представя бялото по-сивеещо, а цветовете са по-живи, пък дори и една идея по-далечни от естествените – например при разглеждане на снимки. Всичко е въпрос на вкус, но вероятността да не харесате това, което S6 предлага, клони към нула.

Galaxy S6 edge и ползата от извивките

Започнах това ревю с темата за дизайна и там Galaxy S6 edge печели много точки, впечатлявайки околните с нестандартните извивки на дисплея, преливащ към двете страни на корпуса. Какво обаче е предназначението на този екран?

В менюто на edge ще откриете специална точка “Edge screen” и там са съсредоточени всички екстри на извития дисплей. Под “всички” не си представяйте цял куп възможности, защото става въпрос само за шепа настройки.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-04

Тук влиза People edge – списък с 5 избрани контакта, който се появява при приплъзване на малък етикет отстрани на екрана и ви показва лицата на петима души от телефонния ви указател в кръгчета с различни цветове. Идеята е, че от една страна имате бърз достъп до номерата, а от друга – можете да се възползвате от следващата екстра на извития дисплей – Edge lighting.

Edge lighting влиза в действие, когато например на бизнес среща сте оставили телефона си с дисплей към масата и някой ви позвъни. Ако този някой е от списъка ви с пет любими контакта, неговият цвят ще започне да премигва върху страничната част на дисплея и вие ще видите нюанса, отразен върху масата. Така ще сте наясно кой ви търси, без да поглеждате телефона си и ще можете или да приемете повикването, ако е много важно, или да го откажете – поставяйки за 2 секунди пръст върху пулсомера. Със същото действие можете и да изпратите готов SMS на отказания разговор – например “В среща съм, ще звънна по-късно.”.

Samsung Galaxy S6 and Galaxy S6 edge review nixanbal 01

С функцията Information stream можете да използвате едната извита страна за получаване на информация от различни приложения – RSS фийд, Yahoo! News, Twitter и други. Абсолютно безполезна екстра.

Най-ценното тук всъщност е Night clock – нощен часовник, който се появява автоматично в зададен интервал от денонощието (22 ч до 7 ч например). Така, ако се събудите нощем и погледнете към шкафчето до леглото си, ще видите часа с дискретна подсветка в края на екрана на смартфона.

Като цяло никоя от тези екстри не заслужава твърде специално внимание, тъй като няма да промени начина, по който използвате устройството. Някои от тези функции дори могат да бъдат въведени и при апарат със стандартен дисплей.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-05

Извитият дисплей на Galaxy S6 edge има недостатъкът, че разглежданото върху него съдържание се изкривява в краищата и това личи най-вече при снимки или гледането на видео. От друга страна съдържанието, преминаващо към двете страни на корпуса, създава усещане за липса на каквито и да е рамки, а това е търсен ефект от все повече производители.

Под чертата бих казал, че Samsung е постигнала страхотен уау ефект с дизайна на Galaxy S6 edge. Извитият дисплей обаче има по-скоро естетически качества, отколкото функционалност, а това няма да наклони везните към него при много потребители. Цената на нестандартния модел е с 300 лв. по-висока спрямо Galaxy S6.

Камера на топ ниво

Samsung успя да удари десетката и с друга важна характеристика на тазгодишния си флагман – камерата. Флагманът на корейците има може би най-доброто оръжие за феновете на мобилната фотография и се справя безупречно в почти всички ситуации. Galaxy S6 е на косъм по-добър в снимките и видеото дори от сочения за мерило при камерафоните iPhone 6.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-06

Samsung Galaxy S6 разполага с 16 МР основна камера, която е оборудвана с оптична стабилизация, бленда f/1.9, LED светкавица, Ultra HD видеозапис и нов Pro режим, който е подобен на ръчния режим в LG G4.

снимка със Samsung Galaxy S6 edge

снимка със Samsung Galaxy S6 edge снимка със Samsung Galaxy S6 edge

снимка със Samsung Galaxy S6 edge снимка със Samsung Galaxy S6 edge

снимка със Samsung Galaxy S6 edge

снимка със Samsung Galaxy S6 edge

снимка със Samsung Galaxy S6 edge снимка със Samsung Galaxy S6 edge

снимка със Samsung Galaxy S6 edge

В последния при S6 всъщност можете да контролирате фокуса, баланса на бялото, нивото на ISO и експозицията. Можете да запазите ръчни настройки като три подготвени сцени и да ги използвате наготово, когато се наложи.  

Още видеоклипове с Galaxy S6 можете да гледате в YouTube канала на nixanbal.com - цък.

Интерфейсът може да изглежда по изключително семпъл начин за разлика от предходните поколения на S серията, а режимите вече не са онези шарени картинки. При режимите на снимане ще откриете Slow motion, Fast motion, Selective focus, Panorama и още, които можете да изтеглите допълнително.

Двойно натискане на хоум бутона включва камерата за 0.7 секунди

Една приятна добавка, особено предвид липсата на копче за включването на камерата, е възможността за стартирането й с двойно натискане на хоум бутона. Това става за миг и е възможно както от всяка точка на интерфейса, така и без екранът на телефона изобщо да е включен.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-07

Що се отнася до селфи камерата – вече 5 МР (съотношение на страните 4:3) и сериозно подобрения спрямо предходния модел. Има екстри като HDR режим, Beauty, различни ефекти, както и удобни възможности за правене на снимки – докосване на пулсомера до задната камера или пък стартиране на таймер с гласова команда или помахване с ръка. Предната камера може да записва и добро видео с Quad HD резолюция.

Хардуерна конфигурация

По традиция Samsung предлага във флагманите си най-напомпания хардуер. Тази година обаче обичаят да се предлагат две версии – една с чипсет Exynos и една с такъв от Qualcomm, беше нарушен.

Новите Galaxy S6 и Galaxy S6 edge са налични само във вариант с фирмения чипсет Exynos 7420 с 8-ядрен процесор (4 ядра А53 на 1.5 GHz + 4 ядра А57 на 2.1 GHz). Имайки предвид, че това е първият чипсет, разработен по 14 nm процес, пропускането на модел със Snapdragon 810 (20 nm) не е никакво разочарование.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-08

Конфигурацията се допълва от 3 GB RAM и вградена памет от 32, 64 или 128 GB. Няма microSD слот и това е една от основните разлики с досегашните модели на корейците. Имайте предвид, че след едноседмично пътуване в чужбина и ползване на Galaxy S6 edge с 32 GB вградена памет като основен фотоапарат паметта беше запълнена още на третия или четвъртия ден и се наложи да свалям клипове на компютъра, за да освобождавам пространство за още.

Разбира се, Ultra HD записите заемат изключително много памет, но в крайна сметка идеята на тези екстри е да се използват.

Samsung Galaxy S6 няма microSD слот, но донякъде се реваншира със 115 GB безплатно място в облака от OneDrive за 2 години

Иначе по отношение на хардуерното оборудване тук ще отбележа наличието на NFC, Wi-Fi 802.11ac, инфрачервен порт, пулсомер и скенер за пръстови отпечатъци, който вече работи на принципа на iPhone и е в пъти по-удобен и адекватен спрямо S5. Просто натискате хоум бутона и телефонът е вече със светнал екран и отключен. 

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-09

Като скорост на изпълнение на задачите флагманите на Samsung са на топ ниво и това вероятно се дължи не само на новия процесор, но и на оптимизирания интерфейс.

Подобренията в TouchWiz

Интерфейсът TouchWiz на Samsung се слави като един от най-шарените, най-претрупани и тромави в съвременните смартфони. Е, тази година с Galaxy S6 корейците са се опитали да озаптят отговорните за софтуерните модификации дизайнери и отново без особен успех.

Флагманът продължава да предлага силно преработена версия на Android, която прелива от цветове и шарени иконки. Стилът на TouchWiz, доколкото има такъв, е твърде далеч от чистия вид на операционната система или например интерфейса при Sony и HTC.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-12

Добрата новина е, че положителна промяна спрямо S5 все пак се забелязва. В основните приложения Samsung вече предлагат една идея по-чист дизайн, близък до идеята за т.нар. Material Design на Android 5.0 Lollipop.

Смартфонът има меню с Теми, които могат коренно да променят облика на интерфейса, но не успях да избера нито една от наличните и предпочетох да остана на оригиналния вид.

Също положително е, че в Galaxy S6 потребителите няма да бъдат “зарадвани” с над 20 предварително инсталирани програми, които никога няма да използват и преди всичко - въобще не са поръчвали. Флагманът идва само с най-основния софтуер, към който са добавени спортното приложение с усъвършенстван вид S Health, както и предложенията на Microsoft – OneDrive, OneNote и Skype. Лично не съм инсталирал последното на нито един от десетките смартфони, преминаващи през мен, но споразумението си е споразумение и условията на Microsoft явно са били такива.

Батерия и зареждане

Батерията на Galaxy S6 е с капацитет 2550 mAh, а тази на Galaxy S6 edge – 2600 mAh. На практика разлика не се забелязва - и при двата модела редовно получавах до денонощие. Разочароващо на фона на Sony и Lenovo например, но очаквано. 

И въпреки че Samsung не са компанията, която въвежда нов вид батерии с по-дълъг живот, корейците успешно са оборудвали смартфона си с някои други ценни екстри.

Тази година Samsung забрани достъпа на потребителите до батерията на флагмана си

Samsung Galaxy S6 има възможност за безжично зареждане и с него можете да използвате всяка подложка или друг аксесоар за целта, поддържащ стандартите WPC/Qi и PMA. Ако имате такова зарядно от Nexus 5 или от някоя Nokia Lumia например – ще стане. Ако ли не – на пазара се продават подобни аксесоари на приемливи цени от 50 лв. нагоре. Специално обявеният модел на Samsung се продава у нас за 70 лв.

Безжичното зареждане е изключително ценно и позволява просто да оставите смартфона си до компютъра например, без да го включвате към кабели. Това обаче не е вариант, ако ви трябва по-бързо зареждане на апарата, тъй като за напълването на батерията по този начин са ви необходими часове – много повече отколкото при включване с кабел към ел. мрежата.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-10

И тук идва другата малка екстра – бързо зареждане. Е, с кабел е, но пък ще бъдете зарадвани от резултата. 10 минути на жичното зарядно ще вдъхнат живот на S6 за около 4 часа време на работа – това е 1.5 пъти по-бързо зареждане спрямо S5.

Samsung Galaxy S6 накратко

Подобрения в дизайна, камерата и екрана правят S6 един от топ телефоните на 2015-а

Samsung не просто се върнаха в играта след няколко години скучен дизайн и припокриващи се функционалности, а в личната ми класация дори застанаха в челната тройка. Като дизайн, камера, дисплей и производителност на флагмана им.

Новият Galaxy S6 е едно от най-добрите устройства във високия клас за 2015 г. и дори топконкурентът Apple има за какво да се притеснява и трябва внимателно да обмисли следващия си модел iPhone.

Незадоволителният живот на батерията, липсата на microSD слот и все още твърде шареният интерфейс са ниска цена за всичко останало, което потребителят получава от корейския флагман.

Колкото до въпроса Galaxy S6 или Galaxy S6 edge – моят избор би бил категоричен. Липсата на функционалност при извития дисплей, както и по-некомфортната работа с него рязко накланят везните към оригиналния S6.

Samsung-Galaxy-S6-and-Galaxy-S6-edge-review-nixanbal-13

9.4
И тази година флагманите Samsung Galaxy S6 и Galaxy S6 edge по традиция са едни от най-напомпаните и впечатляващи функционално устройства, но през 2015-а за първи път корейците създадоха и красив смартфон, отговарящ на премиум категорията си с качествен дизайн
  • Дизайн и изработка 10
  • Дисплей 10
  • Батерия 7
  • Камера 10
  • Производителност 10

Xiaomi представи серията Redmi Note 13 на регионално събитие в Букурещ

Здравейте от Букурещ, Румъния, където току-що приключи регионалната премиера на най-новите смартфони от Xiaomi в серията Redmi Note 13. Компанията…

Блог за телекомуникации и нови технологии; новини, ревюта и видео на български

Social buttons

facebook-footer 
twitter-footer
youtube-footer