Започвам от дизайна, който до голяма степен е останал непроменен спрямо S8, но има някои дребни подобрения. Рамките на 5.8-инчовия Infinity Display са малко по-тънки, скенерът за пръстови отпечатъци вече е под основната камера, а не до нея, а звукът излиза от два високоговорителя, с което най-после получаваме стерео и от Samsung.
Запазени са 3.5 мм жак за слушалки, USB Type-C портът, а също и хардуерният бутон за виртуалния асистент Bixby, който все така не може да се пренастрои, за да активира друго приложение. Но пък може да се изключи и... да не прави нищо.
Дисплеят е добре познатият 5.8" Super AMOLED с издължени пропорции, резолюция 1440х2960 пиксела и двойно извита форма. В основата му има виртуален хоум бутон, който е чувствителна на натиск зона и това позволява да го "натиснете", за да събудите апарата. Като цяло това е един от най-добрите дисплеи в смартфон, който е осъвременен с една идея по-фини рамки, което обаче не се усеща, дори досега да сте използвали S8. Корейците не са възприели решението на Apple за врязана в екрана камера, което е добра новина, защото тази година сякаш има състезание кой ще клонира най-добре екрана на iPhone X. Вместо това Samsung гордо е запазила горната рамка малко по-дебела, като там са поместени цял куп сензори и предната камера. Някои елементи обаче са по-добре прикрити, което е чисто естетическо решение.
Всъщност Galaxy S9 идва със скенер за ириса, подкрепен от сканираща лицето технология. Втората е по-бърза, но и по-несигурна. Има възможност да използвате двете екстри едновременно с функцията Intelligent Scan, която уж подобрява и точността, и надеждността. Реакциите обаче са някак по-бавни от тези при Face ID, а според мнения на експерти технологията на Apple продължава да е по-сигурна.
За удобство в някои ситуации можете да регистрирате и пръстовия си отпечатък, макар че скенерът е все така не съвсем комфортен за улучване, тъй като непонятно защо продължава да е залепен за камерата, пък дори и по-лесен за достигане.
Под чертата богатите настройки в раздел Сигурност правят Galaxy S9 да изглежда като едно от най-сериозно обръщащите внимание на защитата устройства. Има дори опция при 15 неуспешни опита за отключване апаратът да направи автоматичен фактори рисет, изтривайки всичко от паметта си.
Продължавам с камерата, която, няма да крия, е най-вълнуващата тема около новия флагман на Samsung. Тук все така имаме 12 МР сензор с оптична стабилизация, който обаче вече предлага променлива бленда - f/1.5 или f/2.4. Можете да изберете една от тези две настройки за блендата, като идеята е с първата да снимате при ниска осветеност, а с втората - при ярко слънце, на плажа или в снежната планина. Това се контролира в ръчния Pro режим, а в Автоматичен камерата решава сама.
В камерата на Galaxy S9 ще откриете и новия режим за супер слоумоушън видеозапис при 960 к/с. Тази екстра видяхме за първи път миналата година с Xperia XZ Premium. Докато при Samsung режимът сега е с HD резолюция обаче новите модели на Sony предлагат 960 к/с при по-висока Full HD резолюция, което води до по-качествени резултати. Както и при моделите Xperia - и тук трябва да знаете, че за супер слоумоушън видеозаписа ви трябват много добри условия - добра осветеност и при всяка вероятност снимки навън, а не в затворено помещение.
Ползването на слоумоушън видеозаписа с S9 е почти идентично с това при Sony, но тук има опция за избор между ръчно и автоматично активиране. В първия случай вие натискате бутона по време на видеозапис, за да активирате супер слоумоушъна, а във втория случай камерата улавя движещ се обект и сама забавя движението. Това е доста удобно, особено ако не можете да свикнете с улучването на момента. Освен това Samsung са добавили удобна редакция на забавените кадри, към които можете лесно да сложите музикален фон или да запазите като .gif анимации. Браво за това!
f/1.5 (вляво) и f/2.4 (вдясно):
Колкото до стандартния видеозапис - той е с максимум 4k резолюция, като при нея вече се поддържа режим с 60 к/с. Няма опция за HDR видеозапис, както при новите модели Xperia XZ2.
Друга новост в камерата на S9 са вдъхновените от Apple AR емоджитата, които са анимирани персонажи, следващи мимиките ви, и които могат да ви осигурят няколко минути забавление, щом хванете телефона за първи път. По-интересна е опцията да създадете свое AR емоджи, което донякъде ще копира чертите на лицето ви. Апаратът ще ви предложи да запази .gif анимации с това човече, които после можете да използвате в чата за изразяване на емоции, вместо обикновени стикери.
Действително резултатите с новата камера дори при ниска осветеност са много добри и като цяло корейците остават в челната класация по качество на камерафоните си. Не съм сигурен доколко променливата бленда играе някаква ключова роля. В много случаи при ръчни настройки няма забележима разлика между снимки с f/1.5 и f/2.4 или по-скоро бихте я забелязали, само ако разгледате изображенията пиксел по пиксел. Така или иначе важен е крайният резултат и той очаквано е на ниво.
Видеозаписът също е отличен и благодарение на него Galaxy S9 може да се използва като пълноценна видеокамера за любителски, а и не толкова любителски видеозаписи. С подкрепата на гимбал например разчитах основно на този телефон за клиповете от Автосалона в Женева.
Самият интерфейс на камерата е леко променен и режимите за снимане вече са изписани в горната част, като между тях се преминава със слайд през екрана. Удобно е, макар че понякога неволно превключвам, докато искам да променя настройките.
Интересен факт е, че тази година Samsung започва да следва примера на Apple и добавя втора камера към основната само на по-големия си модел S9+. Нейната роля е да прави по-впечатляващи портрети с размазан фон, а също и да зуумва двукратно без загуба в качеството.
Наред е конфигурацията на Galaxy S9. Както обикновено, Samsung ще произвежда бройки с премиум чипсета на Qualcomm - в случая 845 - и със своя конкурентен Exynos. В България ще се продава версията с Exynos 9810, а компания й правят 4 GB RAM и 64 GB вградена памет + microSD слот. Интересна подробност е, че S9+ има 6 GB RAM, което вероятно се дължи на по-претенциозната му двойна камера.
Дори с 4 GB RAM обаче S9 е хипер пъргаво устройство, при което няма и следа от колебание преди всяка реакция. А това е похвално предвид силно модифицирания Android 8.0 Oreo, който корейците наричат Samsung Experience 9.0. Единственият минус тук е лошата слава на Samsung с ъпдейтите - Galaxy S8 например получи Oreo едва наскоро, което е 6 месеца след анонса на софтуера от Google.
Надявам се бързите реакции на S9 да се запазят такива и при по-продължително ползване, но като цяло серията флагмани S е една от най-устойчивите на времето по отношение на конфигурация и спецификации.
При батерията за съжаление нямаме изненади - отново 3000 mAh капацитет, което при мен достига за един работен ден ползване. Ако търсите нещо по-издръжливо - обърнете внимание на S9+, но във всеки случай очаквам корейците да подходящ по-щедро при следващите си флагмани. Хубавото е, че Samsung не прави компромис със зареждането и предлага всички екстри - бързо зареждане, безжично зареждане и безжично бързо зареждане.
Ще завърша с един от важните ъпгрейди - стерео звук. Това всъщност не е екстра, без която не можем да живеем, но когато чуете на какво е способен Galaxy S9, ще останете очаровани. А и на фона все повече флагмани с два високоговорителя, Samsung вече трябваше да действа и в тази посока.
Под чертата - Samsung действително не са се престарали с подобренията по S9 и S9+ и телефоните са много близко до миналогодишните. Дори само с тези минимални усилия по камерата, звука и тук там в софтуера обаче водещият производител на смартфони прави сериозна заявка за 2018 г.
Да, S9 е един от най-добрите смартфони на пазара в момента, който е достойна алтернатива на iPhone в света на Android.
А ако се колебаете между S9 и по-големия S9+ - двойната камера на втория може би не е достатъчен аргумент да го предпочетете, но по-щедрият екран и батерия биха могли да натежат.
Galaxy S9 се продава в България от 16 март на цена 1659 лв., а Galaxy S9+ струва 1849 лв.